İki Köpeğin Birbiriyle Anlaşmasını Nasıl Sağlarız?

Eğer bir kez bir evcil hayvan sahibi olursanız, onların size sundukları sevgi ve arkadaşlığı tatmış olacak ve her zaman daha fazlasını isteyeceksiniz.
İki Köpeğin Birbiriyle Anlaşmasını Nasıl Sağlarız?

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2018

Evinizde bir köpeğiniz varken, başka bir tane daha sahiplenme arzunuz her geçen gün biraz daha büyüyecektir. Eğer köpeğimiz biz çalışıyorken ya da başka işlerle uğraşıyorken evde uzun süre yapayalnız kalıyorsa, onun da bir arkadaşa sahip olmasını isteyebiliriz. Bu sebep bile bir köpek daha sahiplenmek istememize yetebilir. Peki ama iki köpeğin birbiriyle iyi anlaşmasını nasıl sağlarız? İşte bu makalede size bu konuda yardımcı olacağız.

Aklınızda tutmanız gereken bir şey var. Evde iki köpeğin olması düşüncesi, göründüğü kadar güzel olmama ihtimali vardır. Çünkü bütün köpekler in karakter özellikleri birbirinden farklıdır. Dolayısı ile iki köpeği birbirine alıştırmak, düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.  Peki biz, birden fazla köpeğin bir arada daha iyi yaşaması için neler yapabiliriz? İşte bu konuda sizinle paylaşmak istediğimiz bazı tavsiyeler.

Sosyalleşme : Köpeklerin birbiriyle anlaşmasına yardımcı olur

kavga eden iki köpek

İki yeni köpek kardeşin bir arada huzur içinde ve keyifli bir şekilde yaşaması için sosyalleşme çok önemli bir unsurdur. Bir köpek yalnız yaşamaya alıştığı takdirde, başka bir köpek yaşadığı yere geldiği zaman kesinlikle kendinin ve işaretlemiş olduğu kendi alanının tehdit edildiği hissine kapılacaktır.

Köpek, hem sahibi dışındaki diğer insanlarla hem de diğer köpeklerle birlikte olmaya alışmış olmalıdır. Ayrıca köpeğinizin ailenin bir üyesi olsa da, ona koyduğunuz kurallara ve sınırlandırmalara uyması gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Eve getireceğiniz yeni köpeğinizin nasıl bir cins olacağı hakkında biraz düşünseniz iyi olabilir. Her ne kadar köpekler kendi doğaları gereği sosyal hayvanlar olsalar da,  diğer köpeklerle pek iyi anlaşamayan bazı köpek cinsleri vardır. İşte bu nedenle siz bir sonraki adımı atmadan önce, hangi cins köpeği evinize getireceğinizin bilincinde olmanızı öneriyoruz. Ancak, ilk sahiplendiğiniz, yani halihazırda evinizde olan köpeğinizin sosyallikle, iletişim kurmak ile bir problemi yoksa ve evinize yeni alacağınız ve sosyalleştirmeniz gereken köpek yavru bir köpekse, o halde muhtemelen hiçbir problem yaşamayacaksınızdır.  

Hiçbir problem dahi olmasa, çözülmesi gereken minik aksilikler olabilir.  Örneğin, sizden gelecek olan ilgi için yarış haline girebilirler. Peki böyle bir durum yaşandığı takdirde, siz ne yapmalısınız?

İlgi İçin Kavga Etmek

Her iki köpek de büyük ihtimalle sahibinin ilgisini, sevgisini isteyecektir. Bu nedenle, her ikisinin de kendi alanına sahip olması her şeyden daha çok önem taşır. Hali hazırda evde olan ve sizinle yaşayan köpeğin, birinin onun evini, alanını ele geçirdiğini düşünmemesi gerekir. Fakat diğer bir yandan ise, yeni gelen köpeğin de kendini dışlanmış hissetmemesi gerekir. O halde neler yapabileceğiniz ile ilgili hazırladığımız, size rehber olacak önerilerimizi takip edin:

  • Her biri kendine ait bir yatağa sahip olmalıdır. Eğer arkadaş olmak ve birlikte uyumak isterlerse, bunda bir sorun yok; fakat beraber uyumaları için onları zorlamamanız gerekir. Her bir hayvan için, farklı yerlere koyacağınız birer yatağınız olmalıdır.
  • Farklı mama kapları. Mama kapları da birbirinden ayrılmalı ve evin farklı yerlerine konmalıdır. Eğer hayvanlar arasında yaş farkı varsa, aynı zamanda mamalarını da ayrı ayrı, yaşlarına uygun olarak almanız gerekecektir.
  • Birine, öbürüne gösterdiğinizden daha fazla sevgi ya da ilgi göstermeyin. Yeni sahiplendiğiniz köpeğinize, sırf yeni geldi diye, özellikle de yavru bir köpek ise, daha çok ilgi gösterme eğiliminde olabilirsiniz. Onu sürekli kucağınıza almak ve onu daha iyi tanımak isteyebilirsiniz. Ancak, eğer yeni köpeğinize çok daha fazla ilgi gösterirseniz ve eski sadık dostunuzun bulunduğu yeri aşağıya çekerseniz, kesinlikle ve kesinlikle ikisi arasında problemler oluşmaya başlayacaktır.

Köpeklerin birbiriyle iyi anlaşması için birbirlerini tanımaları gerekir

birbiriyle anlaşan iki köpek

Diğer bir taraftan, iki köpeğin belli bir alanı paylaşmadan önce birbirlerini tanımaları da büyük önem taşır. Köpeklerin birlikte yaşamaya başlamadan önce birbirini tanımasına yardımcı olmak için şu tavsiyelerimize uymayı deneyebilirsiniz:

  • İkisinin de nötr olduğu, sahiplenmediği ve aynı zamanda sessiz bir yer seçin. Köpeklerin birbiriyle tanışması için belki bir park ya da bir sahil gibi ev dışında bir yerleri seçmek daha iyi olacaktır.
  • Tasmalarını çıkarmayın. Onlara o an için güvenmeyin ve tasmalarını çıkarmayın. İlk olarak birbirlerine yavaş yavaş sokulacak, ardından ise birbirlerini koklayacaklardır. Ve tasmalarını bağlı tuttuğunuz takdirde, herhangi bir problem çıkarsa onları geri çekebilme şansına sahip olacaksınız.
  • Beraber eve gelmelerini sağlayın. Köpekler birbiriyle tanıştıktan sonra, her şeyin az ya da çok iyi gittiğini gördüğünüz zaman, her iki köpeğin de eve birlikte girmesine izin verin. Eğer her birini ayrı ayrı eve alırsanız, ilk giren kendisini dominant olarak görecektir ve onun ardından giren ise ilk gireni kendine denk biri olarak değil, bir düşmanı olarak görecektir.
  • Eğer gerekirse, yaşça daha büyük olan köpeği tutarak, yeni köpeğin evi gözden geçirmesi ve eve alışması için evin içinde dolaşmasına izin verebilirsiniz.
    Eğer ileriyi düşünür ve sabırlı olursanız, iki arkadaşınızın birlikte yaşaması huzur içinde ve sakin olacaktır. Ve böylece siz de birbiriyle iyi geçinen ve birbirini seven iki köpeğe sahip olmuş olacaksınız.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.