Köpeğinizi Her gün Yürüyüşe Çıkartmak Gerekli mi?

Bir köpeği yürüyüşe çıkartmak, köpek için olduğu kadar sahibi için de iyi bir egzersizdir.
Köpeğinizi Her gün Yürüyüşe Çıkartmak Gerekli mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Neden köpekleri yürüyüşe çıkartmak gerektiğini biliyorsunuzdur ve bunu yerine getirecek kadar da bilinçlisinizdir. Ancak, sıra köpeğinizi dışarıya çıkartmaya geldiği zaman bunu günlük olarak uygulamaya koymak çok daha farklıdır.

Köpeğinizi her gün yürüyüşe çıkartmak neden gerekli?

 • Bu onun en temel egzersiz şeklidir. Evinizde, bahçenizde vb. yerlerde alanınız olsa dahi, köpeğinizi yürüyüşe çıkartmak evcil hayvanınızın temel egzersiz kaynağı olmalıdır. Bunun yerini alabilecek daha iyi bir aktivite yoktur. Bir köpek, yarım saat ve bir saat arası yapılan günlük yürüyüşlerle, biriken enerjilerini atabilirler ve egzersizin sağladığı faydalardan yararlanabilirler. Yürüyüş aynı zamanda sizi, yani sahibi de harekete geçirir, sağlıklı ve aktif olmanızı sağlar.
 • Köpekler ve sahipleri arasında daha fazla etkileşim sağlar. Köpeğinizle yakınlaşmanızın en iyi yolu, düzenli yürüyüşlerden geçer. Doğru yaptığınız zaman köpeğinizi yürüyüşe çıkartmak, liderlik özelliğinizi arttırır ve inansanız da inanmasanız da köpeğinizin size daha fazla güvenmesini sağlar. Bu yüzden, size daha fazla saygı duyacağı için verdiğiniz emirleri de uygulamaya başlar.
 • Dostlarımız ihtiyaç duyacağı eğlenceyi tadacaklar. Günlük yürüyüşler, evcil hayvanlarımızı fiziksel ve zihinsel olarak uyarmak için iyi bir yol. Her gün sıkılan bir köpek, zararlı eğilimler geliştirebilir. Endişeli olup havlayabilir veya bazen agresif olabilir. Azarlamak yerine günlük olarak yürüyüşlere çıkarabilirsiniz.
 • Disiplin ve eğitimi ön plana çıkartır. Günlük yapılan düzenli yürüyüşler hem köpeğe hem de sahibine düzen getirir. Doğru yaparsanız, eğitimi güçlendirmek için önemli bir fırsat karşınıza çıkar: birlikte yürümek, hızınızı ayarlamak, karşıdan karşıya geçmeden önce durup beklemek, siz emir verene kadar yürümek vb. Bu anlamda, zevkli anları disiplinle harmanlamak sizin elinizde.
 • Diğer köpeklerle sosyalleşmelerine imkan sağlar. Eğer köpeğinizin sosyalleşme sıkıntıları varsa, diğer köpeklerle sosyalleşmesine yardımcı olması için, onu diğer köpeklerle bir arada yürütmek harika bir seçenektir. Her zaman köpeği olan arkadaşlarınızla ya da komşularınızla bir yürüyüş düzenleyebilirsiniz.
 • Köpeğinizi sağlıklı bir forma sokar. Eğer dostunuz aşırı kiloluysa, çoğu hastalığa karşı dirençsizdir. Bu durumdan kaçınmak için günlük yürüyüşlerle onu forma sokabilirsiniz. Yürüyüşler, köpeğinizin ideal kilosunu korumasına yardımcı olduğu gibi, kabızlığın önüne geçerek sindirim sistemini kolaylaştırır.
 • Köpeğinizin rahat uykuya dalmasını sağlarsınız. Yürüyüşlerden sonra gelen yorgunluk, hayvanlarımıza uyku isteği getirir ve onların daha iyi uyumalarını ve yemek yemelerini sağlar.

Yürüyüş Zamanları

Yürüyüşlerin saati olmasa bile, köpeğinizi günde en az 3 kez olacak şekilde ayarlayarak yürütmeniz önerilir. Bu hayvanınıza düzenli olarak tuvalete çıkma olanağı verir. Sabahtan öğlene kadar uzun yürüyüşler yapıp günün geri kalanını evde geçirmek mantıklı değildir.

Köpeğinizin kişiliğine bağlı olarak yürüyüşe ayırdığınız vakit de değişecektir. Eğer ki sokağa çıkmayı çok seven, hareketli bir hayvanınız varsa, dışarıda uzun vakit geçirmek enerjisini atmak için birebirdir. Eğer köpeğiniz tam tersine sessiz ve yaşlıysa uzun, bitmek bilmez yürüyüşler gereksiz olacaktır.

Yürüyüş anlarında ne yapmalıyız?

Yürüyüşlerin sık olması gerektiği kadar dostumuz için zevkli olması da önemlidir. Evcil hayvanlarımızın yapabileceği şeyleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Koklamak. Bildiğimiz üzere koku alma duyusu köpeklerde çok gelişmiştir. Günlük olarak koklamaları gerekir. En iyi vakit ise yürüyüş zamanlarıdır.
 • Türünün diğer üyeleriyle iletişime geçmek. Köpeğin sosyalleşmesinin avantajlarından çoktan bahsettik.
 • Sahibi ve köpeği arasında oynanan oyunlar ikisi için de yararlıdır.
 • Tıpkı insanlar gibi, bizim dostlarımız da, daha önce bulunmadıkları, farklı yerlere gitmekten hoşlanırlar. Yeni parklar, bahçeler vb.

Yürüyüş için nereye gidebiliriz?

Yaşadığınız yere bağlı olarak (dağlık alanlar, şehir ya da sahile yakın küçük kırsal bir alan), yürüyüş için gittiğimiz yerler de değişebilir. Herhangi bir durumda, köpeğinizi götürebileceğiniz bir çok yerin listesini çıkartmanız önerilir. Bu sayede, dostunuzu hep farklı alanlara ya da farklı güzergahlara götürerek, onun yüksek bir düzeyde uyarılmasını sağlarsınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.