Dişi Köpekler Neden Vulvalarını Yalar?

Dişi Köpekler Neden Vulvalarını Yalar?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dişi köpekler ara sıra cinsel organlarını yalar, belki fark etmişsinizdir. Birçok evcil hayvan sahibi bu davranışın gayet normal olduğunu, temiz ve sağlıklı bir köpeğin işareti olduğunu düşünüyor ancak bazı kişilere göre ise bu kötü bir alışkanlık. Bu tür davranışlara dikkat ederek köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olun.

Dişi köpekler (ve diğer türlerin dişileri) büyüleyicidir çünkü çoğu zaman oldukça korumacı, sonuna kadar anaç ve sevgi doludurlar. Dişi köpekler, özellikle cinsel organları gibi özel durumlar için özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Peki neden köpeğiniz vulvasını yalar? Dişi bir köpek, vulvasını yoğun ve sık bir şekilde yalıyorsa bu, bedeniyle ilgili bazı şeylerin ters gittiğinin bir işareti olabilir. Endişeleriniz varsa herhangi bir tedavi uygulamadan önce veterinerinize başvurun.

Dişi köpekler, genital bölgelerini temizlemek için ve aynı zamanda, o bölgelerinde rahatsızlık hissettikleri için vulvalarını yalarlar. Köpekler sıklıkla vulvayı yoğun bir şekilde yaladıkları için tahriş ederler, bu da daha fazla rahatsızlığa neden olur ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Vulva nedir ve işlevi nelerdir?

Vulva, dişi üreme ve boşaltım sisteminin dış bölümüdür. Mikropların vücuda girmesini engeller ve ayrıca, üreme sisteminde de rol oynar.

dişi köpekler

Vulva dışta olduğu için zararlı mikroorganizmalar ve dış çevreden gelen kimyasal maddeler, vulvayı tahriş edebilir. Bu da, idrar yollarında ve üreme sisteminde alerjilere, enfeksiyonlara ve komplikasyonlara sebep olabilir.

Evcil hayvanınızın vücuduyla ilgili herhangi bir sorunu olabildiğince erkenden fark edebilmeniz için, köpeğinizin vulvasını sık sık yalayıp yalamadığını gözlemleyin (özellikle de bu yeni edinilmiş bir davranış ise).

-Eğer köpeğiniz vulvasını yalıyorsa, bu hareketi ne görmezden gelin ne de onu bu yüzden cezalandırın

Dişi köpekler neden vulvalarını yalıyor?

Köpeklerin kendilerini yalamaları gayet doğal bir harekettir, bu yüzden köpeklerin vulvalarını yalamaları her zaman ortada bir sorunu olduğunu göstermez. Bu davranışın olası birçok nedeni olabilir ancak bu alışkanlık aynı zamanda daha büyük bir problemin de işareti olabilir.

Köpeğinizin vulvasını yalama sebepleri

1. Stres

Köpekler stres yüzünden çok sıkıntı çekerler. Köpeklerin de sahipleri kadar endişeli ve tedirgin olmaları ilk kez duyulan bir şey değil. Hatta bazı köpekler, yaşadıkları büyük şehirlerin kargaşalarından dolayı bile strese girebilirler. 

Özünde stres aşırı bir gerilim birikimidir. Köpekler ve insanlar dahil tüm hayvanların stres ile baş etmeleri için kaçış yolları bulmaları gerekir. Bazı köpekler havlar, bazıları çok fazla egzersize ihtiyaç duyar ve bazıları huzursuz veya stresliyken kendilerini içgüdüsel olarak yalar.

Eğer köpeğiniz stresliyken kendisini yalıyorsa, onu neyin bu kadar strese soktuğunu araştırın.

2. Hormonlar

Bazı dişi köpeklerde anormal hormon düzeyleri veya otoimmün rahatsızlıkları vardır. Bu koşullar hiperaktiviteye, strese veya endişeye neden olabilir. Bunun sonucunda, köpekler kendilerini rahatlatmak için vulvalarını yalayabilirler.

3. Enfeksiyon ya da iltihaplar

Köpek sürekli kendini yalıyorsa ve vulvasında irin, kanama, kızarıklık veya şişlik varsa, vulvası iltihaplanmış veya enfeksiyon kapmış olabilir. Her iki durumda da köpeğinizin vücudunda ters giden bir şeyler var demektir.

Köpeğinizin genitali şişiyorsa ve normalden daha fazla veya beklenmedik yerlerde idrar yapmaya başladıysa, idrar yolu enfeksiyonu kapmış olabilir.

Kızgın döneminde değilse ama ona rağmen vulvası şişmiş veya kırmızı görünüyorsa, iltihap veya alerji kapmış olabilir. Bu durum, kirli veya kötü şekilde sterilize edilmiş ortamlarda çok yaygındır.

Eğer bu semptomlardan herhangi birini görürseniz, köpeğinizi derhal veterinere götürmelisiniz. Mikroorganizmalar ve bakteriler çok hızlı bir şekilde ürerler ve herhangi bir enfeksiyon kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir. Enfeksiyonun rahme veya yumurtalıklara ulaşmadığından emin olmak önemlidir çünkü buradaki bir enfeksiyon, üreme işlevini olumsuz etkileyebilir.

4. Mastürbasyon

Tıpkı insanlar gibi, erkek ve dişi köpekler de mastürbasyon yaparlar. Bu kötü veya sapıkça bir hareket değil, tam tersine köpeğin cinsel gelişimi için oldukça doğal ve sağlıklı bir aşamadır. İnsanların kendi bedenini keşfetmesi ve incelemesi gibi, yavru köpekler de kendilerini yalayarak keşfederler.

Yavaş yavaş yavru köpekler kendilerini annelerinden ayrı, birer birey olarak görmeye başlarlar. Yavruyken dişi ve erkek köpekler aynı davranışlarda bulunurlar ve henüz üreme dürtüsü hissetmezler.

Dişi bir köpek, üreme döngüsünün en önemli anlarından biri olan kızışma dönemine ilk kez girdiğinde çiftleşmeye hazır demektir. Cinsel gelişim, türlerin hayatta kalmasını sağlar.

Köpeklerin altı yada yedi aylıkken cinsel organlarını yalayamaya başlamaları normaldir. Köpeğiniz kendisini keşfediyor ve cinsel olarak aktif bir yetişkin olma yolunda ilerliyor demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sant’Anna, M. C., Fabretti, A. K., & Martins, M. I. M. (2012). Clinical approach to canine vaginitis. Semina: Ciências Agrárias, 33(4), 1543-1553.
  • Baños, J. C. O., Trujillo, M. Á. S., & Becerril, I. P. G. (2018). Mielotoxicidad inducida por estrógenos de origen ovárico y leiomiosarcoma vulvar en una perra. Comunicación de caso. Analecta Veterinaria, 38(2), 32-37.
  • Olivares, R., & Adaro, L. (2000). Algunas consideraciones anatómicas del aparato reproductor de la perra. TecnoVet, 6(3).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.