Kulak İltihabı Geçirmeye Yatkın Köpek Cinsleri

Bu tıbbi durum alerjiler, enfeksiyonlar ya da kulak içindeki yabancı cisimlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu yabancı cisimlere verebileceğimiz örneklerden en yaygın olanları ise, hayvanın kendi kendine çıkaramadığı dikenler ya da ince dallardır.
Kulak İltihabı Geçirmeye Yatkın Köpek Cinsleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıbbi ismi “otit” olan kulak iltihabı, köpeklerde çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bununla birlikte, bazı köpek cinsleri bu hastalığı yaşamaya diğerlerinden daha fazla eğilimlidir.

Bu, hayvanın hijyeni, dış görünüşü ve davranışlarıyla ilgili olan pek çok farklı faktörden kaynaklanmaktadır. Otit, kulaktaki iltihap anlamına gelir ve kulak yangısı olarak da bilinir.

Kulak zarı ve dışında meydana geldiğinde dış kulak iltihabı; kulak zarını ve sinir uçlarını etkilediğinde ise iç kulak iltihabı oluşabilir. Dış kulak iltihabı, hem insanlarda hem de hayvanlarda en yaygın olanıdır.

Ancak yanlış tedavi uygulanırsa, hayvanda işitme kaybına neden olabilecek daha ciddi bir enfeksiyona neden olabilir. O nedenle, gelin bu yazımızda kulak iltihabının nedenleri, hangi köpeklerin buna daha yatkın olduğu ve nasıl bakım yapabileceğinizi birlikte keşfedelim.

Köpeklerde Kulak İltihabının Nedenleri

Kulak iltihabının gelişmesinin birçok nedeni vardır. Uzmanlar genellikle bunları birincil ya da ikincil nedenler olarak sınıflandırır. Kulak ağrısının birincil nedenleri çevre ve köpeğinizin alışkanlıkları ile ilgilidir.

köpeklerde otit

Örneğin, köpeğiniz çok nemli bir ortamda yaşayabilir ve sürekli yıkanmaya alışmış olabilir. Ayrıca bu tıbbi durum alerjiler, enfeksiyonlar ya da kulak içindeki yabancı cisimlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu yabancı cisimlere verebileceğimiz örneklerden en yaygın olanları ise, hayvanın kendi kendine çıkaramayacağı dikenler ya da ince dallardır.

İkincil nedenler diğer patolojilerden ya da koşullardan kaynaklanır. Örneğin bakteri, mantar ya da mayanın varlığı hayvanın hasta olmasına neden olmaz; ancak enfeksiyonların oluşmasına yol açabilir.

Kulak iltihabının kendisi bile daha başka bir enfeksiyona neden olabilir. Harici bir enfeksiyon yayılabilir ve hayvanın iç organlarını etkileyebilir ya da fibroz veya kireçlenmeler de buna neden olabilir.

Kulak İltihabı Olmaya Yatkın Köpek Cinsleri

Bir köpeğin cinsi de hayvanın kulak iltihabı geçirmesinin başlıca sebeplerinden biri olabilir. Sarkık kulaklı ya da küçük kulak kanalları olan köpekler bu hastalıktan muzdarip olmaya daha yatkın olurlar.

Örnek olarak; Cocker Spaniel cinsi bir köpeğin kulağının anatomik yapısı, düşük oksijen seviyelerinde kulağı nemli tutan uygun havalandırmaya izin vermez. Bu durum Beagle ve Base (Basset Hound) cinsi köpeklerde de görülür.

uzun kulaklı köpekler iltihap
Kulağının içinde çok fazla tüyü olan köpekler de bu hastalığa yakalanmaya daha yatkın olurlar; kulaklarının içinde çünkü çok fazla salgı birikebilir. Bu durum alerjilere ya da bazı enfeksiyonlara neden olabilir.

Yorkshire Teriyeri, Collie, Alman kurdu ve Belçika çoban köpekleri gibi köpek cinsleri bu hastalığa daha sık yakalanabilirler. Kulak iltihabı, çok tüylü ya da çok uzun tüylü köpekler arasında oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir.

