Köpeklere Verilebilecek En Uygun Ceza

Köpeklere Verilebilecek En Uygun Ceza

Son Güncelleme: 09 Haziran, 2018

Ceza kelimesini duyduğumuzda aklımıza genelde negatif şeyler gelir, ama bu her zaman böyle olmak zorunda değil. Aynı biz insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de motive etmek, teşvik etmek gibi pozitif desteğin işe yaradığı görülmüştür. Ama bu bir hata olan göz yumma şeklinde olmamalıdır.  

Bu şekilde disipline etmeyi kılık değiştirmiş ceza olarak tanımlayabiliriz çünkü günün sonunda amaç aynıdır: köpeğin davranışlarını iyi yönde geliştirmek. Bu yüzden, köpeğiniz yanlış bir şey yaptığında, en iyi ceza hangisidir?

Kaçınılması gereken cezalar 

Her ne sebeple olursa olsun kaçınılması gereken bazı negatif cezalar var, bu cezalar köpeğin istediğimiz gibi davranması yönünde hiçbir işe yaramamakla birlikte, bir de köpeğinizin fiziksel ve ruh sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

köpekleri cezalandırmak
  • Fiziksel cezalar. Tekrar söyleyelim: Köpeğinizi fiziksel olarak cezalandırmak bir çeşit istismardır ve hayvanı üzüp yaralamak dışında hiçbir işe yaramaz.
  • Sözlü cezalandırma. Köpeğinize bağırmanız size itaat etmesini sağlamaz. Onun sizinle aynı dili konuşmadığını ve yüksek sesle bir şey söylediğinizde daha farklı davranmayacağını unutmayın.
  • Kötü bir şey yaptığında köpeği bir yere kilitlemek de durumu değiştirmeyecektir. Hayvan bunu neden yaptığınızı anlamayacak ve kaygısı, üzüntüsü artacağı için ağlamaya başlayacaktır. Onu bahçede yalnız bırakmanızın da etkisi aynıdır; kendini tuzağa düşmüş gibi hisseder.

Negatif cezalardan pozitif sonuçlar çıkmaz, köpek bir süre sonra buna alışarak bunun normal olduğunu düşünmeye başlar ve hiçbir şey öğrenemez. Bu şekilde cezalandırmanız sizin varlığınızı negatif şeylerle ilişkilendireceği için onunla kurduğunuz bağın zarar görmesine de sebep olur.

Öte yandan, bazı cezalar var ki köpeğinize hayatı boyunca unutmayacağı dersler verir.

Kusursuz bir ceza olarak pozitif teşvik 

Bir anne yeşil kalem olarak adlandırılan bir yöntem bulmuş. Kırmızı kalemle hatalarını ne kadar işaretlerse işaretlesin kızının çalışmalarında hiçbir ilerleme görmeyen anne, bir süre sonra hataları değil de çalışmanın doğru yapılan yerlerini işaretlemek için yeşil kalem kullanmaya başlamış. Yeşil işaretler arttıkça kız çocuğu gelişme göstermiş ve bu yöntem işe yaramış!

Buna pozitif teşvik deniliyor. Yani yapılan yanlışları cezalandırmak yerine doğru yapılan davranışları ödüllendirmek.

Eğer köpeğinizin “gel” gibi sesli komutları öğrenmesini istiyorsanız, mantıken onu 10 defa bu şekilde çağırırsınız; ancak başlangıçta o sadece 1 kez size doğru gelir. Gelmediği diğer 9 seferde köpeğinize kızarsanız, o da bu emre itaat etmek için bir sebep görmeyecektir.

Ama doğru davranışları ödüllendirirseniz, nadiren doğru davranıyorsa olsa bile, bu köpeğinizi itaatkar olması için cesaretlendirir ve her şey daha da kolay olur. 

Sahibinin avucundan yemek yiyen köpek

Ancak yine de, köpeğinizi azarlamanız gereken zamanlar olacaktır, peki bunu nasıl yapmalısınız? Sert ama çok yüksek olmayan bir ses tonu ile. Bunu yaparken gözlerinin içine bakmalısınız ve bu sırada onu boynundan yumuşakça tutmalısınız, ki siz konuşurken kaçıp gitmesin. Lafı fazla uzatmayın, kısa ve net konuşun.

Erken yaşta başlayın ve pozitif olun 

Hayatının geri kalanında mükemmel bir şekilde davranabilmesi için köpeğinizin eğitimine hayatının ilk aylarında başlamanız çok önemli. Tutarlı bir şekilde, pozitif teşvikle, azimle ve sevgi ile köpeğinizi eğitmek hem en doğrusudur hem de gelecekte onu cezalandırmanızı gerektirecek durumları engeller.

Köpeğinizin eşyalara zarar vermemesini, evin içine çişini yapmamasını veya benzeri şeyleri öğrenmesini sağlayacak bazı yollar olduğuna dair pek çok asılsız tavsiye var, ama bir şeyi unutmayın: K öpeğinizi korkutacak herhangi bir davranış onun daha doğru davranmasını veya sizi daha fazla sevmesini sağlamaz, hatta tam tersine neden olur. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.