Köpekleri Konu Alan Tüm Zamanların En İyi 5 Filmi

Köpekleri Konu Alan Tüm Zamanların En İyi 5 Filmi

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2022

Sıra köpekleri konu alan en iyi filmleri sıralamaya geldi mi objektif olmak mümkün değil. Ama bugün, film klişelerinden uzak duracağız. Hani şu, köpeklerin kendileri dışında herkesi düşündüğü süper kahraman filmlerinden bahsediyoruz. Ellerinden her şeyin geldiği ya da hayvanlardan çok insanların başına gelebilecek olaylarla yüzleştikleri filmler.

Bu yüzden derlediğimiz bu listede, köpekleri basmakalıp rollerde göstermeyen ya da onları insanlaştırmayan, köpekleri konu alan filmler yer alıyor.

Seçtiğimiz Köpek Konulu Filmler

Bu makalede, farklı dönemlerde, dillerde ve mekanlarda çekilmiş  köpekleri konu alan 5 film yer alıyor. Hayatınızın farklı anlarında sizi heyecanlandıracak bu küçük listemizi tamamlamanızı içtenlikle tavsiye ediyoruz.

truman

 1- Umberto D. (1952)

Vittorio de Sica’nun bu basit ve gerçekçi filmi bizi derinden etkilemeye devam ediyor. Kendisini ekonomik olarak sıkıntı içerisinde bulan bir emeklinin hikayesini anlatıyor.

İlk olarak, kahramanımız köpeği Flike ile dairesinden kovulur. Yanındaki köpekten başka arkadaşı yoktur. Bu yüzden, Umberto kendi canına kıymayı düşünmektedir ancak köpeği için yeni bir ev bulması gerekir. Bu çabaları da boşa çıkar. Başarısız olduğunda köpeği kollarına alarak, tren raylarında trenin ona çarpmasını bekler. Fakat, Flike’nin kollarından kaçmasıyla Umberto onun peşine düşmek zorunda kalır, bu ise onlar için yeni fırsatların kapısını açacaktır.

Köpekler hakkında en iyi filmleri seçmek kulağa çok iddiali geliyor. Bu yüzden, köpekleri basmakalıp rollerde göstermeyen ya da onları insanlaştırmayan 5 hikaye seçtik ve bu sayede insanların bu harika varlıkları anlamaları için farklı yolları anlatmayı tercih ettik.

2- Marley ve Ben (2008)

Bu Amerikan yapımı filmin yönetmen koltuğunda David Frankel oturuyor. Film, baş kahramanımız Owen Wilson’la başlıyor. Duyarlılık ve derinlik içeren film, samimi gündelik ilişkileri baz alıyor. Bu 14 yılı aşan ilişki, bir köpek ve sahibi arasında geçiyor.
İspanya’da Una Pareja de Tres başlığıyla galası yapıldı. Başlıkta da yer alan Marley, bir labrador cinsi. Bu köpek, kadın baş kahramanı oynayan aktris Jennifer Aniston’un kalbini kazanmak konusunda da başarılı. Bu hikaye, gazeteci John Grogan’ın otobiyografik kitabından uyarlanmıştır.

3- Paramparça Aşklar Köpekler (2000)

Meksikalı yönetmen Alejandro González  Iñárritu ‘nun ilk filmini beğenebilirsiniz ya da beğenmeyebilirsiniz. Ancak, bu filmin başardığı bir şey varsa, o da yapılan tasvirlerin etkisine ve kesişen hayatların çarpıcılığına kimsenin kayıtsız kalamamasıdır.

Bu insan çatışması içinde köpekler de yer alıyor. Bazı köpekler gizli saklı yapılan köpek dövüşlerinde yer alırken, bir yandan sokak köpeklerini korumayı kendine görev edinmiş ve birini öldürmek için kiralanmış eski çete üyesi, ya da lüks bir hayat süren köpeklerin sonunda tam anlamıyla lüks bir dairede kaybolmasını konu alıyor.

4- Bombón Köpek (2004)

bombon el perro

Carlos  Sorín’in yeniden Arjentin’in Patagonya bölgesinde çektiği bu filminde, 50 yaşına basar basmaz işinden kovulan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Yaşlı bir kadının bozulan arabasını düzelttiği için karşılığında ödeme olarak bir köpek alan adamımızın hayatı değişiyor.

İlk önce, kahramanımız hayvanla ne yapacağını bilemiyor. Ancaketkileyici safkan bir Dogo Argentino örneği olan bu köpek, baş kahramanımız için umulmadık kapılar açıyor ve onu köpek yetenek gösterilerine sürüklüyor.

5- Truman (2015)

Köpek filmleri arasındaki bu film, ıssız bir adamın hikayesini anlatıyor. Hikayede, Madrid’te yaşayan Arjantinli aktör ölümcül bir hastalığa yakalanıyor. Bu yüzden, tek amacı köpeği Truman için yeni, sıcak ve güvenilir bir yuva bulmak oluyor. Esasen, Truman son birkaç yıldır onun sadık arkadaşı olan, filme ismini veren baş kahramanımızdır. Katalan yönetmen Cesc Gay, alışılmadık bir hikaye ortaya koyuyor. Yerinde başkası olsa, ağlamalıklı bir dramadan ibaret olabilirdi.

Üzülerek söylüyoruz ki Truman’ı canlandıran güzel Bulmastif cinsi Troilo yakın zamanda hayatını kaybetmiştir. Filmde bizi derinden etkileyen bir köpek olduğu gibi, bir yandan da otistik çocuklara eşlik etmesi için eğitilmişti.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.