Sahibinin Kaygı Problemini Gideren Kedi

Sahibinin Kaygı Problemini Gideren Kedi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Molly, kulaksız bir kediyi sahiplenmeye karar veren genç bir kızdır. Fark etmediği şey, bu kedinin ona herkesten daha fazla yardımcı olacağıdır. Kedi, kaygı problemi olan sahibin endişelerinin giderilmesine yardımcı oldu.

Kulaksız olduğu için bu kedi biraz garip görünüyordu ve onun yeni bir ev bulması oldukça zordu. Bundan dolayı bir süredir depresyondaydı, çünkü barınağı ziyaret eden kişiler tarafından istenmiyordu. Onu gördükten sonra hemen farklı bir hayvana yöneliyorlardı.

Ve Molly gelir

Ancak Molly Lichtenwalner adındaki bir öğrenci barınağa geldiğinde hayatı aniden değişti. Molly onu görür görmez, onu diğer tüm evcil hayvanlardan daha çok istediğini hemen anlamıştı. Yakında, kaygı problemi geçecekti.

Molly ona çok anlamlı bir isim olan “Otitis” adını verdi. Kedi, dokuz buçuk yaşında, beyaz renkte ve kulaklarındaki kistlerden dolayı kulakları kesildiği için işitme duyusunu yitirmiş. Önceki sahipleri onu barınağa bırakmışlar çünkü bu durumdaki bir hayvana nasıl bakacaklarını bilmiyorlarmış.

Molly’nin yardıma ihtiyacı var

Kız kendi sözleriyle şunları söyledi: “Geçirdiğim bir araba kazası sonucu şiddetli kaygı problemlerim oluştu… Bununla başa çıkabilmek için, bir hayvanı sahiplenmenin zamanı geldiğine karar verdim, çünkü tüylü bir arkadaşa sarılmak çok yardımcı oluyor.”

Otitis, sahibinin endişeleri nedeniyle ne zaman çok stresli olduğunu biliyor. Hatta panik atak geçirdiğinde ona yardım bile ediyor .

Kedinin yardımlarına istinaden, Molly şöyle diyor: “Bazen beni sakinleştirebilen tek kişi o… Onu sahiplenmek, hayatta yaptığım en iyi şeydi. Adeta, o beni kurtardı, ben onu değil.

Kulaklarının olmaması sorun değil

Otitis’in dış görünüşü, Molly için hiç sorun olmamıştı. Kulaklarının olmaması ve huysuz bir yüze sahip olmasına rağmen, Molly için o hala çok sevecen ve oyuncu bir kedidir. Kız şu ana kadar yaptığı en iyi şeyin  Otitis’i kurtarmak olduğunu  düşünüyor Bu kediden aldığı duygusal destek kadar başka hiç kimseden destek aldığını hissetmiyordu.

Kedilerin faydaları

Kediler, psikolojik olarak, çocuklar, yaşlı insanlar ve aslında hemen hemen herkes için büyük birer yardımcıdır.

Kedilerin sürekli olarak çıkarttığı mırıltı sesi, insanlar üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir Tıpta bu konuda mükemmel sonuçlar elde edildi.  Kalp hastalıkları, psikolojik sorunlar veya hipertansiyon tedavilerinde yardımcı oldular. Ayrıca, endişe ve kaygınn giderilmesi için de harika bir çare.

Genel olarak, evcil hayvanlarla yaşayan insanların daha uzun yaşadıkları ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Farklı çalışmalar, bir kedi ya da köpekle yaşamanın sağlığınız açısından iyi olduğunu göstermiştir. Normaldebir insan ile bir hayvan arasındaki uyumlu ve duygusal bir ilişki, evcil hayvan ile yakın dostluk kurmamızı sağlar.

Gülümsemeler geri gelir

Bazı araştırmalar, hayvanların depresif insanların yüzüne gülümsemeyi geri getirdiğini gösterdiKaygıyı azaltırlar ve biraz çekingen olan insanların sosyalleşmesini teşvik ederler. Aynı şekilde, şiddete eğilimleri olan kişiler de kendi kendilerini kontrol ederler. Ayrıca hipertansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürür ve gergin insanları rahatlatırlar.

Kendine saygı

endişe problemi

Hayvan sahibi olmanın bir diğer önemli faydası, kim olduğumuzu kabullenme yeteneklerinin olmasıdır. Onların sevgisi daima koşulsuzdur. Kısa ya da uzun, çirkin ya da güzel görünüşlü ve zengin ya da fakir arasında ayrım yapmazlar.

Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, kedi sahibi olanların kalp krizi geçirdikten bir yıl sonra, kedi sahibi olmayanlara göre çok daha düşük ölüm riski taşıdıklarını ortaya çıkartmıştır.

Çalışmanın gösterdiği bir diğer şey, bir kediyi sevmenin ya da mırıltısını dinlemenin, arterlerin ve periferal damarların genişlemesini sağladığıdır.

Çocuklar için diğer psikolojik faydaları

Çocuğunuzun kedilere ve genel olarak hayvanlara bakması, onların yaşamlarındaki en önemli değerlerin olgunlaşmasına, büyümelerine ve farkındalıklarının artmasının yanı sıra aidiyet duygusu kazanmalarına yardımcı olabilir. Bir kediyi beslemek, yiyeceklerini hazırlamak veya rutin olarak yaptıkları şeylere saygı göstermek, kendi beslenmelerine olan özeni de teşvik eder.

Ama dahası var. Bir hayvanın rutin ve günlük ihtiyaçlarını karşılamak, daha küçük olan çocukların hafıza ve konsantrasyonlarının gelişimi için de faydalıdır.

Yaşlı insanlar için ise, bir kedi doğal antidepresan olarak kabul edilir. Emeklilik, yaşlı insanların artık başka insanlar için faydalı olamadıkları hissiyatının oluşmasına sebebiyet verir.

Fotoğrafın Kaynağı: www.red17.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.