Köpekler Ağlar Mı Yoksa Sadece Gözyaşı Mı Döker?

İnsanlar belirli bir duygu hissettikleri zaman ağlarlar. Diğer bir açıdan, yalnızca gözyaşı dökerler.
Köpekler Ağlar Mı Yoksa Sadece Gözyaşı Mı Döker?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ağlamak, gözyaşı dökmek anlamına gelir. Bununla birlikte, bu terim ayrıca duygusal bir faktör ile de ilişkilidir. Gözyaşı dökmek her zaman ağlamak demek değildir. Birisinin gözüne bir toz zerresi kaçtığında, gözyaşları dökülür. Bir kişi acı ya da üzüntü hissettiğinde ağlar. Evet, köpeklerin duyguları vardır, peki onlar duygularını göstermek için mi ağlar?

Köpekler duygularını göstermek için ağlar mı?

Hiç kimse hayvanların hisleri olduğundan şüphe duymuyor. Bu varlıklar aşırı derecede hassastırlar. Köpekler acı, üzüntü, sevinç, coşku ve hatta kaygıyı hissederler. Onlar çok duygusal birer varlıktırlar. Bunun sebebi belki de köpeklerin insanlara çok benziyor olmasıdır. Ancak, köpeklerin gözyaşları duygularının bir sonucu mu?

Konu ile ilgili uzmanlara göre, köpekler ağlar, ama duygusal nedenlerden dolayı değil. Duygusal gözyaşları insan ırkına hastır. İnsanlar haricinde başka bir türün bu özelliği barındırdığı henüz görülmemiştir. Bu nedenle, köpekler duygularını göstermek için ağlamamaktadır, ancak bu, hayvanların hissetmediği anlamına gelmez. Köpekler duygularını ve hislerini farklı davranış biçimleri ile de gösterir.

köpeklerin duyguları

İnsan acı, üzüntü, neşe ve daha fazla duygu hissettiği için ağlayan tek türdür. Bunun ötesinde, gözyaşlarının kendi işlevleri vardır. Bu, gözü yağlamak ve korumakla ilgilidir. İşte bu yüzden tüm hayvan türleri ağlar, ya da en azından gözyaşı döktüklerini söyleyebilirsiniz.

Yine de, bir köpeğin ağladığını görmek çok yaygındır. Pek çok durumda bu, dış faktörlerden kaynaklanmaktadır. Çevrenin iklimi ve mikropları, bir hayvanın ağlamasının en sık nedenleridir.  Bir çok köpek karmaşık göz hastalıklarından muzdariptir. Bu tarz bir hastalığa sahip olduklarının belirtisi ağlamalarıdır. Öyle bile olsa, ağlamaları her zaman fiziksel bir durumdan kaynaklanır. Bu durumda duygusal bir sebep mevcut değildir.

Köpekler duygularını nasıl ifade ederler?

Şayet köpekler ağlamazsa, hissiyat anlamında, duygularını nasıl ifade ederler ? Nasıl hissettiklerini gösterecek birçok davranış vardır. Hayvanlar, duygularını gösterebilecekleri pek çok yönteme sahiptir. Ve bir köpek her zaman ailesinin onun ruh halini anlamasına izin verir.

Köpeğin, duygularını ifade ederken kullandığı başlıca davranışlar

  • Ulumak: Bu, üzüntü ya da kuvvetli bir ağrının açık belirtisidir. Bir köpek, kendini yalnız hissettiğinde de ulur. Öte yandan, pek çok köpek, aşırı derecede mutlu olduklarında da ulurlar. Ulumak, köpeğin duygularını en yoğun şekilde hissettiğini gösteren karakteristik bir işarettir.
  • İnlemek: İnlemek, genellikle bir rahatsızlık veya ağrı belirtisidir. Köpekler rahat hissetmedikleri zaman inlerler. Bu, hem fiziksel, hem de duygusal rahatsızlıktan kaynaklanabilir.
  • Havlamak: Havlamak, aynı zamanda pek çok duygusal manaya işaret ederBir köpek kontrol edilemeyecek bir şekilde havladığı zaman bu, çok mutlu olduğunun işareti olabilir. Daha keskin ve kesik kesik havlaması ise korku ve güvensizlik göstergesidir.
  • Kuyruğunu sallama: Bir köpek kuyruğunu hafifçe salladığında, bu, genellikle onun huzursuz olduğa işaret eder. Genel olarak, bu hareket coşkuyu ifade eder. Bir köpeğin oynamak istediği veya yürüyüşe çıkmak istediği zaman kuyruğunu sallaması çok yaygındır.

Daha fazla gösterge

Temel göstergeler olan davranışlara değinmemize rağmen, bir hayvanın duygularını tespit etmenin başka yolları da vardır. Bütün gün yemek yememiş ve yalnızca yatmış olan bir köpek üzgün olabilir. Hayvanlar çok sezgiseldir. Bu, onların çevrelerinde meydana gelen her şeyi algılamalarına yardımcı olur.

köpeklerin duyguları

Pek çok durumda, köpekler etraflarında olan her şeyi içselleştirirler. Hayvan, çevresindeki tüm enerjiyi emen bir sünger gibidir. Çevresindeki enerji çok iyi olmadığında, hayvanın ruh hali giderek azalır. Bir köpek, etrafında olup biten her şeyi algılayabilmesi açısından bir çocuğa çok benzer.

Gözler, bakışlar ve gözyaşları

Köpeğin gözleri aynı zamanda onun ruh halini yansıtır. Hayvanın nasıl hissettiğini anlamak için sadece onlara bakmak yeterlidir. Sezgisel insanlar karşındakinin ne hissettiğini bir bakışta algılayabilirler. Bu, hem insanlarda, hem de hayvanlarda böyledir.

Sonuç olarak, köpeklerin ağladığı, ancak sebebinin duyguları yüzünden olmadığı söylenebilir. Oldukça fazla sayıdaki bilimsel çalışmalar bu gerçeği doğrulamaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.