Rehber Köpekler İşitme Engelli Bir Çocuğun Hayatını Nasıl Değiştirir

Rehber Köpekler İşitme Engelli Bir Çocuğun Hayatını Nasıl Değiştirir

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2018

Köpeklerin çocuklar için harika birer oyun arkadaşı olduklarını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Köpekler aynı zamanda, çocukların daha sağlıklı, daha mutlu, daha duyarlı ve daha sorumlu bireyler olarak büyümelerine yardımcı olurlar. Ama bundan daha fazlasını da yapabilirler.

Bu iyi kalpli canlılar, ister fiziksel, ister zihinsel, ister duygusal olsun, tıbbi destek gören çocuklar için son derece faydalı olabilirler. Bugün, rehber köpeklerden ve onların işitme engelli bir çocuğun hayatını nasıl etkileyebileceğinden  bahsedeceğiz.

İşitme engelli çocukların hayatlarındaki rehber köpekler

mavi gözlü yavru köpek

Rehber köpekler bir nevi yardımcı köpeklerdir. İşitme engelli çocuklara yardım etmek için eğitilirler ve pratikte bu çocukların kulakları olurlar. Bu yüzden rehber köpeklerin, işitme engelli bir çocuğun hayatını değiştirme gücüne sahip olduklarını söylemek mantıksız değildir. İşitme engelli bir çocuk, dört ayaklı koruyucu meleklerinin yardımı ile şunları yapabilir:

  • Daha özerk ve bağımsız olur.
  • Daha iyi sosyalleşir.
  • Okulda daha iyi performans gösterir ve daha iyi davranır.

Buna ek olarak rehber köpekler aileye, çocuklarının güvenli ve mutlu olacağına dair iç huzur ve güvence verir.

Rehber köpekler neler yapar?

İşitme engelli çocukların hayatlarını kolaylaştırmak üzere eğitilmiş olan rehber köpekler:

  • Saat alarmının sesini tanır.
  • Çocuğu belirli sesler hakkında uyarır: kapı zilleri veya telefon çalma sesleri, kornalar, farklı alarm türleri vb.
  • Çocuğun ebeveynlerinin onu aradığını bilmesini sağlar.
  • Onları olası tehlike konusunda uyarır.

Ayrıca, rehber köpekler ve çocuklar genellikle birbirlerinin ayrılmaz birer oyun arkadaşı olurlar.

Rehber köpeklerin seçilmesi ve eğitimleri

Koku alma duyuları ile birlikte, işitme de bir köpeğin en gelişmiş algılarındandır. Ve bu özel yeteneklerinden dolayı insanlar, tüylü dostlarımızın işitme engelli kişilere nasıl daha iyi bir yaşam kalitesi sunabileceğini bilir.

Rehber köpekler, sosyalleştikten sonra, işitsel becerilerini geliştirmek için eğitilirler. Bunun için, itaatkâr, sosyal ve çok çeşitli durumlar ile başa çıkabilen cinsler tercih edilir. Popüler rehber köpek ırkları:

İyi bir eğitim verildiği takdirde, melez ırk köpekler de bu tür işlerde çok iyi olabilirler.

Yardım köpekleri

İşitme engelli kişilere yardım eden köpekler, herhangi bir engeli olan kişiye, fiziksel ve psikolojik olarak destek vermek üzere eğitim almış köpekler olan yardım köpekleri kategorisine girerler. Örneğin:

  • Rehber köpekler veya hizmet köpekleri görme engeli kişilere eşlik ederler.
  • Uyarı köpekleri,  insanlara hipoglisemi ve epilepsi gibi rahatsızlıklarda yardımcı olurlar.
  • Hizmet köpekleri, belirli fiziksel ve motor problemleri olan insanlara yardımcı olmak için eğitim almışlardır.

Köpekler bizler için iyidir

çocuklarla oturan köpek
Fotoğraf: Damián Arienza. www.elcomercio.es

Her çocuğun, evcil bir hayvan ile büyümenin mutluluğunu yaşama şansı olmalı. Benim  Hayvanlarım sitesinde yayınladığımız, evcil hayvanların çocuklar üzerinde pek çok fiziksel, psikolojik ve duygusal faydalarından detaylı olarak bahsettiğimiz diğer makaleler de ilginizi çekebilir.

Ancak, tüylü bir arkadaşı olan bir çocuğun daha mutlu bir çocuk olduğunu tekrar etmemizde herhangi bir sakınca olmaz. Bu, çocuğun tamamen sağlıklı olup olmadığına veya fiziksel ya da zihinsel bir engeli olup olmadığına bakılmaksızın doğrudur.

Bu nedenle, biz insanlar için yaptıkları her şey için bu hayvanlara teşekkür etmeyi bir an bile unutmamalıyız.  İşitme engelli çocuklara rehberlik eden köpekler, içlerinden yalnızca bir tanesi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.