Evcil Hayvanlarınıza İyi Bakmanın Yolları

Evcil hayvanlarınıza iyi bakabilmek için izlemeniz gereken temel adımların neler olduğunu biliyor musunuz?
Evcil Hayvanlarınıza İyi Bakmanın Yolları

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2019

Bir kedi sahiplenmek büyük miktarda sorumluluk almayı gerektirir, çünkü evcil hayvanlarınız tamamen size bağımlıdır. Evcil hayvanlarınıza iyi bakabilmek için izlemeniz gereken bazı temel adımlar vardır. Bugünkü yazımızda, bunu tam olarak nasıl yapabileceğinizi okuyabilirsiniz. Bu tavsiyeler her ne kadar bariz gözükse de hala herkesin uyduğu tavsiyeler değillerdir.

Evcil hayvanlarınıza iyi bakabilmek için…

Evcil hayvanınızı kısırlaştırın

Eğer kedi veya köpek yavrularınız olmasından kaçınmak istiyorsanız, yapılabilecek en iyi şey evcil hayvanınızı kısırlaştırmaktır. Bu hem kedilere hem de köpeklere yapılması gereken bir şeydir. Bir hayvanın kızgınlık zamanı, onlar için karmaşık bir zaman olabilir. Havyanlar, irrasyonel hale gelirler ve cinsel dürtülerini tatmin etmek için her şeyi yapabilirler.

minderde yatan köpek

Ve eğer bu dürtülerini tatmin edemiyorlarsa, agresif veya yıkıcı davranışlar göstermeye başlayabilirler. Ayrıca huzursuz veya stresli hale gelebilirler. Tüm bunlardan kaçınmak için onları kısırlaştırmak önemlidir. Bu aynı zamanda onların ilgilenmeye hazır olamayabileceğiniz beklenmedik yavrulara sahip olmalarını da önler.

Evcil hayvanınızın beslenme düzenine dikkat edin

Piyasada birçok farklı çeşitte evcil hayvan maması bulunmaktadır. En ucuzunu alma fikri sizi cezbedebilir, ancak bu evcil hayvanlarınız için en iyisi olmayabilir. Unutmayın ki, farklı beslenme ihtiyaçları olan belirli ırklar, boyutlar ve yaş aralıkları vardır. Her zaman evcil hayvanınız için en uygun olanı seçin.

birlikte yemek yiyen kedi ve köpek

Özel ürünler satın almak daha pahalı olabilir. Ancak bu ürünler, uzun vadede evcil hayvanlarınız için daha faydalı olacaktır. Diyetlerinin dengeli olması gerektiğini de unutmayın. Bu, onlara gerekli tüm besin maddelerini sağlamanın yanı sıra aldıkları yağ ve karbonhidratın düşük, proteinlerin yüksek olması anlamına gelir.

Evcil hayvanınızın sevgi gösterilerine cevap verin

Hayvanlar, onlara nasıl davrandığınız fark etmeksizin size daima şefkatlerini gösteren sadık dostlardır. Neden onlara zarar veresiniz ki? Size verdikleri bütün şefkati düşünün ve onlara aynı şekilde cevap verin. Bunu hak ediyorlar!

kedisiyle oynayan kadın

Evcil hayvanlar, onları seven ve onlara benzer şekilde yanıt veren insanlara değer verirler. Ancak, şefkatlerine cevap vermeyen insanlardan uzak dururlar. Onların dengeli ve mutlu olmasını sağlamak, onlara sevildiklerini hissettirmek için zaman ayırın. Onlarla oyun oynayın ve dışarıda yürüyüşlere çıkartın.

Evcil hayvanınıza egzersiz yaptırın

Egzersiz hayvanlar için önemlidir. Çoğu insan, evcil hayvanlarını günde üç kez, tuvaletlerini yapabilsinler diye dışarıya çıkarmaya alışıktır. Ancak, bu kısa yürüyüşler evcil hayvanınızın egzersiz ihtiyacını karşılayamaz.

köpeğiyle koşan kadın

Onlarla yürümek, koşmak ve oynamak için zaman ayırın. Bu onların eklemlerini, kemiklerini ve kaslarını sağlıklı tutar. Ayrıca bu, streslerini azaltmak ve deşarj olmaları için iyi bir yoldur. Bu aynı zamanda sizin için de aynı şeyi yapacaktır.

Evcil hayvanınızı veteriner randevularına götürün

Evcil hayvanınızın aşılarının yapılması ve çipinin takılması gereklidir. Ancak bu, evcil hayvanınızın ihtiyacı olan veteriner randevularının burada bittiğini göstermez. İnsanlar her yıl sağlıklı olduklarından emin olmak için birkaç uzmana giderler. Tıpkı bizim gibi, evcil hayvanlarımızın da sağlıklı olduklarından emin olmak için rutin kontrollere girmeleri gerekir. Bu randevular, evcil hayvanlarınıza iyi bakmanız için şarttır.

veterinere ğati veren köpek

Dışarıdan görülemeyen, anlaşılamayan sessiz hastalıklar da olduğunu unutmayın. Evcil hayvanınızın hayatını, onları bir muayeneye götürerek kurtarabilirsiniz.

Evcil hayvanınızın hijyenine dikkat edin

İyi hijyen, tüm evcil hayvanlar için önemlidir. Sadece onları yıkamaktan bahsetmiyoruz. Bu aynı zamanda kürklerine, tırnaklarına, kulaklarına, dişlerine ve vücutlarının diğer tüm kısımlarına iyi bakmak anlamına gelir. Yiyeceklerini ve su kaplarını her doldurmanızdan önce temizleyin. Yataklarını ve yataklarının çevresini temiz tutun.

köpeğin kulaklarını temizlemek

Evcil hayvanınızın sosyalleşmesine izin verin

Birçok köpek sahibinin yaptığı en yaygın hatalardan biri, köpeklerinin diğer köpeklerle tanışmasına izin vermemektir. Bu, köpeklerinin başka bir köpekle kavga etmesinden korktukları için olabilir. Ancak bu, köpeğinizi mutlu etmenize yardımcı olacak bir şey değildir. Nasıl diğer insanları görmek sizin için önemliyse, onlar için de diğer köpekleri görmek önemlidir.

birlikte oynayan köpekler

Bu yüzden, köpeğinizin diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşmesine izin verin. Bu onların mutlu ve dengeli olmalarını sağlar. Aynı zamanda onları daha iyi huylu yapar ve tanışabilecekleri herkese daha iyi davranmalarını sağlar.

Evcil hayvanlarınıza iyi bakmanız için verdiğimiz bu tavsiyelere dikkat ettiniz mi? Eğer dikkat ettiyseniz, bu tavsiyeleri uygulamaya geçirin ve böylece evcil hayvanlarınızın ne kadar mutlu, sağlıklı ve sosyal olabileceğini göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.