Evcil Hayvanınızı Kısırlaştırmak İçin Dört Neden

Bu prosedür, evcil hayvanların sağlığı açısından önemli avantajları beraberinde getirir. Hayvanların uysal bir karaktere sahip olmasına yardımcı olur. Bu, özellikle gerginlik yaşayan hayvanlar için faydalıdır. 
Evcil Hayvanınızı Kısırlaştırmak İçin Dört Neden

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2019

Evcil hayvanınızı kısırlaştırmak, yalnızca sizin verebileceğiniz akıllıca bir karardır. Bu önemli karar, evcil hayvanınızın olumlu davranış değişiklikleri yaşaması ve hatta genel sağlığı açısından faydalı olacaktır. Aşağıda evcil hayvanınızı kısırlaştırmanın neden iyi bir fikir olduğunu açıklıyoruz.

Evcil hayvanları kısırlaştırmak: Sterilizasyon nedir?

Sterilizasyon, evcil hayvanınızın veteriner tarafından bir süre gözetim altında kalmasını gerektiren ve üreme organlarının çıkarılmasını veya nötrleştirilmesini içeren bir prosedürüdür. Kediler ve köpekler için uygulanması daha yaygındır, ancak diğer türlerde de yapılır.

İşlem basittir ve iki yöntemle yapılabilir. Biri invaziv, diğeri kimyasal kısırlaştırmadır. Bu işlem genellikle oldukça ekonomiktir ve dünya genelinde sorumlu bir şekilde yapılır.

Prosedür, hayvanların üremesini önlemek ve türün popülasyonunu kontrol etmek için yapılır. Ayrıca hayvanların üremesine bağlı bir dizi hastalığın önlenmesine de yardımcı olur.

Ek olarak, sterilizasyon yani kısırlaştırmak, evcil hayvanınızın davranışlarında faydalı değişiklikleri beraberinde getirir. Aşağıda, bu prosedürün faydalarını öğrenebilirsiniz.

kedinizi kısırlaştırmak

Evcil hayvanınızı kısırlaştırmak ve bu kararın faydaları

Evcil hayvanınızı kısırlaştırmak, fizyolojik değişiklikleri ve mizaç değişikliklerini beraberinde getirecektir. Bu kararı verdiğiniz takdirde, şu avantajlar söz konusu olacaktır:

Hormonal değişiklikler = davranış değişiklikleri

Erkek köpeklerde, testisler çıkarıldığında kişilikte önemli bir değişiklik meydana gelir. Erkek köpeklerin çoğu, vücutlarında testosteron birikmesi nedeniyle bölgelerini koruma eğilimindedir ve oldukça öfkeli olabilirler.

Testisleri çıkarıldıktan sonra, hayvan daha sakin davranacak ve bu organlara sahip hayvanların aksine daha itaatkar olacaktır. Ayrıca geçmişte evden kaçma gibi sorunlara yol açmış olması muhtemel çiftleşme dürtüsü kaybolacaktır.

Genel olarak, evcil hayvanınız evde daha sakin ve rahat hissedecektir. Ekstra enerjilerini harcamak için yürüyüşe çıkmak istemelerine rağmen, dışarı çıkmak için size yalvarmayacaklardır. Çünkü artık evde zaman geçirmekten sıkılmayacaktır.

Dişi köpeklere gelince, yumurtalıkları çıkarıldığında, üreme döngüsü durdurulmuş olur. Dolayısıyla, menstrüasyon süreci durur. Bu döngüleri durdurarak, çiftleşmek için evden kaçma tehlikesinin önüne geçmiş olursunuz.

köpeğinizi kısırlaştırmak

Sakinleşecek ve belki de ilk birkaç gün hâlsiz olacaktır; bu, meydana gelen değişikliklere adapte olurken verilen normal bir tepkidir. Zamanla, yabancılarla bile daha arkadaş canlısı ve eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz.

Ayrıca üreme dürtülerinden kurtulmuş olduğu için onunla çiftleşmek isteyen erkek köpeklerle sorun yaşamasını önleyecektir.

Evcil hayvanlarınızı kısırlaştırmak ciddi hastalıkları önler

Evcil hayvanınızı kısırlaştırmadan önce ilk kızgınlık dönemini geçirmesine izin vermeniz gerektiği doğru değildir. Bu durum, meme ve rahim ağzı kanseri riskini artırabilir. Bu hastalıklar hem kedi hem de köpeklerde yüksek ölüm oranına yol açar.

Erkekler için sterilizasyon, aynı cins köpekler arasında hastalıkların bulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı türden diğer hayvanlarla birlikte yaşıyorlarsa, bu özellikle önemli bir faktördür. Buna bir örnek, kedilerde yüksek mortalite riski taşıyan immün yetmezlik virüsüdür.

Ayrıca evcil hayvanınızı kısırlaştırmak, bazı tümör ve kistlerin oluşma riskini de önleyecektir. En yaygın olanları genellikle anüs ve skrotumda oluşur.

sterilizasyon

Yaşam beklentilerini iyileştirir

Sterilize edilmiş hayvanların, sterilize edilmemiş olanlardan daha iyi bir yaşam kalitesine sahip oldukları bilimsel bir gerçektir. Evcil hayvanınızın uzun bir ömre sahip olmasını istiyorsanız, kısırlaştırmak yaşamlarını uzatmanın sağlıklı bir yoludur.

Bu, temel olarak yukarıda bahsedilen hastalıkların önlenmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hayvanın metabolizması biraz yavaşlar ve bu da yaşam süresini uzatır. Başka bir deyişle, hayvan, bu prosedürü geçirmemiş olan hayvanların aksine olağanüstü bir sağlığa sahip olabilir. Bu nedenle, en iyi arkadaşınızın uzun bir yaşam sürme şansını artırmak istiyorsanız, evcil hayvanınızı sterilize ettirmeyi düşünmelisiniz.

Aşırı üremeyi durdurur

Evcil hayvan sahiplerinin çoğunluğu, daha sağlıklı olmaları için hayvanlarını melezlemeye karar veriyor, bu iyi bir şey. Sorun, bunun her zaman tatmin edici bir şekilde gerçekleştirilmemesidir.

Yavruların çoğu terk edilmektedir. Bu genellikle, finansal sorunların bir sonucudur. Evde yeterli alana sahip olmamak ve hayvanlarla ilgilenmek için tatilinizi sınırlamak zorunda kalmak gibi nedenler de söz konusu olabilir.

Başka bir sorun, hayvanların kötü muamele görmesi veya hayvan çiftlikleri gibi yerlerde üremeye zorlanmasıdır. İkincisi çok yaygın olmasa da akılda tutulması gereken bir risktir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.