Havai Fişeklerden Korkan Köpekler İçin Alınabilecek Önlemler

Yılbaşı ve diğer kutlamaların yoğun olduğu dönemler havai fişeklerin de en yoğunlaştığı zamanlar.
Havai Fişeklerden Korkan Köpekler İçin Alınabilecek Önlemler

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2018

Havai fişekler çocuklar için eğlenceli gibi görünse de, bunlardan korkan köpekler için bu gösteriler son derece kötü bir zaman anlamına geliyor. O yüzden bu yazıda, havai fişek gösterilerinden korkan köpeklerinize yardımcı olabilmeniz için tavsiyeler vereceğiz.

Korku nasıl bir duygudur

Havai fişek korkusunun üstesinden gelinebilir, ancak bunun için zamana ve nasıl yardımcı olunacağını bilen yetkin bir eğitmene ihtiyaç vardır. Kutlamaların yoğunlaşmasından birkaç gün önce bu tür kutlamaları atlatmamıza yardımcı olacak geçici çözümler bulabiliriz. Ancak aslında evcil hayvanımızın güvenliği ve havai fişeklerin etkisini minimize etmeye çalışan çözümlere odaklanmamız lazım.

Bir hayvan korktuğunda, yapabileceği üç şey vardır: kaçmak, kavga etmek veya teslim olmak. Köpekler söz konusu olduğunda ise ilk tercihleri daima kaçmaktır. Ancak bazı durumlarda da, ki havai fişekler gerçek bir düşman olmasa da, köpek kavga etmeyi tercih edebilir. Havai fişek korkusu meydana geldiğinde, neredeyse her seferinde evin içinde koşturan bir köpek görürüz.

 

korkak köpekler

Evinizi güvenli hale getirin

Havai fişeklerin artacağını ve köpeğimizin paniğe kapılabileceğini biliyoruz. Her şeyden önce, onun güvenliğini garanti altına almalıyız ve evimiz de onun güvende olacağı ilk yer.

Pencereleri kapatıp, balkon veya terasa çıkışını engellemeliyiz. Her geçen yol havai fişeklerden korkan köpek hikayeleri duyuyoruz ki bazıları kendilerini çaresizce pencereden atıyor, ciddi yaralanmalar geçiriyor hatta ölenler de mevcut.

Bahçeli evlerde ise, çitleri kontrol etmeliyiz. Çitlerin altında veya aralarında boşluklar varsa köpeğiniz buralardan kaçabilir. Ya da çitler çok alçaksa üzerinden bile atlayabilir. Aslında böyle zamanlarda onun bahçeye çıkmasına da engel olmalıyız.

Havai fişeklerden korktuğunda bir köpeğin ısırabileceği tehlikeli şeyler de kolay ulaşamayacağı yerlerde olmalı. Köpekler bir şeyleri çiğneyip ısırarak streslerini azaltırlar. Ve eğer böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorlarsa, bu madde zehirli veya herhangi bir şekilde tehlikeli olmamalı.

Havai fişeklerden korkan köpekler için güvenli bölgeler

Böyle zamanları atlatabilmesi için evin içinde köpeklerimiz için güvenli bölgeler yaratabiliriz. Bu bir oda olabileceği gibi, odanın içinde köpeğe herhangi kötü bir şey olmayacak bir bölge de olabilir. Korkularından kaçıp kurtulacağı bu bölge aşağıdaki özelliklere sahip olmalı:

