Köpeğinizin Gece Boyunca Uyuyabilmesi İçin 5 İpucu

Köpeğinizin Gece Boyunca Uyuyabilmesi İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2018

Köpeğinizin sağlıklı olarak büyüyebilmesi için, gece boyunca ortalama 8 ila 9 saat kadar uyuması gerekir. Ancak bazen, çeşitli nedenlerden dolayı uyanır ve bütün ailenin uykusunu böler. Evcil hayvanınıza normal bir uyku düzeni edindirmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere söyleyelim.

Köpeğin normal uyku düzenini bozabilecek sağlık problemleri

uyumak üzere olan köpek
Nathan Eaton Jr.

Uyumakta zorlanan bir köpek muhtemelen yorgun ve kayıtsız görünecektir, ayrıca huzursuz, asabi veya sinirli olabilir. Uyku eksikliği köpeğin sosyal dinamiklerini değiştirecek ve yaşam kalitesini düşürecektir. Köpeğin uyku şekli aniden değiştiyse, bir çeşit rahatsızlık veya ağrı hissediyor olabilir. Durumun böyle olup olmadığını öğrenmek için bir veteriner ile konuşun.

Unutmayın, aşağıdaki sağlık sorunları,  tüylü arkadaşınızın normal uyku düzenini değiştirebilir:

 • Dejeneratif hastalıklar. Örneğin, kireçlenme.
 • Omurilik sorunları.
 • Tiroit fonksiyon bozukluğu.
 • Beyin iltihabı.
 • Kalp veya solunum güçlüğü.
 • Öksürük.

Geceleri uyanan bir köpek sadece hayvan için değil, aynı zamanda ailesinin geri kalanı için de bir problemdir. Köpeğinizin gece boyunca uyuması için size birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

Köpeğinizin bütün gece boyunca uyuyabilmesi için bazı ipuçları

Şayet tüylü arkadaşınız sağlıklıysa ve yine de gece boyunca uyuyamıyorsa, aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin. Evcil hayvanınızı normal uyku düzenine kavuşturacak cevabı bulabilirsiniz:

 1. Köpeğinizin alışkanlıklarını değiştirmemeye çalışın.  Muhtemelen, yemek yeme, yürüyüşe çıkma ve oyun oynama saatleri belli olan bir köpeğin, uyuması için de belirli bir saati olacak ve böylelikle, sizinle birlikte vakit geçirebilmek için gecenin ortasında uykusundan uyanmayacak.
 2. Evcil hayvanınıza dinlenmesi için uygun sıcaklıkta ve yeteri kadar havalandırılmış, rahat, sessiz ve temiz bir yer sağlayın. Bu kendisini güvende ve korunmuş hissettirecek ve kaliteli bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır.
 3. Köpeğiniz için belirlediğiniz uyku alanının rahatsız edici gürültüden uzak olduğundan emin olun. Köpeklerin kulaklarının bizimkilerden çok daha gelişmiş olduğunu unutmayın. Örneğin, büyükşehir sokaklarına bakan bir pencerenin yakınında olmak, gece bile olsa, korna sesi, motor araç gürültüsü ve siren seslerinden arınmış olmayacaktır.
 4. Dört ayaklı arkadaşınıza büyük porsiyonlarda yiyecek vermeyin Sizin için olduğu gibi, fazla miktarlarda yenen yemek uyku sorunlarına neden olabilir. Köpeğinizin, yemeğini yedikten hemen sonra uyuyakalmamasına dikkat edin.
 5. Tüylü arkadaşınızın yeterli seviyede yürüyüş ve egzersiz yaptığından, oyun oynadığından emin olun. Enerjisini kullanan bir hayvan, bu tip etkinliklerden yeterince yararlanamayan diğerlerine göre daha huzurlu bir uykuya sahip olacaktır. En son yiyeceği günlük öğününden sonra iyi bir yürüyüş, mutlaka iyi bir dinlenme sağlamak için harikalar yaratacaktır.

Evcil hayvanınızı gecenin ortasında uyandıran sorunlar

Bunlara ek olarak, köpekler aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı geceleri uyanabilir:

çimde yatan köpek
 • Şiddetli fırtına ya da kutlamalar sırasında atılan havai fişeklerinin neden olduğu sesler.
 • Dişi köpeklerin adet döneminde olması. Erkek köpek adet döneminde olan bir dişi kokusu algılarsa, kesinlikle aklı kalacak ve onun peşinden gitmek isteyeceği için uykusunu unutacaktır. Bu yüzden, köpeğin kısırlaştırılması iyi bir fikir olabilir.
 • Stres ve anksiyeteye neden olan farklı durumlar: yeni bir eve taşınmak, aile içinde tartışma, ölümler, doğumlar, boşanmalar vb.

Her durumda, hem yavruların hem de yetişkin hayvanların uykularında bölünme yaşayabileceklerini unutmayın.

Köpeğinizin bütün gece uyuması için profesyonel yardım alın

Sizlere tavsiye ettiğimiz yöntemlerden herhangi bir sonuç alamadıysanız ve köpeğiniz hala uykusuz geceler geçiriyorsa, böylesi bir durum, bir hayvan davranış uzmanından randevu almanız için muhtemelen doğru zamandır.  Elbette bu soruna s abır ve özveri ile  bir çözüm bulabilirsiniz, ve er ya da geç, tüylü arkadaşınız bütün gece boyunca bir melek gibi uyuyacaktır. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.