Kısırlaştırma için En Uygun Zaman Nedir? Kısırlaştırma gerçekten gerekli mi?

Kısırlaştırma için En Uygun Zaman Nedir? Kısırlaştırma gerçekten gerekli mi?

Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2018

Kısırlaştırma, evcil hayvanınızın cinsel sağlığını ve ileride üremesini etkileyen büyük bir karardır. Bu nedenle, evcil hayvanınızın neden kısırlaştırılması gerektiği ve kısırlaştırma için en uygun zaman hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Kısırlaştırma nedir?

Kısırlaştırma, cinsel organların cerrahi müdahale ile alınması işlemidir. Genel anestezi ile yapılan, oldukça kısa bir ameliyattır. Bu operasyonla erkek hayvanların testisleri çıkarılırken dişi hayvanların ise yumurtalıkları ve rahimleri alınır.

Birçok ülkede, büyük çapta hayvan kısırlaştırma uygulamaları düzenlemektedir. Bu uygulamalar sayesinde evcil hayvan sahipleri teşvik edilmekte ve sokaktaki sahipsiz hayvanların sayısının artması önlenmektedir.

kısırlaştırma için en uygun zaman

İspanya’da Evcil Hayvanların Kısırlaştırılması

İspanya’da 2015 yılında mecliste bu konudaki reformların onaylanmasından sonra evcil hayvanların kısırlaştırılması çok daha yaygın bir hale geldi. Ayrıca, yeni kurallar ile hayvan istismarı ve evcil hayvan terk etme konusunda cezalar uygulanmaya başlandı ve hükumet terk edilmiş hayvan sayısının durdurulması için yeni tedbirler almaya başladı.

Kısırlaştırma işlemi, yalnızca hayvanların üremesini kontrol altına almak için yapılmıyor. Aynı zamanda birçok hayvanın, enfeksiyon ve tümör gibi ciddi rahatsızlar yaşamasının önüne geçiyor.

Kısırlaştırma için en uygun zaman nedir?

Kısırlaştırma için en uygun zaman hayvanın cinsiyetine, yaşına ve türüne bağlı olarak değişir. 

Yapılan bilimsel araştırmalar, küçük ırkların kısırlaştırılması için en ideal zamanın henüz hayvan 6 ila 9 aylıkken olduğunu göstermektedir. Kısırlaştırma bu süreç içinde yapılırsa, dişilerin yaşayabileceği olası rahim problemleri önlenebilir. Erkekler ise 1 yaşına girmeden önce kısırlaştırıldığı takdirde prostatla ilgili bir rahatsızlık yaşama riski azalmış olur.

Orta veya büyük boyutlardaki ırklar için ise durum biraz farklı. Birçok veteriner kemik kanserinin önlenebilmesi için kısırlaştırma işleminin hayvan 18 aylıkken yapılması gerektiğini savunuyor.

Kısırlaştırma işleminin amacı genellikle biyolojik değil davranışsaldır. Çoğu evcil hayvan sahibi, hayvanlarının agresif davranışlarını, bölgesi veya insanlara olan yoğun sahiplik duygusunu ve evden kaçma isteğini azaltmak amacıyla kısırlaştırma işlemine başvurur.

Bu gibi durumlarda, veterinerinize danışmanızı tavsiye ederiz.

Evcil Hayvanımı Neden Kısırlaştırmalıyım?

Bu soruyu cevaplamak için mantığımızı ve duygularımızı dengelememiz gerekir. Evcil hayvanımızın üreme organlarını aldırmak ilk başta acımasız ve doğaya aykırı gibi görünebilir. Fakat, aslında kısırlaştırma işlemi, evcil hayvanımızın sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir.

Kısırlaştırma işlemi genel anestezi ile yapıldığı için hayvanınız kesinlikle acı hissetmez. İyileşme sürecinde, doğru bakım ve ilaçlar sayesinde evcil hayvanınızın ameliyat sonrası rahat etmesi sağlanır.

Kısırlaştırmanın Nedenleri

Veterinerler evcil hayvanların kısırlaştırılmasının 3 temel nedeni olduğunu söylüyor:

  • Davranış problemleri. Hayvanların bölgelerine karşı aşırı korumacı olması, agresif tavırlar sergilemesi ya da sık sık evden kaçma girişiminde bulunması vb.
  • Hastalıkların önlenmesi veya kontrol altına alınması (özellikle kalıtsal). kısırlaştırma tümör, displazi, sara, kan hastalığı, distrofi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi birçok hastalığın oluşma riskini azaltır.
  • Üreme kontrolü.

Uzmanlar kısırlaştırmanın hayvanın sosyal yaşantısı ve evcil hayvanlarla birlikte yaşayan insanlar için 5 avantajı olduğunu vurguluyor:

  1. Dişiler adet döneminde yaşanan ani hormonsal değişimlere uğramazlar. Bu da onların daha sakin olmasını, diğer erkekleri kendine çekmeyi bırakmasını ve evi eskisi kadar kirletmemesini sağlar.
  2. Erkeklerde kısırlaştırma, evden kaçma ve kendi bölgesini aşırı sahiplenme huyunu ciddi oranda azaltır.
  3. Kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerin çoğu daha sevecen ve iyi huylu olur.
  4. Kısırlaştırılmış hayvanların eğitilmesi ve diğer hayvanlarla sosyalleştirilmesi daha kolay olur.
  5. Yumurtalık, meme ve rahim kanseri riski ciddi oranda azalır. Aynı şekilde prostat kanseri riski de azalır.

Kısırlaştırmanın herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Kısırlaştırmanın negatif etkileri hakkında birçok efsane vardır. Oysa ki bu işlemin dezavantajları oldukça nadir görülür ve kesinlikle ciddi rahatsızlıklara neden olmaz.

kısırlaştırılan köpek

Kısırlaştırılan tüm hayvanların obeziteye eğilimli olduğu hakkında bir efsane vardır. Kısırlaştırma ameliyatı sonrası hayvanların kilo almaya eğilimli olduğu doğrudur. Fakat, bu sağlıklı beslenme alışkanlıkların edinilmesi ve düzenli egzersiz yapılması ile tamamen kontrol altına alınabilir.

Kısırlaştırmanın en büyük riski, ameliyat edilecek hayvanın yaşlı olduğu durumlarda ortaya çıkar. Yaşlı bir hayvanın kısırlaştırılması bir takım sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanların zamanında kısırlaştırılması gerekir.

Öne çıkan görsel kaynağı: El Coleccionista de Instantes Fotografía & Video

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvanlarda Erken Kısırlaştırma Nedir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanlarda Erken Kısırlaştırma Nedir?

Kısırlaştırma, ciddi hastalıkları önlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Erken kısırlaştırma hayvanlar cinsel erişkinliğe ulaşmadan önce yapı...