Köpeklerin Girebildiği Evcil Hayvan Dostu Restoranlar

Köpeklerin Girebildiği Evcil Hayvan Dostu Restoranlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevimli dostlarımızla dışarıya çıkmak istediğimiz zamanlarda onlarla birlikte gidebileceğimiz pek çok farklı seçenek ve yerler var. Bu nedenle de, dışarı çıkmak istediğimizde en sadık dostumuzu her zaman evde bırakmayabiliyoruz çünkü, köpeklerin ve diğer evcil hayvanların içeri girmesine izin veren  bazı hayvan dostu restoranlar var.

Yakın zamana kadar yalnızca rehber köpeklerin sahipleri ile birlikte restoranlara girişine izin veriliyordu. Ancak şimdilerde, köpeklerin içeri girmesine izin veren oldukça fazla yer var.

Köpeklere izin veren restoranları nerede bulabilirsiniz?

İl bazında köpeklere izin veren restoranların aranabileceği farklı internet siteleri vardır. Bu sitelerde öğle veya akşam yemeği için köpeğiniz ile gidebileceğiniz  yerleri bulabilirsiniz.

köpek restoranları

Gitmeden önce bilmeniz gereken bazı önemli ipuçları şunlardır: restoran veya barları önceden aramak, caddelerde dolaşmak ve köpek dostu olduklarını gösteren bir işaret olup olmadığını kontrol etmek.

Katalonya, evcil hayvanımız ile gidebileceğimiz en fazla sayıdaki restoran işletmesine sahiptir. Birlikte tatil yapabileceğiniz, evcil hayvanlara izin veren otel ve iş yerlerinin sayısı her geçen gün artmaya devam etmekte ve pek çoğunun evcil hayvanlara özel tesisleri bulunmakta.

Köpek dostu restoranlar

Yakın bir geçmişte,  İspanya’da bir restoran ilk kez köpekler için özel bir menü oluşturdu. Girona’da yer alan Camp Castell Mar de Castelló d’Empúries’te yer almaktadır. Restoranda, köpekler ve sahipleri için  birbirinden leziz yemeklerle dolu özel menüler sunulmaktadır.

Almanya’da çok özel bir restoran

Bir kedi veya köpek sahibiyseniz ve onlarla birlikte Berlin’i ziyaret ediyorsanız, kedi ve köpekler için hizmet veren ilk özel restorana gitmeye hiç tereddüt etmeyin. Bu işletmede, köpek ve kedilerimizin sağlıklı beslenmesi için günlük özel menüler tasarlanmıştır. Resmi olarak Christmas döneminde açılan Treats in Pets Deli adlı bu özel yeri Gruenewald bölgesinde bulabilirsiniz. Fiyatlar üç ila altı avro arasında değişmektedir ve oldukça makuldür.

Burada, evcil hayvanlarınız  kendileri için özel olarak hazırlanmış  yiyeceklerini yerken, siz de kahvenizin tadını çıkartabilirsiniz.  Ayrıca giderken, bir kap veya plastik bir torbaya koyabileceğiniz yiyecekleri evinize götürme imkanına da sahipsiniz.

Evcil hayvanlar için tasarlanmış olan bu restoranın sahibi David Spanier’dir. İşletmesini açan 31 yaşındaki David, arkadaşının köpeğinin süpermarketten alınan yiyecekleri sindiremediğini öğrendikten sonra, köpek ve kedilere özel bir restoran yaratma fikrinin doğduğunuı söyler.

Kendi deyimiyle “ Fast food hayvanlar için oldukça sağlıksızdır. Benim her gün fast food ile beslenmem de aynı şey . Belki hoşuma gidiyor evet, ama bu tür bir beslenme sağlığım için çok zararlı. Restoranımdaki etler o kadar sağlıklı ki, insanlar tarafından bile tüketilebilecek kadar kaliteli.”

Gelecekte, köpek ve kedi sahiplerinin gideceği, yalnızca evcil hayvanlara özel işletmeler oldukça popüler olacak. Bu, hayvan dostlarımız ile vakit geçirmenin farklı bir yolu. Oldukça düşük bir maliyet ile onlar da bizler de çok keyifli zamanlar geçirebileceğiz.

İspanya’nın başkentinde neler oluyor?

köpek dostu mekanlar

Madrid Belediyesinin web sitesinden, hayvan sahibi olmayı ve hayvanları korunmayı düzenleyen yönetmeliği indirebilirsiniz.

Madrid yasaları hayvanların barlara girişini genel olarak yasaklamamaktadır. Ancak bu, işletme sahibinin kararına bağlıdır. Bununla birlikte, hayvanların içeri alınmasına izin verilse bile, tasma veya zincir kulanılması ve aynı zamanda ağızlık takılması zorunludur. İşletmenin talimatlarına uymak, diğer işletmelerin de evcil hayvanların girişine izin vermesini kolaylaştıracaktır.

Her durumda, şehirde köpek sahibi olan kişilere karşı saygılı olunması tavsiye edilir ve bu herkesin yararınadr. Bu nedenle, herhangi bir işletmeye girerken, evcil hayvan girişine izin verilip verilmediği sorulmalıdır.

Örneğin, içeride birisinin alerjisi veya köpek korkusu olabilir. Bu durumda, yapılacak en iyi şey oradan ayrılmak ve başka bir restoran aramaktır. 

Diğer önemli bir husus da, evcil hayvanların hep birlikte bir restoranda buluşmalarına izin verilmemesidir. Madrid’de köpeklere izin veren birçok işletme, internette yapılan aramalarda evcil hayvanlara izin veren yerler arasında görünmeyi tercih etmiyor. Bunun sebebi de, evcil hayvan sahibi pek çok kişinin büyük gruplar halinde mekana gelmesini istememelerinden kaynaklanıyor, çünkü bu durum diğer müşteriler için bir sorun teşkil edebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.