Logo image
Logo image

Bebeğinizi Evcil Hayvanınızla Tanıştırmak

3 dakika
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Evcil hayvanlar, aileye yeni katılan bir bebeğin onun yerini aldığını asla hissetmemelidir. Eğer hissederlerse, bu durum evcil hayvanda davranış sorunlarına yol açabilir, ve bu da evde huzursuzluklara sebep olabilir.

Yeni bir bebekleri olacağını öğrenen ailelerden bazıları hala evcil hayvanlarını terk ediyor ya da onlar için yeni bir aile bulmaya çalışıyor. Maalesef bu aileler, evcil hayvanlar ve bebeklerin çok iyi birer dost olabileceğinin farkında değil. İlk izlenimler çok önemli olduğu için, bu yazımızda bebeğinizi evcil hayvanınızla nasıl tanıştırmanız gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Evcil hayvanınız aileye yeni bir bebeğin katılacağını biliyor

Evcil hayvanınızın aileye yeni bir bebeğin geleceğini bildiği gerçeğini aklınızda tutmalısınız. Köpeklerin henüz kendisi bile öğrenmeden önce kadının hamile olduğunu anlayabildikleri bilinmektedir.

Hayvanlar çok gözlemci canlılardır ve insanlarda olmayan özel bir koku duyusuna sahiplerdir. Hem köpeğiniz hem de kediniz, içinizde büyüyen bir bebek olduğunu bilir. Hormonal değişikliklerin kokusunu alırlar ve hamile bir kadının yavaş yavaş değişen vücudunu fark ederler.

Evcil hayvanınız eve yeni bir bebeğin geleceğini bildiği için, teknik olarak evcil hayvanınızı yeni bebeğinizle tanıştırmanıza gerek yok. Yine de, evdeki bu yeni duruma alışabilmesi için bazı önlemler almanızda fayda var.

Some figure

Bebek geldikten sonra yaşanan değişiklikler

Yeni bir bebeğin gelişi, ebeveynlerin yaşamını değiştirdiği gibi evdeki evcil hayvanların da yaşamı değiştirir. Değişimler daha bebek doğmadan başlar. Doğumdan haftalar önce, evdeki evcil hayvanla neredeyse sürekli olarak ilgilenen birileri vardır ve belki de bol bol oyunlar oynayıp, yürüyüşlere çıkarılıyordur.

Sonrasında, bir gece yarısı herkes hastanedeyken o evde yalnız kalır. Bu tür değişiklikler, evcil hayvanda büyük bir strese yol açabilir ve aşırı havlama veya saldırganlık gibi davranış bozukluklarına sebep olabilir.

Evcil hayvanınızın kendini yalnız hissetmemesi için, bir arkadaşınızdan ya da bir aile dostunuzdan evcil hayvanınızı ziyaret etmesini istemek iyi bir fikir olabilir. Eğer bir köpeğiniz varsa, birinin onu beslemesi ve diğer ihtiyaçlarını gidermesinin yanı sıra onu yürüyüşe çıkarıp oyunlar oynaması da gerekir.

Genellikle verilen başka bir tavsiye ise, bebek doğmadan önce eve yeni kurallar getirmektir. Örneğin, köpeğinizin bir odaya girmesine izin verilmeyecekse, birkaç hafta önceden ona o odadan uzak durmasını öğretin. Bu şekilde değişiklikler kademeli olarak uygulanırsa, öğrenmesi daha kolay olacaktır.

Bebeğinizi evcil hayvanınızla tanıştırmadan önce almanız gereken önlemler

Evcil hayvanınız yakında yeni bir bebeğin geleceğini biliyor olsa bile, bu onları tanıştırırken dikkat etmemenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Kediler ve köpekler ailenin bir üyesine zarar vermek istemezler, fakat bir kaza yaşanabilir. Bu nedenle önlem almak gerekir.

Onları güvenli bir şekilde tanıştırmak için, aşağıdakileri aklınızda tutmalısınız:

Onları sessiz bir ortamda tanıştırın, ve evcil hayvanınızın heyecanlanmasını önleyin. Eğer gerginse, kazaların gerçekleşmesi daha olasıdır.

Eğer evcil hayvanınız bebeğinizle tanışmak istemiyorsa, onu rahat bırakın. Aileye yeni bir üyenin katıldığını zaten biliyor; bebeğinize yaklaşması için baskı uygulamak zorunda değilsiniz.

Evcil hayvanınıza hala önemli olduğunu hissettirin

Bebeğinize gösterdiğiniz büyük ilgi ve onunla geçirdiğiniz uzun vakit, evcil hayvanınıza eskisi kadar zaman ayıramamanıza neden olur ve bu durum evcil hayvanınızı üzülebilir. Hayvanlar her zamanki rutinlerini uygulamayı ve ilgi görmeyi isterler.

Bebeğinizle ilgilenmek çok vakit gerektirse de, evcil hayvanınızı ihmal etmeyin. Kedinizle eskisi gibi oyunlar oynayın, köpeğinizle çıktığınız yürüyüşlerin süresini fazla kısaltmayın. Zamanı olan bir arkadaşınızdan ya da akrabanızdan yardım isteyin.

Kedi veya köpek olması fark etmez, tüm evcil hayvanlar için kural aynıdır: Onlara sevildiklerini ve önemli olduklarını hissettirin. Bu konuda başarısız olursanız, muhtemelen dikkatinizi çekmeyi amaçlayan davranışsal problemler ortaya çıkacaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için ona ihtiyacı olan ilgiyi vermenizi tavsiye ederiz.

Some figure

Her zaman gözetleyin

Evcil hayvanınız bebeğinizi çok seviyorsa ve onun eve gelişini sevinçle karşıladıysa bile, birlikte geçirdikleri her zaman yanlarında durup onları gözetlemeniz gerekir. Çünkü aralarında engellemeniz gereken olası kazalar veya yanlış anlaşılmalar yaşanabilir.

Örnek olarak, çoğu kedi bebeklerin yanında uyumak ister, ve bazen bebeklerin üzerine çıkabilirler ya da kuyruklarıyla yanlışlıkla onlara çarpabilirler. Benzer olaylar köpeklerle de yaşanabilir, örneğin köpekler bebeklerin yanına yaklaştıkları zaman onları istemeden çizebilirler veya saniyeler içinde bebeğiniz her yerine salyalarını akıtabilirler.

Bebeğiniz büyüdüğü zaman bile tamamen güvende olması için, evcil hayvanınızla bir aradayken onlara göz kulak olmanız gerekir. Evcil hayvanınızın bunalmaması için ona çok baskı uygulamayın. Heyecandan zıplayıp, bir yerleri çizmemesi için huzurlu bir ortam yaratın.

Hayvanlar bir kadının hamile olduğunu anlayabilir ve daha doğmadan ailenin yeni üyesini tanır. Fakat, yine de bebeğinizi evcil hayvanınızla tanıştırırken güvenlik önlemleri almayı ihmal etmeyin, kazaları ve yanlış anlamaları engellemek için onları gözlemlediğinizden emin olun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.