Köpekler Sağlığınıza ve Psikolojinize İyi Gelir

Köpekler Sağlığınıza ve Psikolojinize İyi Gelir
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayatınıza bir köpek katmanın getireceği faydalar saymakla bitmez. Hatta bazıları, köpek sahiplenmenin fedakâr ve başka bir canlının iyiliğini düşünen bir hareket olmasının ötesinde, beraberinde getirdiği sayısız güzellik nedeniyle bencilce bile sayılabileceğini söylüyor. “İnsanın en iyi dostu” lakabını, bu sevimli dostlarımız boşuna kazanmadı. Yanınızda olup size sadece yoldaşlık etmeleri bile yeterince büyük bir iyilik.

Sağlık dahil birçok yönden faydalı

kucakta yavru köpek

Köpek sahibi olmanın sağladığı birçok avantaj var. İşte bunlardan bazıları:

Stresi azaltır ve tansiyonu düzenler

Oyun oynatmak, sarılmak ya da dışarıda gezdirmek olsun, köpeklerle her etkileşiminizde stres seviyeniz azalıyor, tansiyonunuz normal bir seviyeye geliyor ve genel hissiyatınız daha iyiye gidiyor.

Yalnızlığa çare

Birileriyle konuşma ihtiyacı duyduğunuzda hiçbir insanın sizi köpeğinizden daha iyi ve daha sabırlı dinlemeyeceğine emin olabilirsiniz.

Köpekler, insanın yalnızlık hissini azaltır ve depresyon tedavisine yardımcı olur. Tek başına yaşayan insanlar eğer evlerinde köpek besliyorsalar yalnızlıklarını daha az hissediyorlar. Bir köpeğin bakımını üstlenme sorumluluğu, depresyonla boğuşan insanlara sabah kalkıp işe koyulmak için bir neden veriyor.

Özgüven

Miami Üniversitesi ve Saint Louis Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalarda, köpek sahibi insanlarda kendine güven seviyesinin daha yüksek olduğu gözlendi.

Daha aktif bir yaşam tarzı

Hemen hemen herkesin kendine bir günlük egzersiz rutini oturtma hedefi vardır. Ancak yorgunluk hissi, yeterli zaman olmaması ya da motivasyon eksikliği gibi çeşitli nedenlerden çoğunlukla bu hedeflerine ulaşamazlar.

Ancak köpek sahibi olur olmaz bir sabah bir akşam yürüyüşe çıkmak bir zorunluluk haline geliyor. Köpeğinizin karşılanması gereken bazı ihtiyaçları var. Sahipleri gibi onların da hem fiziksel hem mental olarak sağlıklı olması için her gün egzersiz yapmaları gerekiyor.

Daha sosyal bir hayat

Köpek sahibi insanlar, genelde arkadaşları ve komşuları arasında daha popülerdir. Bu insanlar çevrelerine özgüven, sorumluluk sahibi olma, iyi hissiyat ve sağlık saçar. Birçok dizi ve filmde, parkta karşılaşarak başlayan aşk ilişkilerinin konu alındığını görebilirsiniz.

Böylesi filmleri ister klişe kabul edin ister etmeyin, köpek gezdirirken sizinle aynı ilgi alanlarına sahip birçok insanla tanışma ihtimaliniz olduğu kesin.

Yaşlılara da faydalı

Ailelerimizin en yaşlı üyeleri için bir hayvana bakmak, onlara her gün yapacak bir uğraş sağlayıp oldukça faydalı olabilir.

İyileşme sürecinin hızlandırır

Yapılan birçok araştırma, kalp krizi geçirmiş veya ameliyata girmiş hastaların köpekleri varsa daha hızlı iyileştiğini ortaya koydu.

Aile bağını arttırır

Evde bir köpek beslenmesinin getirdiği sorumluluk aile bireylerinin kendi aralarında normalden daha fazla etkileşime geçmesini sağlayacaktır. Köpekler ev içinde bir huzur da sağlar. Bazen yaramazlık yapıp sinirlendirseler bile zamanla bunlar komik hatıralara dönüşecektir.

Köpekler ve çocuklar

köpeği olan çocuk

Köpeklerin, küçük çocuk hatta bebek sahibi ailelere sağladığı faydalar da vardır.

Çocukların bir köpek kardeşlerinin olmasının sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Bağışıklık sisteminin güçlendirir. Çocuk doktorlarının, çocuklu evlerde köpek beslenmesine karşı çıktığı günler artık geride kaldı.
  • Amerikan Tıp Derneği’nin araştırmasına göre evde bir köpekle büyüyen çocukların herhangi bir alerji geliştirme ihtimali %50 oranında azalıyor. Bunun oldukça basit bir nedeni var. Köpeklerin dışarıda gezdikten sonra beraberlerinde getirdikleri bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Köpekler çocuklara başka türlü bir eğitim de sağlar. Köpekleriyle ilgilendikçe çocuklarda sorumluluk, arkadaşlık, sevgi ve bağlılık değerleri de gelişir. Ayrıca köpekler belirli durumlarda iyi birer eğitim aracı olarak da kullanılabilirler. Mesela toplum içinde konuşma korkusunu yenmek bu durumlara örnek olarak gösterilebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.