Köpeğinize Neden Patlamış Mısır Vermemelisiniz

Köpeğinize Neden Patlamış Mısır Vermemelisiniz

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Büyük bir kase patlamış mısır eşliğinde bir film izlemek üzere kanepeye uzanırız. Bir film gecesi için köpeğinizden başka kim daha iyi bir arkadaş olabilir ki? O sizi hiç rahatsız etmeden yanınıza kıvrılacak, filmin sonunu anlatmayacak ve eğer korkarsanız sana bir şey söylemeyecek. Ancak, bu aktivite boyunca yiyeceğinizi onunla asla paylaşmayın. Bu makalede size bunun sebebini anlatacağız.

Köpeğinizle film izlemek: en iyi plan

dikkat kesilmiş köpek

Soğuk, yağmurlu ya da tatil günlerinde, boş zamanımızın tadını her zaman yanımızda olan biriyle çıkartabiliriz: köpeğimiz. Cumartesi gecesi bir film izlemek istediğimizde, koltukta oturmaktan ve köpeğimizin gelip bize eşlik etmesini beklemekten başka yapacak daha iyi bir şeyimiz yok.

Bu hiç şüphesiz, kış ayları için ve hatta parti düzenlemek için paramız olmadığı zamanlarda yapılabilecek en iyi şeydir. Ayaklarınızı sıcak tutmak için köpeğinizin vücut ısısından faydalanabilirsiniz, ve eğer cinayet sahnesi sizi korkutursa ve hatta romantik bir filmin sonunda kontrol edilemez bir şekilde ağlarsanız ona sarılabilirsiniz.

Bir film seyretmeyi düşündüğümüzde otomatik olarak, çıtır çıtır, sıcacık ve kocaman bir patlamış mısır hayal ederiz. İşte o anda aklımıza gelen soru: patlamış mısırımızı köpeğimizle paylaşabilir miyiz? Köpekler “masum yavru bakışı” ile bize baktığında yediklerimizi paylaşma isteğine karşı koyamayız.

Gözlerinizi ekrana dikip, bir an bile ona bakmadığınız sürece “Kötü adam” olup, ona bir parçacık patlamış mısır vermemek zor olacaktır. Onları yemesi köpeğiniz için güvenli mi? Birazdan öğreneceksiniz.

Patlamış mısır hakkında dikkat edilmesi gerekenler

İlk adım olarak, köpeğimize insanların yediği şeylerin aynısını vermememiz gerektiğini aklımızda tutmalıyız. Yediklerimiz, evcil hayvanlar için uygun yiyecekler olsa bile bu her zaman böyle olmalıdır. Patlamış mısıra gelince, bu çok besleyici bir gıda değildir (ne bizim için ne de onlar için). Ancak, köpek eğitimlerinde bir amaca hizmet edebilir. Yani, köpeğimiz doğru bir şey yaptığında ya da yeni bir “komut” öğrendiğinde, ona ödül olarak patlamış mısır verebiliriz.

Tereyağı, tuz veya ilave şeker içeren patlamış mısırın köpeğinizin mide sağlığı için zararlı olabileceğini unutmamak gerekir. İyi davranışları için ödül olarak bir ya da iki parça vermek isterseniz, doğal ve ev yapımı olmalıdır. Aşırı tüketim, zehirlenme, kusma veya ishale yol açabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da, özellikle küçük köpeklerde boğulma riski oluşturabilme ihtimalidir. Büyük parçalar boğazına takılabilir, çünkü hayvan büyük olasılıkla onları çiğnemeden yutacaktır. Ayrıca, kırıntılar dişlerine veya nefes borusuna yapışabilir.

Köpeğime bir avuç dolusu patlamış mısır versem ne olur?

Aşırı miktarların iyi bir şey olmadığını zaten biliyoruz. Köpek sahiplerinin öğle veya akşam yemeklerini yerken köpeklerine yemek için yalvarmamalarını öğretmeleri gerekir. Ancak, sahipleri olarak bizler, hayvanımızın kaprislerini “yerine getirme” konusunda akıllı olmalıyız.

Köpeklerin çok ikna edici oldukları ve en katı olanlardan bile bir parça yiyecek alabildikleri doğrudur. Onlara tabağımızdan bir şey vermezsek, kötü hissederiz. Üzülürüz.  “Azıcık vermekten bir şey olmaz” deriz.

Patlamış mısır söz konusu olduğunda, veterinerler verilen miktar ve verilme sıklığına göre değişkenlik gösterdiğini söylerler. Dolayısıyla, ara sıra bir avuç dolusu patlamış mısırı tek tek verirsek köpek için sorun olmayacaktır.

Patlamış mısır, evcil hayvanımızın tüketimine uygun olması için doğal bir şekilde yapılmış olmalıdır: tereyağı, şeker ve tuz olmadan. Ona önce bir parça patlamış mısır verin ve sonra bir tane daha vermek için birkaç dakika bekleyin.  Gözetiminiz dahilinde olmalı ve tüm paketi yemesine izin vermemelisiniz.

Genel olarak, film izlerken bizlere eşlik eden bu zengin gıda, tartışmasız bir şekilde diğer arkadaşımız (köpeğimiz) için bir tehdit oluşturmamaktadır. Karbonhidrat içerdiği için, bizim için bile yüksek miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilmez. (özellikle de kilo almak istemiyorsak )

Patlamış mısırı kendiniz yapmaya çalışın. Köpek için sindirim problemine neden olabilecek herhangi bir çeşni veya katkı maddesi içermediğinden emin olun. Tüm bu kurallara uyarsanız, köpeğinize patlamış mısır vermek için “izniniz” var demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rejas López, J. (2008). Dermatitis y reacciones adversas a los alimentos. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria, 9(5), 1-16.

  • Moreno, E. C., & Tavera, F. J. T. (1999). Hipersensibilidad alimentaria canina. Veterinaria México, 30(1), 67-77.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.