Köpeğinizin Yüzünüzü Yalamasına İzin Vermeli Misiniz?

Köpeğinizin Yüzünüzü Yalamasına İzin Vermeli Misiniz?

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2018

Köpekler dillerini insanlara sevgi göstermek ve aynı zamanda da bilgi elde etmek için kullanırlar. Örneğin, köpekler sahiplerini yalayarak onların ruh halinin nasıl olduğunu öğrenirler. Gerçi doğal olarak dillerini daha sık kullanan bazı evcil hayvanlar da vardır; ama yine de çoğu insan köpeklerinin kendilerini yalamalarında bir problem olup olmadığını bilmek isterler. Köpeğinizin sizi yalaması sağlığınıza herhangi bir etkide bulunur mu? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Köpeğinizin Yüzünüzü Yalamasının Sonuçları ile İlgili Bazı Düşünceler

Uzmanlar, köpeğinizin dilinin yüzünüze değmesinin tehlikeli ya da zararsız olup olmadığı konusu ile ilgili tamamen bir uzlaşmaya varmış değillerdir. Bu konuda uzmanların farklı görüşleri vardır.

Kesin olan bir şey varsa o da köpeklerin bunun bir problem olduğunun farkında olmamalarıdır. Köpekler bize olan sevgilerini mümkün olan her yolla göstermeye çalışırlar. Bu yollardan bir tanesi de yüzünüzü yalamaktır.

Bu nedenle bu yazıyı okuduktan sonra köpeğinizin sevgisini bu hareketle göstermesi ile ilgili ne yapmanız gerektiğine karar vermek zorunda kalacaksınız. 

Köpekler size olan sevgi ve ilgilerini özel yollarla gösterirler. Bu yollardan bir tanesi sizi yalamalarıdır. Peki ama köpeğinizin yüzünüzü yalaması bir problem oluşturur mu? Bu konuda bir çok farklı bakış açıları bulunuyor. Bu bakış açılarının hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mikroplara Az Miktarda Temas Etmek O Kadar da Kötü Değil

köpeğini öpen kadın

Bir yandan, mikroplara karşı sürdürülen şiddetli mücadeleye ilişkin olarak bunun büyük bir hata olduğunu düşünen insanlar vardır. Diğer bir yandan ise köpekler bizlere dillerini kullanarak yardım ediyor olabilirler; hem de pek çok farklı şekilde.

Uzmanlara göre biraz pisliğin bize çok da fazla bir zararı olmaz. Bu argümanı desteklemek için de şunu söyleyebiliriz ki; köpeklerle büyüyen bebekler çok daha az hasta oluyorlar. Ayrıca ilerde çocukların bir şeylere karşı alerji geliştirme riskleri de çok düşük oluyor.

Köpeğiniz yaptığı yürüyüşlerde ya da keşiflerde bir sürü bakteri ya da mikroorganizma kapabilir. Ve aslında bir çocuğun mikroplara maruz kalması bağışıklık sistemini güçlendirir.

Köpek Salyasındaki Bakteriler

Bir diğer yandan ise, köpeğinizin yüzünüzü öpmesine izin verirseniz kendimizi maruz bırakmış olacağımız risklerle ilgili bir listeyi gözler önüne seren insanlar da vardır.

Köpeğinizin nerelere girip çıktığını bir saniyeliğine bir düşünün. Belki de dilini başka ne için kullandığını bilmek bile istemeyebilirsiniz. Her neyse, bu konuyu şimdilik geçelim. Peki ama köpek salyasında doğal olarak bulunan şeyler nelerdir?

Hayvanlarda olan bulaşıcı hastalıkların çoğu insanlara aktarılamamasına rağmen, bazı zoonozlar vardır. Aşağıdaki bakteriler, köpek salyasında ve dışkısında bulunan ve sizi hasta etme ihtimali olan bakterilerden bazılarıdır:

Her Şey Kontrol Altında

Bazı insanlar bu konuda biraz şüpheci davranıyorlar. Bir köpeğin diğer insanları sadece yalayarak enfekte edebileceğini düşünüyorlar; ancak bundan çok kolay bir şekilde kaçınabilirsiniz. Yapmanız gereken şey en basit olarak, iyi bir hijyen uygulamaktır.

Örneğin eğer elinizi ya da yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkıyorsanız köpeğinizin size bakteri enfeksiyonu geçirme ihtimali çok düşüktür.

Ancak bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerin özel önlemler alması gerekmektedir. Özellikle de yakın zamanda kemoterapi tedavisi görmüş olan insanlar ya da HIV hastalığına yakalanmış olanlar.

Köpeğinizin Sizi Yüzünüzden Yalaması Hoşunuza Gidiyor Mu?

çocuğu yalayan köpek

Ayrıca, evcil hayvanımıza iyi bakarsak, onların da insanlara hastalık yayması çok zor bir ihtimal haline gelmiş olur. Hatta kentsel bir çevrede oturuyorsanız bu risk daha da azalır.

Bu nedenle şunlar çok önemlidir:

  • Köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürün.
  • Bir profesyonel tarafından verilen tavsiyeye uygun olarak köpeğinizin iç ve dış parazit temizliğini yaptırın.
  • Köpeğinizin aşı programına mutlaka uyun.

Ne olursa olsun, köpeğinizin size olan sevgisini yüzünüzü yalayarak göstermesini seviyorsanız, buna izin vermek de tamamen sizin kararınızdır. Ama bu problemi dört ayaklı insan olmayan aile bireyinizle, yani sevgili köpeğinizle çözmek zorunda kalacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.