Köpeğinizin Gözlerinden Çapakları Temizlemek

Köpeğinizin Gözlerinden Çapakları Temizlemek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerimizin gözlerinin parkta oynarken kirlendiğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, bu durum diğer evcil hayvanlarla oynarken de gerçekleşebilir.
Bu sadece bir hijyen sorunu değildir. Köpeğinizin gözlerinden çapakları temizlemeyi günlük bir alışkanlık haline getirmek, konjonktivit (göz neslesi) gibi göz hastalıklarını önleyebilir.Göz bakımı ve gözlerdeki tozların temizlenmesi önemlidir. Bu bakım, toz taneciklerinin köpeğin gözüne etki etmesini önler. Eğer bu  toz tanecikleri gözde artarsa, hayvanlar enfeksiyon kapabilir.  Köpeklerin göz bakım yöntemleri köpeğin cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin gözleri dışarı doğru çıkıntılı olan köpeklerin daha çok bakıma ihtiyacı vardır.

Uyku Sonrası Oluşan Çapakların Farkı

gözleri çıkıntılı köpekler
  • Gözde “normal” olarak kabul edilen çapaklar, bir köpeğin birkaç saat uyuduktan sonra gözlerinde oluşabilen çapaklardır.  Bunları temizlemek için en iyi yöntem, hayvanın gözlerinin kenarlarını kuru bir gazlı bezle temizlemektir. Bu çapakların biraz daha sert oldukları durumda, gazlı bezi yumuşatmak için biraz ılık bir suya batırmak en iyi seçenektir. Diğer durumlarda, köpekler için olan özel temizlik mendillerini kullanabilirsiniz.
  • Eğer evcil hayvanımızın gözleri kırmızı ve gözündeki çapaklar yeşil ve sert ise bu, bir enfeksiyon oluştuğunun işareti olabilir. Bu, küçük bir göz enfeksiyonu ve hatta konjonktivit (göz neslesi) bile olabilir. 

  Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, en iyisi direkt olarak veterinere gidip enfeksiyonun tedavisini yaptırmak olacaktır.  Bu tarz bir enfeksiyonu asla serum veya diğer ilaçlarla evde tedavi etmeye çalışmayın.

  Sonraki durumlarda, bu göz hastalığı daha da kötüye gidebilir.

  Köpeğinizin Cinsine Göre Değişebilir

  Bazı küçük burunlu köpek cinslerinde göz yaşı ve akıntılar derinin kıvrımlarının içine yerleşirler. Bu durumda, bu kıvrımları derinlemesine temizlemeniz gerekir. Bu durum, örneğin Şitsu (Shih Tzu) ve Pekinez’ler gibi bazı cinsler için geçerlidir.

  Bu kısa tüylü köpekler söz konusu olduğunda, gözlerinin her zaman temiz olması tavsiye edilir. Köpeğinizin gözlerinin üzerine gelen tüyleri gözlerinden çekmeniz gerekir (lastik bir bant kullanabilirsiniz). Ayrıca gözlerinin etrafındaki tüylerin sık sık kırpılması gerekmektedir.

  Hayvanın iki gözünün arasındaki ve burnunun etrafındaki tüyleri taramak ve kırpmak için küçük bir tarağa ve bıyık makası gibi bir makasa ihtiyacımız vardır, böylece tüyleri gözlerinin içine asla girmemiş olur.

  Bunu yaparak, arkadaşımızın kaşındığında veya rahatsız olduğunda pençeleriyle yüzünü çizmesini de engellemiş oluruz.; ki yüzünü çizmesi genellikle yeni sorunlara yol açar.

  Erken yaştan itibaren temizliğe alıştırmak

  Önerilen, köpeklerimiz henüz yavruyken onları bu rutine alıştırmaktır. Bu şekilde onları temizlerken sinirlenmemelerini sağlamış oluruz. Bizim sakinlik ve ve dinginlik göstermemiz, köpeği sakinleştirmek için ve yaptığımız şeyin doğal ve günlük bir şeymiş gibi gözükmesini sağlamak için önemlidir.

  Gözlerindeki çapakları temizlerken …

  Bu konuda uygun olan yöntem, bir parça gazlı bezi insanların veya hayvanların gözlerini temizlemek için kullanılan özel bir tuz solüsyonuna veya ılık papatya çayına batırmaktır. Islattığımız gazlı bezi gözlerinin üstünden, yukarıdan aşağıya doğru nazikçe uygulayarak, çapakları yavaş yavaş çıkartırız.

  Bu işlemi yumuşak ve nazikçe yapmak her zaman için daha uygundur. Köpeğimizin gözlerinin tertemiz olması için bu işlemin birkaç kez tekrarlanması gerekir. Bu temizliği tek seferde kaba bir şekilde yapmaktansa bu şekilde yapmak daha iyidir.

  Köpeğimizin gözünün bir tanesinin temizliği bittiğinde, diğer gözüne de aynı işlemi tekrarlayacağız; ancak bu kez yeni bir gazlı bez kullanmamız gerekir. Böylece, olası bir bulaşıcı enfeksiyonun bir gözden diğerine geçmesini engellemiş oluruz.

  Eğer evcil hayvanınız uykuya ve çapak biriktirmeye yatkın bir cins değil ise veya evcil hayvanınızın daha önceden bir göz problemi yoksa, göz temizliği tercihen haftada iki kez yapılmalıdır.

  Eğer bu gibi problemler ortaya çıkarsa, köpeklerimizin gözleri günlük olarak temizlenmelidir.

  Ödül

sahibinin kucağında yiyen köpek

Çapakları tamamen temizledikten sonra, köpeğe bir ödül vermek olumlu bir davranıştır. Bu şekilde hayvan, göz temizliğini iyi bir ödül getiren pozitif bir şey olarak ilişkilendirmeye başlar ve temizlik işlemini gittikçe daha iyi benimser.

Bazı Göz Hastalıkları

Köpeğin sürekli kirli göründüğünü ve gözlerinin çapak ile dolduğunu gözlemliyorsak, evcil hayvanımızın sürekli olarak gözlerinin kirli olma sendromuna yakalanmış olması muhtemeldir. Bu hastalık İspanyol Cocker’ı gibi gözyaşı kuruluğuna meyilli olan köpeklerde yaygındır.

Bir veterinere danışarak, bu canlılarda sıklıkla ortaya çıkan bu problemi çözmek mümkün olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.