Köpeklerde Kanser Önlenebilir Mi?

Köpeklerde Kanser Önlenebilir Mi?

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Kanser, insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de ölümcül bir hastalık. Çok sevdiğiniz birinin ölümle boğuşmasını izlemek hayatta insanın başına gelebilecek en kötü tecrübelerden biri. Ancak hayvan dostlarımızı kanserden korumak için alabileceğimiz bazı önlemler var.

Köpeğinizi kanserden korumak

Aşağıda kanseri köpeğinizden uzak tutmak için yapabileceğiniz şeylere birkaç örnek vereceğiz. Bazı durumlarda kanseri önlemek mümkün olmuyor ama sonradan üzülmektense önlem almak her zaman daha iyidir.

Köpeğinizin ihtiyacı olmayan aşıları yaptırmayın

köpeklerde kanser

İnanması zor gelse de bazı aşıların köpeklerde kanser riskini arttırdığı tespit edildi. Purdue Üniversitesi’ndeki birkaç araştırmacı şüphelerinin üstüne giderek bir araştırma başlattı. Araştırmanın sonucunda köpek aşılarının içindeki bazı maddelerin, köpeklerin bağışıklık sisteminde sorunlar yarattığı gözlendi.

Sonuç olarak, köpeğinize sadece aşağıdaki durumlarda aşı yaptırın:

  • Aşı yasal olarak zorunluysa
  • Olası bazı sorunların önüne geçmek için gerekliyse
  • Yaptırmanın fayda ve zararlarını öğrenip gözden geçirerek bir karar aldıysanız
  • Veterineriniz öneriyorsa

Köpeğiniz daha yeni bir hastalık geçirdiyse veterinerinizle konuşup hayvanınız kendine gelene kadar aşıyı ertelemeyi isteyebilirsiniz. Aşılar bağışıklık sistemini yavaşlatır, hastalık nedeniyle köpeğinizin bağışıklık sisteminin savunması zaten zayıflamış durumda olacaktır. Zayıf bağışıklık sisteminin üstüne yapılan bir aşı, köpeğinizi kansere daha açık bir hale getirebilir.

Zamanı geldiğinde köpeğinizi kısırlaştırın

Köpeğinizi kısırlaştırarak bazı kanser türlerinin oluşmasını önleyebilirsiniz. Kansere son derece açık bir bölgenin vücuttan alınması, o bölgeye ait tüm kanser türlerinin de önünü alacaktır. Genital bölgelerinin kanser olması birçok köpeğin yaşadığı bir sorundur. Veteriner, köpeğinizin kısırlaştırmaya yetecek kadar büyüdüğünü söylediğinde genital kanser riskini yok etmek için ameliyat çabucak gerçekleştirilmelidir.

Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie, ailesinde göğüs kanseri riski olduğu için önlem olarak iki göğsünü birden aldırdı. Aldığı bu karar sayesinde ölümcül seviyede tehlikeli bir kansere yakalanma riskinden de tamamen kurtulmuş oldu.

Kimyasallardan kaçının

Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmada ise bahçedeki çim ve çiçeklerin bakımında kullanılan kimyasal maddelere maruz kalan köpeklerde kanser riskinin daha yüksek olduğu saptandı. Bu maddeler, köpeklerin idrar yolunda karsinom oluşumuna yol açarak kansere neden oluyor.

Aynı durum pire ve kenelerle mücadele için kullanılan kimyasallar için de geçerli. Bunların yerine kullanabileceğiniz ev yapımı organik ürünler de olduğunu aklınızda bulundurun. Daha pahalı olabilirler ama köpeğinizin hayatını kurtarma ihtimalleri var.

Evdeki kimyasallara da dikkat edin

Zararlı kimyasal maddeler içeren temizlik ürünleri, sivrisinek ve karıncalara karşı kullanılan böcek ilaçları, hatta evin içinde sigara içilmesi bile köpeğiniz için son derece zararlı ve kanser riskini arttırıyor.

İnsanlara zararlı olan tüm bu kimyasallar ve sigara dumanı köpeğinizi de aynı şekilde etkiliyor.

Köpeğinizin sağlığını korumasına yardımcı olun

En iyi saldırı, sağlam bir savunmadır derler. Köpeğinizin sağlığının yerinde olması da kanser riskini azaltacaktır. Peki, bunu nasıl yapacağız? Köpeğinize düzenli spor yaptırarak ve sağlıklı bir şekilde besleyerek.

Köpeğinize mama ya da ödül maması alırken kaliteli malzeme kullanan, tanınmış, iyi markaları tercih ederseniz mamaların içine konulan gereksiz kimyasallardan da köpeğinizi korumuş olursunuz.

Stresten kaçının

uyuyan köpek

Stresli canlıların karaciğeri daha çok çalışır. Organların gereğinden fazla çalışması, kansere kapıyı aralayan bazı kimyasallar üretmelerine neden oluyor. Bu durumu tümör oluşumu takip edebilir.

Bu konu uzmanlar arasında büyük bir tartışma konusu ama kesin olan bir şey var ki stres kimse için iyi bir şey değil. Buna hayvanlar da dahil.

Bu yazımızda okuduklarınızı aklınızın bir kenarında tutarsanız köpeğiniz daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilir. Yazılan önerilerin hepsini uygulasanız bile maalesef, kanser riski tamamen yok edilemiyor. Ancak köpeğimizi sağlıklı tutmak için çabalamakta yanlış olan hiçbir şey yok.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.