Veteriner Fitoterapisi Nedir?

Veteriner Fitoterapisi Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Onlarca yıldır insanlık, hastalıkları tedavi etmek için fitoterapi olarak bilinen, bitkilerle tedavi yöntemini kullanmıştır. Bu uygulama özellikle de veteriner fitoterapilerinde, hayvan patolojilerini tedavi etmek için kullanılır.

Bitkiler sağlığa sayısız yararları ile bilinirler. İlkel çağ boyunca, insan, bitkilerin yaraları iyileştirme gücü olduğunu keşfetmiş ve bunu kullanmıştır. İnsanlar ayrıca bitkilerin en yaygın hastalıkları da iyileştirme özelliğine sahip olduğunu da geçmişte keşfetmişlerdir.

Hatta hayvanlar bile vücutlarına bazı etkileri olduğunu bildikleri için içgüdüsel olarak bitkileri kullanırlar. Buna iyi bir örnek olarak köpeklerin bağırsaklarını temizlemek için çimenleri yemesi verilebilir.

Bu yöntem her ne kadar hala çok yaygın bir yöntem olmasa da, özellikle doğal gıdalar tüketerek gelişimlerini destekleyen hayvanlar için, çeşitli hastalıkların tedavilerinde bitkisel yöntemler kullanılmaya başlanmıştır.

Hayvan dünyasının uzmanları veteriner fitoterapisini (hayvanları bitkilerle tedavi etme) hastalıkları tedavi etmek için kullanmaktadırlar. Bazı vakalarda sadece basit yaraları iyileştirmek için kullanırlar. Ancak ileri patolojiler gibi bazı hastalıklarda ise ilaçlar yerine bitkilerle tedavi yöntemlerini de kullanmaya başlamışlardır.

Bu alanda uzmanlaşmış insanların, veteriner fitoterapisini her şeye iyi gelen doğal bir ilaç olarak tanımladığı gerçeğini göz ardı etmek mümkün değildir.

Veteriner Fitoterapisinin Doğuşu

Tıbbi tedavilerin daha kolay elde edildiği Batı kültürünün aksine Doğu kültüründe, tedavi edici bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır.

hayvanlarda fitoterapi

İnsanlık, sağladığı faydalar sebebiyle bitkiler üzerinde yıllar süren araştırmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sebebiyle Batı tıbbının kökeni bitkilere dayanmaktadır.  Örneğin salisik asit (söğüt ağacından), atropin ve skopolamin (güzelavrat otundan) ve silimarin ( deve dikeni bitkisinden) bitkilerden elde edilir.

Araştırmalar başka bir temel faktör de bulmuştur: B itkinin her bölümü, farklı iyileştirici özellikler sunar. Bir bitkinin faydalı kısımları sadece yapraklarında ya da dallarında yoğunlaşmaz, bazen köklerinde de bulunur.

Bu nedenle homeopatik ilaçları üretmek için genellikle bitkinin tamamı kullanılır. Örneğin, Aloe Vera ‘nın (Tıbbi sarısabır olarak da adlandırılır) yapraklarından elde edilen jel, yaraları iyileştirmek için kullanılır ve aynı zamanda, meşhur kedi pençesi otunun kökü ise şişmeye iyi gelir.

Veteriner fitoterapisinin diğer tedavi yöntemlerine oranla daha yeni bir uygulama olduğunu unutmamak gerekir. İnsanlar, günümüzde bitkilerin hayvan vücudu üzerindeki faydaları hakkında farkındalık kazanmak için çok çalışmaya başladılar.

-Veteriner fitoterapisinin avantajları nelerdir?

1. Vücut için daha az zararlı olmaları.

Hastalıkların tedavisinde veteriner fitoterapisi uygulandığı zaman, yalnızca bitkisel yöntemler kullanıldığı için, hayvanın vücudu pek çok kimyasal bileşene maruz bırakılmamış olur ve bu da hayvanın vücuduna daha az toksik madde alınmasını sağlar. Buna ek olarak, ilaçlardan ya da tedavilerden kaynaklanan yan etkiler en aza indirgenmiş olur, yani hayvanın bu gibi etkileri deneyimleme riski ortadan kalkmış olur.

2. Bitkisel tedavilerin pek çok yolla uygulanabilir olması.

Bitkileri hayvanlara farklı yollarla verebilirsiniz. Bu yöntemlerden aşılama, şuruplar ve maserasyon en yaygın yöntemlerdir. Bir uzman, hayvana ve hayvanın bunu ne kadar isteyip istemediğine bağlı olarak en uygun yöntemi seçecektir. Diğer yöntemlerin içinde buhar soluma ya da tentürler de vardır.

3. Doz kontrolü.

Veteriner Fitoterapisi hayvanın özelliklerine göre dozu ayarlamanıza ve tedavi sürecinde dozu kontrol etmenize olanak sunar.

Diğer bir faydası ise, tedavi bitkilerle yapıldığı için, daha iyi etkiler elde edebilmek amacıyla, başka bitkilerle birleştirilebilir.  Bitkileri birleştirmek aşırı doza ya da zehirlenmeye yol açmaz Ancak bu, tüm ilaçlar için söz konusu değildir. Birçok durumda ilaçları birleştirmenin geri dönüşü olmayan yan etkilere yol açtığına dikkat çekmek çok önemlidir.

4. Düşük maliyet ve elde edilebilirlik.

Veteriner fitoterapisi, ilaç tedavisine göre daha uygun maliyetlidir ve herhangi bir tıbbi protokolden geçmeden elde edilebilir.  Ancak, doğru bir uygulama için her bitkinin özelliklerini ve hangi yararları sağladığını bilmenin önemli olduğunu unutmayın.

veteriner fitoterapisi

Aynı şekilde, bitkinin hangi koşullarda daha etkili olduğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bazı bitkiler önceden kurutulmuşsa, bazıları ise taze iken daha yararlıdır.

Her bölgede ortak tıbbi faydaları olan farklı bitkiler vardır, bu nedenle bitkilerin türleri arasındaki benzerlikleri bilmek, tıbbi tedaviler için daha fazla seçeneğe sahip olmaya yardımcı olur.

Uzmanlar, veteriner fitoterapisinin daha iyi bir etkisi olması için, hayvanları doğal gıdalarla beslemeyi önerir.  Diğer bir deyişle, işlenmiş yiyecekleri ev yapımı yiyeceklerle değiştirmeniz gerekir.

Sonuç olarak, iki tedavi yönteminin de birlikte kullanımının hayvanın fiziksel ve duygusal sağlık durumuna yararı olacağını açıkça belirtmeliyiz. Ayrıca, etkilerini de hemen fark edeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.