Kulak Enfeksiyonlarına (Otitis) Yatkın Köpek Irkları

Otitis, yani kulak iltihabı, kulak kanalında enflamasyon oluşması sonucunda meydana gelen, oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın gelişme ihtimali köpeğin kulaklarının şekline ve boyutuna bağlı olarak değişir.
Kulak Enfeksiyonlarına (Otitis) Yatkın Köpek Irkları

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2019

Köpeğinizin kulak kanalında meydana gelen şişmeler ona çok acı verebilir ve bu durum davranışlarını değiştirebilir. Bu yüzden, rahatsızlık ortaya çıktığında mümkün olduğunca çabuk tespit edilmeli ve önlem alınmalıdır. Kulak enfeksiyonlarına (Otitis) yatkın olan köpek ırkları hakkında bilgi sahibi olmak da erken teşhisi kolaylaştırır. Daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okuyun.

Kulak Enfeksiyonu (Otitis) Nedir?

Öncelikle, oldukça yaygın olan bu rahatsızlığın ne olduğunu ve neden kaynaklandığını öğrenerek başlayalım. Otitis kulakta oluşan ve vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilen bir iltihaplanmadır.

Otitis eksterna (dış kulak iltihabı), yaşanılan çevrede meydana gelen ani değişiklikler sonucu gelişen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Otitis media (orta kulak iltihabı), zamanında tedavi edilmeyen Otitis Eksternanın yayılması sonucunda meydana gelir ve kulak zarının patlamasıyla sonuçlanır. Son olarak, enfeksiyon kulağın iç yapısına yayılarak Otitis İnternaya (iç kulak iltihabı) sebep olur.

Bu enfeksiyonun ortaya çıkmasının farklı sebepleri olabilir. Bu rahatsızlık tüm köpeklerde görülebilir ancak bazı köpek ırkları kulak enfeksiyonlarına diğerlerine oranla daha yatkındır. Otitise sebep olan en önemli faktörler köpeğin kulağının boyutu, şekli ve tipidir. Örneğin, köpeğiniz dikey bir kulak kanalına sahipse bu, içeride daha çok nem ve kir birikebileceği anlamına gelir.

Köpeklerde bu rahatsızlık tüylerin yapısına, mantara, parazite, kurta ya da bakteri mevcudiyetine bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlaç ya da yemeğe karşı gelişen bir alerjik reaksiyon da bu soruna neden olabilir.

Otitis, biriken ölü deriler yüzünden veya kulak kanalına kaçan yabancı maddeler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ancak bu rahatsızlığın başlıca sebebi banyodan, denize girdikten, ya da yağmur altında oynadıktan sonra kulakta oluşan nemdir.

Kulak kontrolü yapılan beyaz bir köpek

Otitisin birçok belirtisi bulunur. Kulak kanalında meydana gelen iltihap ve kızarıklık, kulaklardan kötü koku ve sarı-kahverengi renkte bir salgı gelmesi, kulak kenarlarında kabuklanma ve köpeğin davranışlarında meydana gelen ani değişiklikler ana belirtilerden sayılır. Köpeğinizin sürekli kafasını kaşıması, kulağını objelere sürtmesi ya da sıklıkla silkelenmesi Otitisin diğer belirtilerine örnek gösterilebilir.

Kulak Enfeksiyonlarına Yatkın Olan Köpek Irkları

Köpeğinizin kulağının şekli, geçirdiği bir deri rahatsızlığı ya da kulak çevresindeki tüy miktarı Otitise sebep olabilir.  Kulak enfeksiyonlarına, diğer ırklara oranla daha yatkın olanlar şöyledir:

1. Boxer, İrlanda Seteri,  Shih Tzu ve Batı Highland Teriyeri

Bu köpek ırkları, kurt ve pirenin sebep olduğu bir deri problemi olan alerjik dermatit (deri yangısı) rahatsızlığını geçirmeye daha yatkındır.

2. Cocker Spaniel, Springer Spaniel, Basset Tazısı, Beagle ve Bloodhound

Bu ırklar ortak bir özelliğe sahiptir, çünkü hepsinin kulakları sarkıktır. Kulak kanalları, uzun ve sarkık kulaklarla büyük ölçüde kapandığı için nem, bakteri ve kurt oluşumuna daha yatkındır.

Bu köpekler kafasını sürekli kaşır ve kulaklarını bir o yana bir bu yana sallar. Yaygın görülen bir diğer özellik ise kulaklardan gelen kötü kokudur. Özellikle Cocker Spaniel ırkı büyük dikkat ister, çünkü bu enfeksiyon onları çok huzursuz edebilir.

3. Chow Chow

Bu ırkın dar kulak kanalları enfeksiyon oluşumuna oldukça yatkındır. Genellikle bakteri ya da parazitler yüzünden ortaya çıkan bu enfeksiyonun sebebini kulaktan gelen salgının rengini analiz ederek bulabilirsiniz.

4. Alman Çoban Köpeği ve Labrador Retriever

Bu ırkların kulaklarındaki bez doku şişerek kulak kanallarını daraltmaya meyillidir, bu da otitise yol açar.

Sahibine bakan bir Labrador ve otitis

Bu iki ırkın da sahip olduğu geniş kulaklar her kir zerresini barındırmaya müsait olduğu için enfeksiyona davetiye çıkarır.

5. Schnauzer ve Kaniş

Bu iki ırk, kulak kanalları içerisindeki tüyler sebebiyle, enfeksiyon oluşumuna yatkın kulaklara sahiptir. Vücutlarının her yerinde oldukça kalın ve yoğun tüyler bulunur. Bu yüzden iyi bir tıraş otitisi önlemenin etkili bir yoludur diyebiliriz. Banyodan sonra bir saç kurutma makinesi ve havlu yardımıyla kulak içindeki nemin alınmasının da mutlaka yararı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.