Köpeğinizin Eve Saçılan Tüylerini Temizleme Yolları

Köpeğinizin Eve Saçılan Tüylerini Temizleme Yolları

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2018

Bir köpeği olan herkesin ortak bir noktası var: köpeklerini ailenin bir üyesi gibi seviyorlar ama ortalığa saçtığı tüylerinden nefret ediyorlar. Ve kısa tüylü bir köpek sahibi olanlar bile, evin her yerine saçılmış tüylerden muzdarip.

Ama evinizin tüyle kaplanmasını önlemenin, veya zaten her yer tüy olduysa bunu kolayca temizlemenin yolları var.

Köpeğinizin tüy dökmesini nasıl engellersiniz

tüyleri taranan köpek

Köpekler tüy döker ve bu son derece normaldir: bir saç teli döküldüğünde, yerine yenisi çıkar. Aynı şey bizlere de oluyor, o yüzden yapılacak ilk şey bunun normal bir durum olduğunu kabul etmek ve köpeğinizin de ailenin bir üyesi olduğunu göz önünde bulundurmak. Peki bu durum daha iyi olabilir mi? Evet, olabilir.

Köpeğinizin tüylerini keserek kısaltın

Özellikle sıcak mevsimlerde veya bu mevsimler yaklaşırken köpekler tüy dökmeye meyillidir. O yüzden bu sıcak mevsimler başlamadan önce köpeğinizin tüylerini keser veya tıraş ederseniz, köpeğiniz hiç tüy dökmez veya en azından daha az tüy döker.

Köpeğinizin tüylerini fırçalayın

Köpeğinizin tüylerini günde en az bir defa, eğer mümkünse daha sık taramanız, tüylerin sağlıklı olmasını sağlar ve çok fazla dökülmesini engeller. Tarayarak zaten ölü olan tüyleri alırsınız ve evde mobilyalara veya herhangi bir yere dökülmesini engellemiş olursunuz.

Köpeğinizi erken yaşta eğitin

Köpeğinize o daha yavruyken tüylerinin kolayca dökülüp yapışabileceği kanepe, yatak ve benzeri yerlere çıkmamasını öğreterek, büyüdüğünde sizi bekleyen işlerin en az birinden kurtulmuş olursunuz.

Veterinere gidin 

Eğer köpeğinizin aşırı miktarda tüy döktüğünü düşünüyorsanız ve bu size normal gelmiyorsa, ya da bu kadar tüy dökmesi için mantıklı bir neden göremiyorsanız onu veterinere götürmelisiniz. Köpeğinizin beslenme problemi, stres, depresyon veya tüy kaybına neden olabilecek başka bir sorunu olabilir.

Bu verdiğimiz tavsiyeler köpeğinizin tüy dökmesini durdurmaz ama çok daha az miktarda tüy dökmesine yardımcı olur.

Eve saçılmış köpek tüylerini temizlemenin yolları 

Vakumlama

Evde hayvan besleyen herkesin vakumlu süpürgeye ihtiyacı var, hatta eğer bu aşırı tüy döken bir köpekse vakumlu süpürge çok daha önemli. Vakumlu süpürgeler hayvanınızın dökülen tüylerini, sandalyede, yerde, yatakta veya her nerede olursa olsun temizlemenizi sağlar. Her köşeye ulaşmak için süpürge aksesuarlarını kullanmayı unutmayın.

Havalandırma 

Tüyler havada uçuşarak biraz önce vakumlayarak süpürmüş olduğunuz yere düşebilir. Bu nedenle, süpürmeye başlamadan önce evi havalandırın. Hatta bunu rüzgarlı bir günde yaparsanız çok daha iyi olur.

Islak halı 

Vakumlu süpürgeyle temizleme istediğiniz kadar iyi sonuçlar vermeyebilir ve temizlik sonrasında da hala bazı tüyler görebilirsiniz. Bunun için; temiz bir ıslak halıdan daha iyi bir çözüm yok. İhtiyacınız olan tek şey suya veya biz temizleyiciye batırılmış bir kumaş. Nem, tüyleri toplar ve etrafın tertemiz olmasını sağlar.

ev parkesinde duran köpek

Silindir tüy toplayıcılar 

Giysilerimizdeki tüyleri ve tiftikleri toplamak için kullandığımız silindirler evden ve mobilyalardan küçük dostunuzun tüylerini toplamakta da çok işe yarar.

Mobilya örtüleri 

Kanepenize yıkanabilir bir örtü geçirmeniz çok iyi bir fikir, çünkü bu örtüleri de çıkarıp silkeleyebilir, temizleyebilir ve hatta yıkayabilirsiniz. Ancak kanepenizin modeli dolayısıyla böyle bir örtü kullanamıyorsanız, üzerine basitçe bir çarşaf da serebilirsiniz, ki böylece çarşaf tüyle kaplandığında kolayca yıkarsınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.