Köpeklerin Sağlığa Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Köpeklerin Sağlığa Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek sahiplerinin kalpleri daha kuvvetli ve dolaşım sistemleri daha dayanıklı. Ayrıca stresli durumları da daha iyi kaldırıyorlar. Evinde köpek besleyenler harika sağlıklarını köpeklerine borçlu olabilirler.

Evdeki dostunuz size sadece arkadaşlık edip sevgisini vermiyor, ayrıca kalp sağlığınızı iyileştirip kalp krizi geçirmiş insanların yaşam sürelerini de uzatıyor.

Köpeklerle beraber yaşamak tüm ev halkının sağlığını korur. Özellikle de evin en genç üyeleri üstünde büyük etkisi vardır. Bir köpekle büyüyen bebeklerin bağışıklık sistemi daha kuvvetli olur ve stres seviyeleri azalır.

Daha kaliteli bir hayat

çekirdek aile ve köpek

Köpeklerin insanların en iyi dostu olduğunu biliyoruz. Sahiplerine olan bağlılıkları ve sevgileri nedeniyle onlara böyle diyoruz. Araştırmalara göre köpekler, üzgün ya da depresyonda olan insanları fark edip kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor.

Köpekler daha çok, insan psikolojisini düzeltiyor ama buna ek olarak sahiplerinin sağlıklı aktiviteler yapmasını da sağlıyorlar. Mesela köpek sahipleri, onları dışarı yürüyüşe çıkarıyor, onlarla oyun oynayıp açık havada beraber zaman geçiriyorlar.

Köpekler kalbinizi güçlendirir

Köpeğinizin size getirdiği sayısız faydadan haberiniz bile yok. Evde köpek beslemek, kalp sağlığınızı korumanızı sağlar. Köpekler, daha sakin ve stresten uzak bir yaşam sürmenize yardımcı olurlar.

Elde edilen bazı verilere göre Avrupa’da her dört evden birinde köpek besleniyor. Avrupa genelinde, toplam 70 milyon köpeğin bulundukları eve bu faydaları sağladığı tahmin ediliyor.

Açık havada köpeğinizi gezdirmek sadece köpeğiniz için sağlıklı ve gerekli bir alışkanlık değil. Köpeklerin, sahiplerini her gün dışarıya çıkmaya teşvik etmesiyle insanlar düzenli fiziksel egzersiz yapmış oluyor. Yürüyüş, özellikle kalbiniz için çok sağlıklı bir aktivitedir.

Olumlu psikolojik etkiler

Köpeklerin, insan vücudunda yarattığı olumlu etkiler sadece dolaşım ve solunum sistemine sağladıkları faydalardan ibaret değil. Bir hayvana duyduğumuz sevgi, bizi daha sosyal ve doğaya daha bağlı bir insan haline getiriyor.

Dört ayaklı dostlarımız sayesinde her günün tadını çıkarıp doğayla etkileşime geçmemiz günlük hayatın stresinden sıyrılmamıza yardımcı olur. Köpek sahiplerinin kaygı seviyesi daha düşük olur ve iş hayatındaki stresli durumları daha kolay atlatırlar.

Başka araştırmalar ise, hayvanlarına yakın mesafede çalışanların, hayvanlarını evde bırakıp işe gidenlerden daha az stresli olduğunu gösterdi.

Köpekle yaşamanın getirdiği tüm olumlu etkilerden faydalanmak için köpeğinize iyi davranıp hak ettiği sevgi ve ilgiyi göstermelisiniz.

Hayvan sahibi olmanın en önemli kuralı, siz de köpeğinizin olduğu kadar verici olmalısınız. Köpeğinizle oyun oynayıp onu yürüyüşlere çıkararak ilişkinizi kuvvetlendirmelisiniz. Böylece siz de köpeğinizle geçirdiğiniz vakitten daha çok keyif alırsınız.

Köpek sahibi olmanın getirdiği faydaların özeti

sonbaharda gezdirilen köpek
  • Köpekler kalp sağlığınıza iyi gelir. Yapılan araştırmalarda, kalp hastalığı olan köpek sahiplerinin hayat süresinde uzama tespit edildi.
  • Köpekler bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirip kalp problemlerini azaltır.
  • Köpeğinizle açık havada yürüyüş yapmak ve oyun oynamak sağlığınıza iyi gelir ve obezitenin önüne geçer.
  • Köpeğinize yakın çalışmak kaygı seviyenizi düşürür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.