Köpek Yardım Çantasının Vazgeçilmezi 5 Doğal Yağ

Köpek Yardım Çantasının Vazgeçilmezi 5 Doğal Yağ

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2018

Evcil hayvanlarını naturapatik doktorlara götüren ve doğal yöntemlerle tedavi eden insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Şimdi sizlere, köpeğinizin ilk yardım çantasında olması gereken en yararlı yağlardan bahsedeceğiz. Köpeklerimiz, her şeyin en iyisini hak ediyorlar!

Köpeğinizin ilk yardım çantası

Köpeğinizin iyi bir şekilde bakılması ve tedavi edilmesi gerektiğini siz de biliyorsunuz. Bazıları, köpekler için hazırlanan yardım çantalarının fazla abartılan bir şey olduğunu düşünüp gereksiz görebilir fakat ilk yardım gerektiren belirli durumlarda çok yararlı olabilir ve hatta bunun sayesinde köpeğinizi veterinere götürmenize bile gerek kalmayabilir.

veterinerdeki korkan köpek

Uzmanlara göre bir köpeğin ilk yardım çantasında bulunması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Tüy ile ilgili sorunlar için somon balığı, keten tohumu veya çuha çiçeği yağı içerikli Omega 3 takviyeleri
  • Cilt sorunları için keten tohumu, macadamia fındığı, jojoba yağı veya kil maskesi
  • Eklem ağrıları için arnica, atkuyruğu veya şeytan pençesi
  • Davranış bozuklukları, korku, endişe veya gerginlik için alıç, kediotu, çarkıfelek, sandal ağacı veya tütsü
  • Akarlar ya da besin alerjileri için keten tohumu, papatya, ısırgan otu ya da atkuyruğu
  • Böcek ısırıkları için aloe vera
  • Bağışıklık için koni çiçeği veya fesleğen
  • Yanıklar veya yüzeysel yaralar için manuka balı
  • Diş plağı ve ağız kokusu için rezene, deniz yosunu veya kil

Köpekler için vazgeçilmez yağlar

Yağlarla yapılan bu bin yıllık tedavi yönteminin insan sağlığı üzerindeki etkisi çok güçlüdür.  Uzun zaman önce, uzmanlar hayvanlara da yağlarla uygulanan bu tedavi yöntemini önerdikten sonra evcil hayvan sahipleri, köpekleri için doğal yağlardan oluşan bir ilk yardım seti oluşturdular. İşte, bir köpeğin ilk yardım çantasının içinde olması gerek en yararlı doğal yağlar:

1. Nane yağı

Bozulmuş yiyeceklerin neden olduğu ya da aşırı yemek yedikten sonraki ağrıyı azaltan sindirimi kolaylaştıran bir maddedir. Bunun yanı sıra, iltihap sökücü ve anti bakteriyel özellikleri vardır. Ayrıca, solunum problemlerine de iyi gelir ve doğal enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Örneğin, atlet veya işçi köpeklerine nane yağı verilebilir. Göz, burun veya açık yaraların etrafına uygulanmamalıdır.

2. Lavanta

Naturapatik tıpta, insanlar ve hayvanlar üzerinde sıklıkla kullanılan bir yağdır. Ağrı kesici ve iyileştirici özellikleriyle kesiklerde, yanıklarda, hafif cilt tahrişlerinde ve sıyrıklarda kullanılabilir. Duygular üzerinde de etkisi olduğu düşünülünce daha rahat uyumayı sağlar ve rahatlatır. Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce köpeğinize verebilirsiniz.

3. Papatya

Korkuyu azaltıp gerginliği alan bir diğer yağımız ise papatya yağıdır. Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi çok güçlüdür. Yeni yıl partilerinde köpeğinizi biraz sakinleştirmek için kullanabilirsiniz. Doğal bir ağrı kesici ve iltihap sökücüdür. Cildi yeniler ve hafif ağrıları veya morlukları tedavi eder.

4. Çay ağacı

iğne vurulan köpek

Çay ağacı yağının saf olduğundan emin olun yoksa köpeğiniz için zehirli olabilir. Bu yağ, mantar önleyici, virüs önleyici, iltihap sökücü özelliklere sahiptir ve anti bakteriyeldir. Bu nedenle, köpeğinizin ilk yardım çantası için vazgeçilmezdir fakat sadece veterinerinizin talimatlarına göre kullanmalısınız.

5. Mandalina

Bu sitrik yağı, karın gibi tüysüz bölgelere uygulamayın çünkü güneşle temas ettiğinde tahrişe neden olur. Güzel aroması sayesinde köpeğiniz kendisini huzurlu hissedip rahatlayacaktır. Sindirim problemlerini gidermek, depresyona karşı savaşmak, bağışıklık sistemini uyarmak ve karaciğerdeki zehirli maddeleri atmak için de kullanabilirsiniz.

Hayvanın ciddi bir hastalığı olup olmadığından emin olun. Ciddi bir hastalığı varsa uygun tedaviyi uygulamak için bir veterinere götürmeniz gerekir. Problemin ne olduğunu bildiğinizden tamamen emin olsanız bile yavru köpekler ve hamile köpeklere kendi kafanıza göre ilaç vermek, iyi bir fikir değildir.

Köpeklerde de kullanılan bu doğal yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Bir ilacın yanında ya da tedavinin yanında takviye olarak kullanılabilirler. Her bir yağın veya yazılan reçetedeki ilaçların yan etkilerini iyi bir şekilde öğrenin. Sonuç olarak, köpeğinizin ilk yardım çantasının ne kadar önemli olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.