Logo image
Logo image

Uyku Pozisyonları: Sizin köpeğiniz nasıl uyuyor?

3 dakika
Köpeklerin uyku pozisyonları, karakterleri hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olabilir. Uyurken çok komik görünüyor da olabilirler!
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Tüylü dostlarımız, davranışları, tutumları ve yüz ifadeleriyle bizlerle sürekli olarak iletişim kurarlar. Konuşamıyor olabilirler, fakat bedenlerini, düşüncelerini, ruh hallerini ve duygularını yansıtmak için kullanabilirler.

İster inanın ister inanmayın ama köpeklerin uyku pozisyonları bizlere duyguları hakkında çok şey anlatıyor. Köpeğinizin nasıl uyuduğuna dikkat ederseniz, kişiliği hakkında birkaç şey öğrenebilirsiniz.

Bana köpeğinin nasıl uyduğunu söyle, sana onun kim olduğunu söyleyeyim

İnsanların uyku pozisyonlarının, karakterleri ve hatta sağlıkları hakkında bilgi verdiğini duymuş olabilirsiniz. Aynı şey köpekler için de geçerlidir.

Köpeğiniz kıvrılarak mı uyuyor?

Köpeğinizin kıvrılarak uyuduğunu mu gördünüz, belki de soğuk bir gündür? Bu pozisyonda köpeğinizin vücudu kıvrılarak adeta bir tüy yumağı haline gelir, kafasını bacaklarının üstüne koyar ve çok rahat görünür.

Some figure

Bu ısıyı koruduğu ve daha az enerji gerektirdiği için en çok görülen uyku pozisyonudur. Peki, ne anlama geliyor? Bu pozisyon köpeğinizin kendini rahatça ifade edebildiği bir evde yaşadığı, ayrıca huzurlu ve güvende hissettiği anlamına gelir.

Süper köpek pozisyonu

Bu pozisyonda, ön ve arka bacaklar tamamen yayılmış vaziyettedir, karın yerle temas eder ve genellikle kafası ön bacaklarının arasındadır.

Köpeğiniz aynı bir süper kahraman gibi uyuyorsa, bu köpeğinizin çok mutlu ve oldukça enerjik olduğunun işaretidir. Köpeğiniz uzun bir yürüyüşün ardından eve çok yorgun ve mutlu bir şekilde gelip, bu pozisyonda uyursa hiç şaşırmayın.

Yan yatış: Ne anlama gelir?

Köpekler arasında çok yaygın olan başka bir uyku pozisyonu ise yan yatıştır. Bu pozisyon oldukça rahattır. Köpekler yaşadıkları yerde huzurlu ve rahat hissettikleri zaman bu uyku pozisyonu tercih eder.

Some figure

Klasik, ve komik olan ”kendinden geçme” pozisyonu

Bu pozisyonda köpekler sırt üstü yatar ve kafası yere değer. Arka bacaklar ileri doğru fazlasıyla yayılmış vaziyetteyken, ön bacaklar karnın üstünde durur. Bu tür açık uyuma pozisyonları köpeklerin çabucak serinlemesini ve de farklı bir ses duyduklarında hemen ayağa kalkabilmelerini sağlar.

Köpeğiniz yüz üstü mü yatıyor?

Genellikle bu pozisyon geçicidir, köpeğiniz derin uykuya geçmeden önce bu pozisyonu değiştirir. Arka bacaklar tamamen açıkken, karnı yere değer ve bir ya da her iki ön bacak da vücuduna paralel vaziyettedir. Bu daha çok ürkek veya yeni sahiplenilmiş köpeklerin kullandığı bir uyku pozisyonudur.

Some figure

‘Umarım yağmur yağıyordur’ ya da diğer bir deyişle ‘çılgın bacaklar’ pozisyonu

Bu köpeklerin en eğlenceli uyku pozisyonudur. Köpeğinizin sırtı yere değer, arka bacakları havadadır ve ön bacakları gövdesinin üzerindedir. Bir zamanlar köpeklerin bu pozisyonda uyuması, yağmur yağması için yalvarıyorlar şeklinde yorumlanırdı.

Köpeğinizin günde kaç saat uyuması gerekir?

Çoğu köpek sahibi, özellikle de yavru köpeklerinin uyku saatleri hakkında endişeleniyor. Kendi metabolizmamızla karşılaştırdığımız için yavru köpeklerimizin çok fazla uyuduğunu düşünebiliriz. Ama aslında, köpeklerin bizlerden daha fazla uyumaya ihtiyacı vardır. 

Yetişkin bir köpeğin günlük olarak uyuması gereken saat, yaşına, boyutuna, ırkına ve sağlık durumuna göre değişir. Genellikle daha küçük boyuta sahip olan ırklar, daha büyük olanlara göre, daha az uykuya ihtiyaç duyarlar. Küçük boyutlardaki köpekler günlük ortalama 14 ila 16 saat arası uyurken, büyük köpekler günde 18 saate kadar uyuyabilir.

Örnek olarak, yetişkinlik çağına yeni girmiş genç bir köpek, yaşlı bir köpeğe kıyasla çok daha enerjiktir. Aynı mantık, daha aktif metabolizmaya sahip ve fiziksel olarak daha güçlü köpekler için de geçerlidir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, aşırı halsizlik ve uyku birçok farklı sağlık probleminin belirtisi olabilir.

Ayrıca, bir köpeğin günlük rutini, günde kaç saat uyuyacağını belirlemek için önemli bir faktördür. Hareketsiz bir köpek uyarıcısı daha az olan bir ortamda yaşadığı için daha çok uyuyabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.