Parazitlere Karşı Çay Ağacı Yağı

Parazitlere Karşı Çay Ağacı Yağı

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Bu doğal tedavi yöntemiyle hayvanınız hızla sağlığına kavuşacak.

Günümüzde gittikçe popülerleşen doğal ürünler, hem birçok hastalığın tedavisinde hem de vücut hijyeninden ev temizliğine kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor. Özellikle köpeklerde parazit tedavisi için kullanılan çay ağacı yağı, son zamanların öne çıkan doğal tedavi yöntemlerinden biri. Bu yazıda size nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Çay ağacı yağı nedir?

tek bacağını uzatan köpek

Çay ağacı yağı, çay yapraklarının damıtılmasından elde edilen renksiz bir yağdır. Peki, nasıl yapılır? Çay ağacı yağı, senelerdir bilinen ve kullanılan su buharı damıtması yöntemiyle yapılır. Bu yöntemle yapraklardan çıkarılan yağ, en saf halinde olur. Bir ton yapraktan yaklaşık 10 litre yağ üretilebilir.

Bu yağ, Avustralya’da belli bir çay ağacından çıkarılır. Avustralya’da 300’den fazla çay ağacı çeşidi olsa da sadece Melaleuca alternifolia bitkisi hem bize hem de hayvanlarımıza faydalı niteliklere sahip.

Çay ağacı yağı; parazit, virüs ve bakterilerle mücadelede oldukça kullanışlıdır.

Köpeğiniz için çay ağacı yağı

Virüs, bakteri, mantar önleyici ve iyileştirici özellikleriyle mikroplardan arındıran çay ağacı yağı, aynı zamanda balsamlıdır ve deodorant olarak da kullanılabilir. Tüm bu nitelikleriyle çay ağacı yağı parazit ve bakterilere karşı birebirdir.

Tamamen doğal bir ürün olduğu için ciltte alerji ya da tahriş yaratmak gibi herhangi bir yan etkisi yoktur. Kullanımdan sonra köpeğiniz normalden fazla kaşınmaya başlarsa hemen veterinerinize danışın. Ancak böyle bir şeyin olma olasılığının fazlasıyla düşük olduğunun garantisini verebiliriz.

Doğal olsun veya olmasın tüm ürünlerde olduğu gibi çay ağacı yağında da göze temas etmesinden kaçınılmalıdır.

Hayvanınız için çay ağacı yağı losyonu

Bakteri ve parazit gibi tüm rahatsızlıklardan köpeğinizi kurtaracak etkili bir losyon yapmak için eşit miktarda yağı ve alkolü damıtılmış suyla 96 °C’de karıştırın.

Losyonu önce bir spreyin içine koyup, sonra doğrudan hayvanınızın üstüne sıkmanızı öneriyoruz. Gözlerine gelmemesine dikkat edin.

Çay ağacı yağı, pire ve diğer tüm parazitlerin giderilmesinde de oldukça etkilidir. Parazitler, yağın varlığını hisseder hissetmez uzaklaşacaklardır. Bu nedenle hayvanınızı dışarı çıkarınca losyonu kullanmanızı öneriyoruz yoksa eviniz pirelerle dolabilir.

Evinizde hayvan besliyorsanız çay ağacı yağı kesinlikle hazırda bulundurmanız gereken bir madde. Hayvanlarda, şu ya da bu nedenle herhangi bir parazit olması her zaman çok olası.

Yaşadığınız yerde bu yağı bulmak zorsa pire ve diğer parazitlerle mücadelede kullanabileceğiniz başka bir doğal ürün var; yarpuz otu.

kaşınan köpek

Birkaç yarpuz yaprağını suda kaynatın, soğumasını bekleyip hayvanınızın üstüne spreyle sıkın. Hızla parazitlerden arındığını göreceksiniz.

Ayrıca, ıtır çiçeği yağını üç çay kaşığı badem yağıyla karıştırmak da kenelere karşı bir başka doğal tedavi yöntemidir. Hayvanınızın üstüne sıkarak sıkıntısına bir son verebilirsiniz.

Parazitler ve hastalıklar için yüzlerce ev yapımı ve doğal yöntem bulabilirsiniz. Biz doğal ürünlerin hayvanlara hiçbir zarar vermediğine ve oldukça etkili olduğuna inanıyoruz. “Benim Hayvanlarım” sitesinin hayvanınızın sağlığına fazlasıyla önem verdiğini unutmayın.

Ancak doğal olsun kimyasal olsun, hayvanınızın üstünde herhangi bir ürün kullanmadan önce en doğrusu veterinerinize danışmak ve onun talimatlarını takip etmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.