Bir Köpek Neden Agresif Olabilir?

Korku, tasmalarının çekilmesi, eşyalarını koruma isteği, acı veya hastalık, köpeklerin saldırgan davranmasına yol açabilir. Bu davranışı düzeltmek için saldırganlığın kaynağının bir uzman tarafından  teşhis ve tedavi edilmesi gereklidir. 
Bir Köpek Neden Agresif Olabilir?

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2019

Köpeklerde saldırganlık, herkesin korktuğu bir problemdir. Küçük veya büyük olsun, agresif bir köpek tahmin edilemez ve birçok durumda tehlikelidir. İşte bu yazıda bir köpeğin agresif hale gelmesinin en yaygın nedenlerinden bazılarına değinmek istiyoruz. Böylece olası problemleri önleyebilirsiniz.

Bir köpek neden agresif olur?

Bir köpeğin agresif hale gelmesinin nedenlerini anlamak, bu davranışsal sorunun nasıl tedavi edilip düzeltileceğini belirlemede önemlidir. Köpek eğitmenleri ve etologlardan alınacak bu bilgiler aileler için çok faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, agresif davranışların tedavisi bir profesyonel tarafından tasarlanmalı ve gerçekleştirilmelidir. Bu davranış hem köpekler hem de insanlar için tehlikelidir, bu yüzden pozitif bir uzman bulmak önemlidir.

Sorun, şu ki hayvanın saldırganlığını tedavi etmemek davranışsal sorunu daha da kötüleştirebilir. Dolayısıyla, hayvanın aile ile bir arada yaşaması daha da zorlaşır. Nihayetinde, bir insan hayvanın saldırısına uğrayıp zarar görebilir.

Korku

Korku, bir köpeğin agresif hale gelmesinin ana nedenlerinden biridir. Genellikle köpek, kaçamadığı bir şeye maruz kalır. Bu şey günlük olarak onları korkutur. Bu nedenle, evcil hayvanınızın bir şeyden korktuğunu fark ederseniz, saldırgan davranmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

agresif köpekler

Örneğin, bisiklet veya arabaları kovalayan köpeklerde agresiflik yaygındır. Gürültü ve hareket onları korkutur. Bu nedenle, havlayıp peşinden koşarak o şeyi yok edeceklerini düşünürler. Yapabileceğiniz en iyi şey, tasmalarını hafifçe çekmek ve onları durumdan uzaklaştırmaktır.

Köpeğinizin saldırganlığını tedavi etmeye başlarken yapılacak ilk şey, onları korkutan herhangi bir şeyden kaçınmaktır. Köpeğinizin soruna maruz kalması saldırganlıklarını kötüleştirecektir. Yürüyüş rotanızı veya onu yürüyüşe çıkardığınız saatleri değiştirmek, onları korkutan şeylerden kaçınmanıza yardımcı olur. Böylece hayvanın agresif tepkilerini durdurmanız ve yaşam kalitelerini artırmanız kolaylaşır.

Tasma çekme

Bir köpeğin agresif tepkisi genellikle sahiplerinin tasmayı yönetme biçimiyle bağdaştırılabilir. Köpeklerin diğer köpeklerle olan etkileşimlerinin birçoğunda köpeklerden biri veya her ikisi, boynunda bir çekme hissi duyabilir. Bu da daha agresif davranmalarına neden olabilir.

Tasmalar güçlü bir iletişim unsurudur. Sakinlik, acele ya da endişe, tasma kullanımıyla iletilebilir. Tasma ucunda yaptığınız ani hareketler, evcil hayvanınızın boynunun hassas bölgelerini etkiler. Bazen tasmayı agresif bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz.

Ayrıca köpeklerde sorunlara neden olan bazı yaka tipleri vardır. Örneğin, çivili tasmalar, hayvanlar için acı vericidir. Yanından ne zaman bisikletli biri veya bir çocuk geçse, metal iğneler köpeğinizin boynuna batarsa, henüz hissetmeden önce acıdan uzaklaşmaya çalışacaktır.

kızgın köpek

Bu ilişki, Pavlov tarafından formüle edilen klasik şartlanma ile öğrenmenin temel yasalarından biridir. Bu sorunu tedavi etmek için acı veren tasmadan kurtulmak ve evcil hayvanınızın tasmasını çekmeyi bırakmak önemlidir.

Kaynakları korumak

Köpekler, değerli veya önemli olduğunu düşündükleri bir şeyi korurken saldırganlık gösterirler. Yemek yerken dişlerini gösteren veya uluyan köpekler, bunu yemeklerini korumak için yapar.

Ancak sadece yemek konusunda yapmazlar bunu. Yatakları, oyuncakları ve hatta aileleri bu agresif tepkileri tetikleyen şeyler olabilir.

Bu sorunların üstesinden gelmeye başlamak için köpek yemeğini veya yatağını korumak zorunda olmadığını ve uyurken rahatsız edilmeyeceğini, yemek kabında her zaman yeterince yiyecek olacağını anlamalıdır. Bu sorunu düzeltirken güven çok önemlidir.

Bununla birlikte, bu makalede değindiğimiz diğer durumlarda olduğu gibi, profesyonel bir eğitmenden yardım almak gerekir.

Ağrı veya hastalık nedeniyle agresif davranışlar gösterme

Bir köpeğin saldırganlığı, acıyı veya rahatsızlığı önlemek için bir girişim olabilir: Yaralı alanlarına dokunmamaları için insanlarla veya diğer hayvanlarla temas kurmak istemezler. Ayrıca bazı hormonal dengesizliklerin sonucunda agresif veya abartılı tepkiler verebilirler.

dişlerini gösteren köpek

Bu nedenle, bir köpek agresifleşirse veya kısa bir süre içinde davranışında radikal bir değişiklik olursa, herhangi bir fiziksel nedeni belirlemek için veterinere gitmek önemlidir. Ayrıca yedi yaşına ulaştıklarında eklem ağrısı veya kalça displazisinden muzdarip olabilirler.

Sadece bir veteriner saldırganlığa neden olan fiziksel bir sorunu teşhis edebilir ve bu ağrının kaybolmasına yardımcı olacak bir tedavi önerebilir. Bir eğitmen, evcil hayvanınızın özgüvenini yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Fakat sağlık sorunlarını ancak bir veteriner çözebilir.

Köpeklerde saldırganlık herkesi endişelendiren bir problemdir. Bir köpeğin böyle davranmasının farklı nedenleri vardır ve bu nedenleri bilmeden sorunu düzeltmek için tedaviye başlayamazsınız. Evcil hayvanınızın davranışını normale döndürmek için bir eğitmen veya veterinerle iletişime geçin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.