Köpeğinizin Dişlerinden Tartar Temizleme Yöntemleri

Köpeklerde ağız temizliği, farkında olmadan ihmal edebileceğimiz bir şeydir.
Köpeğinizin Dişlerinden Tartar Temizleme Yöntemleri

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2018

Sonunda herkes tarafından anlaşıldı ki ağız sağlığı işin anahtarıdır; çünkü ağız sağlığının iyi olmaması enfeksiyonlara ve bunun sonucunda da daha fazla soruna neden olabilir. Köpeğinizin dişlerinden tartarları nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız da sorun yok! Biz size anlatacağız!

Tartar Nedir?

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde  de ağızda kalan ve çürüyecek olan artık yiyeceklerden plak oluşturmak için biriken bakteriler vardır. Tüm bu bakteriler tartarı (diş taşı) oluşturur. Tartar, diş ve diş eti arasında birikir ve oradan da yayılarak tüm ağız yapısını etkiler. En nihayetinde kaçınılmaz olan ise iltihap ve hastalıkların oluşması olur.

köpeğinin dişlerini fırçalamak

Eğer köpeğimizde tartar var ise, bunu köpeğimizin dişini fırçalayarak ya da üstüne tekrar yemek yedirerek geçiremeyiz. Bunun yerine köpeğimizin bir veteriner müdahalesine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, tartardan direkt olarak kaçınmak daha iyi bir yoldur. Ancak biz ne kadar uğraşsak da bazı köpek cinsleri diğerlerine göre ağız içinde tartar oluşumuna daha yatkındırlar. Bu türlerden bazıları şunlardır:

  • Süs köpekleri gibi küçük köpekler. Bu köpeklerin diş mineleri diğer köpeklere göre daha zayıf ve daha düşük kalitededir. Birbirine daha yakın olan, daha küçük dişleri vardır. Ki bu genel temizlik söz konusu olduğunda bir problem haline gelir ve tartar kolay bir şekilde gelişmeye başlar.
  • Kısa kafalı (brakisefalik) köpekler. Bu köpeklerin kafalarının şeklinden, dişlerinin birbirine yakın olduğunu anlarız. Dişlerinin birbirine yakın olması ise, köpeğimize yeterli ağız temizliği sağlamamıza engel olur ve sonuç olarak, tartar oluşumu çok çabuk olur.
  • Beş yaşından büyük köpekler. Eğer köpeğimizde tartarı önlemek için beş yaşından önce gereken önlemleri almadıysak, beş yaşına geldikten sonra tartarın oluşması çok daha kolay olacaktır.

Köpeklerde Tartar Oluşumunun Sonuçları Nelerdir?

Tartar birikimi nedeniyle ortaya çıkan pek çok enfeksiyon ve hastalık vardır; ancak bunlardan en yaygın olanları şunlardır:

  • Halitozis ve kötü ağız kokusu. Kötü ağız hijyeni söz konusu olduğunda tartar yalnızca bir başlangıçtır. Ağız kokusunun ise tartar oluşumunu takip edeceği kesindir ve köpeğimizin ağzının kötü kokusu belirli bir mesafeden fark edilebilir olacaktır. Bu problem tartar tarafından oluşmuş olsa da, bizim ilk bakışta fark edemeyeceğimiz diğer ağız hastalıklarını da tetikleyebilir.  Böyle bir durumla karşılışılırsa, bir veteriner ziyareti yapmak şart olacaktır.
  • Jinjivit ya da Gingivit(diş eti iltihabı). Bu hastalık , kızarıklık ve iltihap olarak bilinen bir diş eti hastalığıdır. Yavaş yavaş diş ile diş etinin arası açılır ve diş diş etine tutunamaz hale gelir. Ki bu noktada diş dökülebilir.
  • Periyodontitis. Periyodontisis, sıklıkla ağız kokusu ve diş eti iltihabı eşliğinde ortaya çıkar ve tartar birikmesine bağlı olarak diş ile diş etinin arasının açılmasına yol açabilir. Bu hastalık ağız içine saldırdığı ve hayvanın burnuna ve gözüne kadar ulaşabilen bir enfeksiyona zemin hazırladığı için, dişi kaybetmeniz bu hastalığın vereceği en az zarar olacaktır.
  • Çeşitli enfeksiyonlar. Bu bahsedilen diş hastalıklarını tedavi etmemek, kalp, böbrek, ince bağırsak ve diğer hayati organları etkileyebilecek, çok büyük enfeksiyonlara sebep olabilir.

Köpeklerde Tartar Nasıl Engellenir?

Köpeklerde tartar oluşumunun öneminden bahsetmek, aklımıza önemli bir soruyu da beraberinde getirir: Tartar oluşumunu nasıl önleyebiliriz? Vereceğimiz şu tavsiyelere bir göz atın ve ardından oluşabilecek problemleri engelleyin:

diş fırçası ve köpek
  • Günlük diş fırçalama. Nasıl ki biz de dişlerimizi her gün fırçalıyorsak, evcil hayvanlarımızın da buna ihtiyacı vardır. Her gün köpeğinizin dişlerini fırçalamak, bir miktar çaba sarf etmenizi gerektirecek olabilir; ancak buna değecektir. Çünkü ilerde yaşayabileceğiniz zahmetlerden sizi kurtarmış olacaktır. Bunun için evcil hayvanlar için olan bir diş fırçası ve diş macunu seçin.
  • Mama ve özel oyuncaklar. Evcil hayvan dükkanlarında tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olan köpek mamaları ya da ödül mamaları gibi pek çok aksesuar bulunur. Bir veterinerle konuşun ve ondan profesyonel tavsiyeler alın.
  • Köpeğinizin sağlığını koruyun. Eğer hayvanınızın genel sağlığı iyi olursa, ağız sağlığı da iyi olacaktır. Köpeğinizi kaliteli bir mama ile besleyin ve her gün egzersiz yapmasını sağlayın.

Derler ki, en iyi savunma, iyi bir saldırı yapmaktan geçer. Eğer köpeğinizin tartar oluşumuna henüz ortaya çıkmadan saldırırsanız, daha sonrası için endişelenecek bir şeyiniz olmayacak ve köpeğiniz harika bir ağız sağlığına sahip olduğu için çok mutlu olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.