Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir köpeğin gözlerini temizlemeye başlamadan önce rahat bir ortam seçilmeli, köpeğin rahat hissetmesi sağlanmalı ve gözlerin etrafındaki tüyler düzeltilmelidir.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeklerde göz temizliği, köpeklerin gözlerinin sağlıklı olmasını sağlamak ve enfeksiyonların oluşmasını önlemek için her köpek sahibinin yapması gereken en önemli şeylerden biridir. Bu yazımızda, köpeğinizin gözlerini mümkün olan en iyi ve en acısız şekilde nasıl temizleyebileceğinizi açıklıyoruz.

Köpeklerde Göz Temizliğinin Önemi

Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız, hijyen ve temizlik en önemli iki şeydir. Ve, şüphesiz ki, köpeğinizin gözlerini temizlemek köpeğinizin göz sağlığı için son derece önemlidir.

Olası enfeksiyonların önlenebilmesi için köpeğinizin gözlerini günlük olarak temizlemeniz gerekir. Enfeksiyonlar, pembe göz hastalığı gibi çok daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle, köpeğinizin gözlerini nazikçe temizlemek günlük rutininizin bir parçası olmalıdır.

Ayrıca, farklı göz kalıntılarını da tanıyabilmeniz önemlidir. Köpeğinizin gözlerindeki kalıntıların normal olup olmadığını, yeşil veya kremsi bir yapıya sahip olup olmadığını, ve son olarak bir göz hastalığı belirtisi olup olmadığını bilmeniz gerekir.

Ek olarak, köpeğinizin gözlerinin kızarması durumunda dikkat etmeniz gerekir. Böyle bir durumda, köpeğinizi en kısa zamanda bir veterinere götürmelisiniz. Veterineriniz, enfeksiyon tipine göre köpeğiniz için en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Köpeğinizin Gözlerini Nasıl Temizlemelisiniz?

Köpeğinizin gözlerini çok çabuk ve kolay adımlar ile temizleyebilirsiniz. Bu işlem için her gün birkaç dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Köpeklerin gözlerinin sabahları temizlenmesi tavsiye edilirken, bazı ırkların göz temizliği özel ilgi gerektirir. Örneğin, buruş buruş bir cilde sahip olan köpekler daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar, çünkü kalıntılar buruşuk ciltlerinin arasına kaçabilir.

Göz çevresindeki tüyleri kısa tutun

Köpeklerin göz çevresinin tamamen boş olması önemlidir. Bu nedenle, bazı köpek ırklarının göz çevresindeki tüylerin kesilmesi gerekebilir. -çok dikkatli bir şekilde.

köpeklerde göz temizliği

Sakin bir çevre

Köpeklerde göz temizliği için en önemli tavsiyelerden biri de, göz temizliğinin her zaman aynı yerde yapılmasıdır. İşlem sessiz, temiz ve aydınlık bir odada yapılmalıdır.

Köpeklerde göz temizliği süreci

Köpeğiniz gözlerinin temizlenmesi için öncelikle bir veterinerin göz damlası tavsiye etmesi gerekir. Bunun için veterinerler çoğu zaman tuzlu bir solüsyon verir. Bir sonraki aşamada, tüysüz ve temiz bir bezi solüsyona batırarak köpeğinizin gözlerini temizleyebilirsiniz. Bu aşamada, göz kapaklarını ve gözlerin köşelerini de temizlemelisiniz. Bu işlemi yaparken nazik olmalısınız.

Temizleme işlemi sonrası hala kalıntı varsa, o bölgeyi biraz daha fazla bastırarak tekrar temizleyebilirsiniz. Böyle bir durumda, köpeğinizin canının yanmasını önlemek için gözlerinin tamamen kapalı olması gerekir.

Göz damlası kullanın

Bir sonraki aşama en zor olanıdır. Bu aşamada hem siz hem de köpeğiniz gerilebilir. Köpeğinizin gözlerine damlayı damlatmadan önce onu rahatlamaya çalışın. Bir önceki aşamayı gerçekleştirirken köpeğinizi sevip onunla konuşursanız bu aşama sizin için daha kolay olacaktır.

Köpeğiniz sakinleştiği anda göz damlasını damlatmaya hazırsınız. Bir elinizle köpeğinizin başını tutarken, diğer elinizin baş parmağını ve işaret parmağını kullanarak köpeğinizin göz kapaklarını açın. Daha sonra köpeğinizin gözüne bir ya da iki damla damlatın. Aynı işlemi diğer göz için de tekrar edin.

Ek tavsiyeler

  • Köpeğinizin tüylerinin gözüne kaçmasını önlemek için köpeğinizin tüylerini günlük olarak taramanız tavsiye edilir.
  • Dışarıya doğru çıkık gözleri olan köpekler daha fazla enfeksiyon riski taşıdığı için daha fazla özen gerektirir. Bu köpeklerin gözlerinin, sadece onlara özel bir havlu yardımıyla günde birkaç defa temizlenmesi tavsiye edilir.
  • Köpeğinizin gözlerini temizlemek için asla pamuk kullanmayın, her zaman temiz ve tüysüz bir bez kullanın. Çünkü pamuk, köpeğinizin gözlerinde veya gözlerinin çevresinde kalabilir.

Köpeklerde göz temizliği, oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Tabii ki de ilk başlarda biraz sabır gerektirebilir, ancak zamanla köpeğiniz bu rutine alışıp kabullenecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.