Kulak İltihabı Geçirmeye Yatkın Köpeklere Nasıl Bakım Yapabilirsiniz

Hijyen, bu rahatsızlığı geçirmeye daha yatkın olan köpekler için çok önemlidir. Herhangi bir temizlik tekniğini denemeye başlamadan önce kesinlikle bir uzmanla konuşun.

Her ne kadar tüm evcil hayvanların kulaklarını temiz tutması gerekse de, bunu yapmanın yolu her köpek cinsi için aynı değildir. Özellikle de kulağı çok tüylü olan köpeklerde yapılması gereken ilk şey, kulağı salgılardan uzak tutmak olmalıdır.

Köpeğinizin kulağını temizlerken pamuklu kulak çubuklarını kullanmayın. Çünkü bu çubuklar köpeğin kulağının iç kısmını yaralayabilir. Sadece köpeğin kulağının dış kısmını, parmaklarınızın ulaşabildiği yere kadar temizleyin.

kulağı muayene edilen köpek

Kulak iltihabı geçirmeye daha yatkın olan köpekler çok fazla yıkanmamalıdır. Bu köpekleri ayda bir kez yıkamanız yeterli olacaktır. Geri kalan zamanlarda ise hayvanın kafasını ıslatmadan, sadece vücudunu yıkayabilirsiniz.

Hayvanın vücudundaki aşırı nemi temizlemek önemlidir. Örneğin köpeğinizi plaja götürdüğünüzde ya da hava çok nemli olduğunda kulaklar nemli kalarak kulak iltihabına neden olabilir.

Bu Hastalığın Tanısı Nasıl Yapılabilir

Dış kulak iltihabını kolay bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak bazı belirtiler şunlardır:

  • Köpeğiniz kulaklarını çok sık kaşıyor olabilir. Ayrıca sırt üstü yere yatıp vücudunu yere sürtebilir.
  • Kafasını sık sık sallayabilir.
  • Kulaklarına dokunmaya çalıştığınız zaman saldırgan davranışlar sergileyebilir.
  • Daha fazla kulak salgıları olabilir.
  • Bazı kronik vakalarda, denge ya da oryantasyon kaybı da görülebilir. Ayrıca kulak kepçesinde daha fazla kan birikebilir.

Bu semptomlardan herhangi birini gördüğünüz zaman, köpeğin bir uzman tarafından muayene edilmesini sağlamalısınız. Veteriner, köpeğin kulağını bir otoskopi ile kontrol edebilir ve sitoloji (hücre bilimi) sayesinde köpeğin salgısını analiz edebilir.

Daha karmaşık durumlarda, kazıma ve kırpma yapılabilir, bir biyopsi örneği alınabilir ya da bir röntgen çekilebilir. Tedavi 21 ila 30 gün arasında sürer ve genellikle topikal ve oral ilaçları içerir. Ne olursa olsun, köpeğinizin durumu ile ilgili atılacak adımlar kesinlikle bir sağlık uzmanı tarafından belirlenmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rosser, E. J. (2004). Causes of otitis externa. Veterinary Clinics of North America – Small Animal Practice34(2), 459–468. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2003.10.006
  • Gotthelf, L. N. (2004). Diagnosis and treatment of otitis media in dogs and cats. Veterinary Clinics of North America – Small Animal Practice34(2), 469–487. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2003.10.007
  • Sturges, B. K., Dickinson, P. J., Kortz, G. D., Berry, W. L., Vernau, K. M., Wisner, E. R., & LeCouteur, R. A. (2006). Clinical signs, magnetic resonance imaging features, and outcome after surgical and medical treatment of otogenic intracranial infection in 11 cats and 4 dogs. Journal of Veterinary Internal Medicine20(3), 648–656. https://doi.org/10.1892/0891-6640(2006)20[648:CSMRIF]2.0.CO;2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.