Köpeğim Asosyalse Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Asosyalse Ne Yapmalıyım?

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2018

Hepimiz, kimi görürse görsün çok mutlu olan arkadaş canlısı bir köpeğe sahip olmak isteriz. Herkese havlayan ve özellikle, diğer hayvanları veya insanları ısırmaya çalışan bir köpek de çoğunlukla sevilmez.

Sizin de köpeğiniz asosyalse şimdi sizlere bahsedeceğimiz taktikleri deneyerek köpeğinizin bu durumunu değiştirebilirsiniz.

Bir köpeğin asosyal olmasının birçok nedeni olabilir ve bunlardan bazılarını önceden fark edememiş olabilirsiniz. Bu yüzden köpeğinizin davranışlarını izlemek çok önemlidir, böylelikle bir sorun olduğunda bunun neden kaynaklandığını anlamak için elinizde daha çok veri olacaktır.

Köpeğiniz asosyalse neler yapmalısınız?

sahibinin arkasına saklanmış köpek

Yoldaki herkesi veya bulduğu her şeyi ısırmaya çalışan bir köpeğin ciddi sosyalleşme problemleri vardır. Bu tür davranışları yapan köpekler genellikle 4 aylık yavru köpeklerdir ve böyle davranmalarının bir nedeni vardır.

Veterinerler, yavru bir köpeğin aşıları bitene kadar dışarı çıkarılmaması gerektiğini söylerler ama bu durumun dezavantajları olabilir. Çünkü bu aşı dönemi, köpeklerin mühürleme denilen, izleyerek öğrendiği bir döneme denk gelir.

Mühürleme, köpeklerin hayatında önemli bir yere sahiptir ve sosyalleşme ile ilgilidir.

Yavru bir köpeğiniz varsa onu olabildiğince başka köpeklerle veya başka insanlarla aynı ortamda olmaya alıştırmalısınız. Bu, onun asosyal veya arkadaş canlısı bir köpek olmasını etkileyerek karakterini ve kişiliğini belirleyen bir faktör olacaktır.

Köpekler, bu aşı süreci yüzünden soyutlandığında mühürlemeyi yapamazlar ve bu durum onların asosyal olmasına neden olur. Peki, bunu nasıl engelleyebiliriz?

Köpeklerin bu aşı süreci boyunca dışarı çıkmaması tavsiye edilir fakat evde de yapılabilecek bazı alternatif şeyler vardır. Bunlardan bazıları, onu her zaman yanınızda taşımamalısınız ya da onun sadece bir kişiye bağlanmasına veya alışmasına izin vermemelisiniz.

Ayrıca, komşularınızın ya da akrabalarınızın da arkadaş canlısı köpekleri varsa sizinkiyle sosyalleşmesi için onları evinize davet edin. Köpeğiniz böyle bir fanusun içinde soyutlanırsa bu onun duygularını ve gelişimini kötü etkileyecektir. Hatta onun asosyal olmasına neden olacaktır.

Peki, köpeğiniz artık bir yavru değilse ve asosyalse ne yapmalısınız?

Köpeğinizin aşıları bittikten sonra hatta büyüdükten sonra bile asosyal olmaya devam ediyorsa endişelenmeyin, bunun da bir çözümü var. Bazı kronik vakaların değişmesi zaman alabilir fakat onunla sabırla ilgilenirseniz her şeyi başarabilirsiniz.

Asosyal olmak köpeğinizin de hoşuna gitmeyen bir şeydir çünkü gerginliğe ve dengesizliğe neden olur. Bu yüzden onun duygu durumunu kontrol etmesine yardımcı olmanız çok önemlidir. Onu sosyalleştirmek kolay olmayacaktır ama kendinizi buna adarsanız bunu başarabilirsiniz.

Köpeğinizi sosyalleştirmenin yolları

Öncelikle, köpeğinizi başka köpeklerin de olduğu parklara, sahillere ya da köpeklere özel dış mekânlarda yürüyüşe çıkarın. Köpeğinizin tasmasını çıkarmayın, ısırırsa da ağızlık kullanabilirsiniz.

Sizin sözünüzü dinlemezse ya da kaçmaya çalışırsa tasmasını çekmeyin. Bunu yaparsanız daha da sinirlendirecektir.

tahta arasından bakan köpek

Köpeğinizi severken diğer köpeklerin ona yaklaşmasına ve onunla oynamasına izin verin. Böylelikle güvende olduğunu ve bunun normal bir şey olduğunu görebilir. Köpeğinizi götürdüğünüz yerin güvenli bir yer olması çok önemlidir. Yani köpeklerin oynarken uzaklaşıp kazaya karışabilecekleri bir yer olmaması gerekiyor.

Bu konu hakkında evde de bir takım şeyler yapmanız gerekiyor. Örneğin, ona insan gibi davranırsanız, bu, onun kendisini öyle görmesini ve ne isterse yapabileceğini düşünmesini sağlar ve bunu düşünmesi, onun daha da asosyal olmasına neden olur. Köpeğinizin komutları öğrenmesini sağlayın, bu şekilde daha itaatkâr olacak ve yavaş yavaş daha da sosyalleşecektir.

Hemen gelişme kaydetmezse de ona karşı hoşgörülü davranın ve sakın onu azarlamayın. Geçmişte davranış sorunları olan yaşlı bir köpeğe bir şeyler öğretmekle henüz yavru olan bir köpeğe bir şeyler öğretmek kesinlikle aynı şey değildir. Bunun için zaman gerekiyor, o yüzden çok sabırlı olmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.