Köpeğiniz Mutlu Ya Da Kızgın Olduğunuzu Anlayabilir

Ne kadar bir şeyleri saklayıp etrafa çaktırmamaya çalışsanız da, köpekler anlar.
Köpeğiniz Mutlu Ya Da Kızgın Olduğunuzu Anlayabilir

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2018

Mutlu ya da kızgın olduğumuzda köpeklerin anladıklarını nasıl kanıtladılar?

köpeğe sarılan kız çocuk

Viyana Tıp Üniversitesi, f otoğraflar kullanarak köpeklere sahiplerinin iki farklı yüz ifadelerini gösterdi: birisi mutlu diğeri kızgın.

Fotoğrafları her köpeğe teker teker gösterdiler ve köpekler, her seferinde mutlu ifadeli fotoğrafı seçtiler. Bu, köpeğinizin sadece mutlu ya da kızgın olduğunuzu anlayabildiğini göstermez, aynı zamanda gülümsediğimiz halimizi daha çok sevdiklerini ve daima “tercih edeceklerini” gösterir.

Ama iş bununla bitmiyor, toplamda 15 yabancı kişinin de fotoğraflarını gösterdiler. Aynı kişiyi farklı bölümlerde kullandılar. Ancak ya hep kızgın ya hep mutlu bir resim seçtiler. Köpekler her seferinde mutlu ifadeyi tercih etti.

Bu yüzden, köpeğiniz sadece sizin mutlu ya da kızgın olduğunuzu anlamakla kalmıyor, aynı şeyi yabancılar için de yapabiliyorlar.

Köpeklerin duyguların anlamını bildiklerini iddia edemeyiz. Büyük ihtimalle, olumsuz bir şeye kızıyor ve olumlu bir şeye mutlu oluyorlar. Tıpkı bizim küçük yaşlarda neyi beğenip neyi beğenmediğimizi bildiğimiz gibi.

İşte herkesi şaşırtan o video…

Bu keşif, evcil hayvanlarımızla aramızdaki ilişki için büyük bir adım. Şimdi onlara günümüzün iyi mi yoksa kötü mü geçtiğini söylemek zorunda kalmayacağız. Çünkü zaten kapıdan içeri girer girmez, yüzümüzden anlayacaklar.

Dahası, köpekler empatik olduğu için sizin ruh halinize göre size davranış biçimleri de değişecektir. Bunu biliyor muydunuz?  

Köpekler ve empati

Başka zamanlarda bu konuyu ele almıştık. Köpekler empatiktir. Peki, nedir bu empati? Karşıdakine yardımcı olma ihtiyacına bağlı olarak duyulan şefkat hissidir. Bir diğer deyişle, bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmaya çalışmasıdır.

Bu duygulara, egoizmin ve “önce benlerin” hüküm sürdüğü bu dünyada pek rastlanılmaz. Ancak, köpek dostlarımızın çok kuvvetli bir empati yetenekleri vardır.

Köpeklerimizin duyguları olduğunu  ve bizimkilerini de fark edip yardım etmeye çalıştığını gösteren bir çok araştırma var. Peki bunu nereden anlıyoruz?

Tek yapmanız gereken köpeğinizin davranışlarını incelemek: mutlu olduğunuzda ne yapıyor? Ya da üzgün olduğunuzda? Veya sizi kızgın gördüğünde?

Sahipleri mutlu olduğu sürece bütün köpeklerin de mutlu olduğu kanıtlanmıştır. Etrafınızda zıplarlar, sizinle oynamak isterler, havlarlar ve şımartılmak isterler.

Üzgün olduğunuzda köpeğiniz hemen yanınıza gelip sizi yalar, kafasını size yaslar ve sizi güldürmeye çalışır. İşte bu empatidir!

Peki kızgın olduğunuzda köpeğinizin davranışını fark ettiniz mi? Büyük ihtimalle yatağın altına saklanır ve onu çağırsanız bile saklanmaya devam eder. Çünkü size zaman tanımak ister. Neden? Çünkü o da kötü bir zaman geçirmenin nasıl olduğunu bilir ve bazen tek çarenin biraz yalnız kalmak olduğunu düşür. 

Hayvanların duyguları olmadığını, onların sadece akılsız canlılardan ibaret olduğunu söyleyen insanlar her zaman olacaktır. Düşünmedikleri doğrudur ama onların da duyguları olduğunu ve bizim ruh halimize göre bize yardımcı olmaya çalıştıklarını da bir çok farklı araştırma sayesinde öğrenmiş bulunuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.