  • 7/24 ulaşılabilir bir yer olmalı. Örneğin, eğer köpek zaman zaman küvette saklanıyorsa banyonun kapısı her zaman açık olmalı. Ayrıca kendini oraya attığı zaman, küvetten çıkması için onu zorlamamalısınız.
  • Eğer köpeğiniz sizin belirlediğiniz bölgeyi tercih etmezse, onu bu bölgeye yönlendirebilirsiniz. Korkmaya meyilli çoğu köpeğin evde kendi kendine seçtiği yerler vardır. Ancak, korktuğunda evde dolanmaya başlarsa, ona güvenli bir bölge yaratıp oraya yönlendirebilirsiniz.
  • Bu bölge dışarıdan izole olmalı. Açık pencereleri olmamalı ve eğer varsa panjurlar da kapalı olmalı. Ayrıca burası sessiz bir yer olmalı. Dışarıdan ne kadar az ses gelirse o kadar iyi.
  • Güvenli bölgeye gittiğinde, onu oradan zorla çıkarmamalısınız. Eğer köpeğiniz korkudan kendini bu yere atarsa, ona su götürmeli (nefes nefese kalması bir korku işaretidir) veya onu rahatlatmalısınız. Ama oradan çıkmasını istememelisiniz.

Yürüyüş rotanızı değiştirin

Köpeğinizi gezdirirken hangi seslerin duyulduğuna dikkat edin. Ve eğer gerekiyorsa, yürüyüş rotasını değiştirin. Hatta yürüyüşün süresini veya sıklığını da azaltabilirsiniz. Günün belirli saatlerinde daha az ses vardır ve bunun avantajını kullanabilirsiniz.

korkmuş köpek

Korku ve stres dolu uzun yürüyüşlerdense kısa ve sakin yürüyüşler yapmak daha iyi. Daha kısa bir rotada yürümenin veya günlük olarak daha nadir yürüyüş yapmanın hiçbir sakıncası yok. Havai fişeklerden korkan köpekler sokakta da fazla gürültüye maruz kalmaktan hoşlanmazlar.

Tasma takma yöntemleri

Korkan köpekler söz konusu olduğunda, onları dışarı çıkardığımızda tasmalarını takma ve kullanma yöntemleri çok önemli. Koşum takımı da diyebileceğimiz tüm göğsü saran tasmalar normal tasmalardan çok daha güvenli, ve ayrıca ceza tasmaları da köpeğinizin korkusunu arttırmaktan başka bir işe yaramaz.

Dışarıda köpeğe takılan, giydirilen her şey iyi durumda olmalı. Eğer köpek bir ses duyduğunda tasmasını çekiştirirse, kayışının gevşemesi veya tokasının açılması riskini göze almamalısınız. Bu durumda köpek amaçsızca ortalıkta koşturmaya başlar ve eve nasıl döneceğini de bilemez. Hatta otoyollar ve kalabalık trafiği olan bir yerde yaşıyorsanız, hayatı da tehlikeye girer.

Yeni bir tasma veya koşum takımı pahalı olmadığı gibi güvende ve risk altındaki köpekler arasındaki önemli bir farktır. Normal zamanlarda bile gerektiğinde köpeğinizin eşyalarını yenisi ile değiştirmelisiniz, ki kutlama zamanlarında bu daha da önemli.

Sıradışı olaylar

Korkusu aşırı derecede olan köpeklerle ilgili birkaç sıradışı olay da mevcut. Bazı köpekler korkudan donup kalıyor veya yemekten kesilme, kusma gibi kötü zamanlar geçirebiliyorlar. Bazıları ise günlerce çiş veya kaka yapamıyor.

Bu tarz sıradışı olaylar mutlaka bir veteriner tarafından incelenmeli. Eğer köpeğiniz aşırı derecede korkuyorsa, böyle zamanları atlatabilmesi için belki bir sakinleştirici, ama asla uyuşturucu değil, yazılması gerekebilir. Bu korkusunu unutmasına yardımcı olmaz ama kutlamalar gibi zor zamanları atlatabilmesini sağlar.

En kötü zamanlar geçtikten sonra, bir köpek eğitmeni korkularıyla yüzleşmesi için köpeğinizi değerlendirmeli. Bu sadece bir uzman profesyonel tarafından verilebilecek bir eğitim. Bu tarz aşırı korkular hayvanın güvenliğini ve sağlığını tehdit eder o yüzden de tekrar böyle gürültülü bir kutlama dönemi gelene kadar ihmal edilmemelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.