Köpekler Neden Güneşlenmeyi Sever?

Güneşlenmek, evcil hayvanınız için keyifli olması dışında, vücudu için de iyidir. Ultraviyole ışınları kemik ve kaslarının güçlenmesine yardımcı olan D vitamini üretir. Aynı zamanda “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin üretimini de arttırır.
Köpekler Neden Güneşlenmeyi Sever?

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Güneşlenmek oldukça keyiflidir ve köpekler de bunun farkındadır. Fırsat buldukları her an güneşlenirler. Siz hiç bir köpeğin neden güneşlenmeyi sevdiğini merak ettiniz mi? Bunu yalnıza zevk aldıkları için yapmazlar.

Hayatın temel yıldızı

Bildiğimiz gibi güneş, gezegenimizde sudan bile önce gelen, hayatın temelidir. Güneş ışınları her zaman, dünyanın atmosferini sararak, ekosistemimiz için farklı moleküllerin ve yararlı parçacıkların oluşmasını sağlar.

Bu yüzden bitkiler güneş ışığından olabildiğince yararlanır ve gezegendeki yaşamın varolması için hayati bir unsur olan oksijeni oluştururlar. Bu, herkesin bilmesi gereken bir gerçektir. Yine de, bu yıldızdan yalnızca bitkilerin değil, hayvanların da faydalandığını biliyor muydunuz?

Tüm hayvanlar bundan bir şekilde faydalanır, ama köpekler mutlaka. Aslında bu, bir hayvanın yaşamsal gelişimi için son derece önemli bir bileşendir. Güneşlenen bir köpek gördüğünüz zaman, bunu hatırlayın, çünkü güneşlenmek onun için çok faydalı.

Köpekler D Vitamini için güneşlenir

Güneş, bir hayvanın vücudunda D vitamini üretiminden sorumludur. Köpekler bunun sağlıkları için önemli olduğunu bilir ve bu nedenden dolayı da güneşlenmeyi severler.

D vitamini


D vitamini, bir köpeğin vücudu için temel ihtiyaçtır, çünkü kemiklerini sürekli olarak güçlendirir. Bu onun günlük yaşamın zorluklarına karşı direnmesine olanak sağlar.

Bu, D vitamininin tek işlevi olmamakla birlikte;  beraberinde yapılan günlük egzersiz ile birlikte,  kasları formda tutmaya da yardımcı olur. Eğer eşinize her ikisinden de yeterli doz verirseniz, eminim her zaman formda kalacaktır.
D iğer türler gibi, rehber köpekler için de güneşlenmek oldukça önemlidir. Bunun nedeni: Kasları sürekli olarak hareket halinde olduğu için, güneş ışığı kol ve bacakların zaman içerisinde işlevselliğini yitirmesini önler.  

Bir çok durumda, tüyleri güneşin enerjisini emer ve D vitamini haline dönüştürür ancak bu, köpek için yeterli miktarda bir enerji değildir. Hayvan, D vitamininden daha fazla faydalanmak için vücudunu yalar.

Serotonin:  “mutluluk hormonu”

Köpeklerin güneşlenmesinin bir başka nedeni daha vardır, o da kendilerini iyi hissettirmesi. Güneş, “mutluluk hormonu” olarak da bilinen serotonin üretimini artırır.
Bu hormonun üretimi, köpeğin kendini iyi hissetmesini ve çevresinde olan biteni iyi algılamasını sağlaması için önemlidir.  Serotonin, köpek  depresyonu semptomlarını ve  evde yalnız kalma korkusunu hafifletir ve ayrıca, bağışıklık sistemini de harekete geçirir.

köpek depresyonu

Tabii ki, evcil hayvanınızı yalnız bırakmak iyi bir fikir değildir. Köpeğinizin sizin yanınızda diğer köpeklerle birlikte sosyalleşmesine izin vermek onu her gün mutlu hissettirecektir.

Güneş ışınları ayrıca uyku hormonu olarak bilinen melatoninin salgılanmasını da etkiler. Bu olmadan, köpekler normal bir şekilde istirahat edemezler.

Aslında, pek çok köpeğin  güneşlenirken  uykuya dalması oldukça yaygındır ve bu, melatonin hormonu sayesinde gerçekleşir. Aşırı güneş ışığının ona zarar vermemesi için köpeğinize çok dikkat edin.

Güneşlenmenin tehlikeleri

Daha önce belirttiğimiz gibi, güneşlenmenin birçok faydası var, ancak gereğinden fazla  miktarda olması sağlıksızdır. Köpeğinizin aşırı güneşe maruz kalması bir istisna değildir, bu yüzden köpeğiniz güneşlenirken onu gözlemleyin.

Aşırı güneş ışığı evcil hayvanınızın cildini yakar ve tahriş edebilir.  Hassas bölgelerine g üneş koruyucu krem ve losyonları  uygulamak iyi olur. Patilerinin yanmasını önlemek için zemin sıcaklığının köpeğiniz için uygun olup olmadığından emin olunuz.

Vücut nemini koruyun, ısı ciddi susuzluk problemlerine yol açabilir, bu nedenle köpeğinize bol bol su verin. Daha keyifli bir deneyime sahip olabilmesi için yakınlarınızda bir bardak su bulundurun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.