Evcil Hayvan Olabilecek En İyi Kuşlar

Evde bakabileceğiniz en iyi kuşları öğrenin.
Evcil Hayvan Olabilecek En İyi Kuşlar

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2019

Benim Hayvanlarım’da, evde bakabileceğiniz en iyi kuşlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hayvanların, kedi ya da köpeklere ayıracak zamanı olmayan insanlar için en iyi evcil hayvanlar olduğunu göreceksiniz. Kuşlar gerçekten harika evcil hayvanlardır çünkü çok fazla bakım gerektirmezler.

  • Altı ötücü kuş
  • Muhabbet kuşları: özellikleri, üremeleri ve bakımı
  • Kakadu Papağanları: sadık dostlar

Birçok insan kedi ya da köpek gibi yaygın evcil hayvanları tercih eder. Yine de, bir arkadaş olarak hayvan seçmeden önce, yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız en iyisidir. Genelde, alışkanlıklarınız, rutinleriniz ve yaşam durumunuz hangi evcil hayvanın en iyi seçenek olacağı belirler.

Çok çalışanlar için köpekler iyi bir seçim olmaz çünkü düzenli olarak etkileşime ihtiyaç duyarlar ve ilgi görmediklerinde depresyona girebilirler. Aynı zamanda, kiraladığınız ev ya da dairede kedi ya da köpek bakmanız yasak olabilir.

Köpekler ya da kediler çok tatmin edici olsalar da, bu evcil hayvanlar ciddi anlamda bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyar. Ancak, onlarla çok zaman geçiremeyecek ya da dört bacaklı hayvanlara bakamayacak insanlar için bir seçenek vardır.

Evcil hayvan olarak bir kuş seçmek

Kuşlar, çok az şey beklemenin yanı sıra insana eşlik edebilir ve onu mutlu edebilir. Ayrıca çok zekidirler ve evrimleri onlara eşsiz özellikler kazandırmıştır.

Buna ek olarak, kuşların bilişsel yetenekleri çok gelişmiştir; bu da çok iyi sorun çözdükleri anlamına gelir. Görsel ve işitsel kalıpları öğrenebilir ve kendi isimlerini tanıyabilirler. Ayrıca nesneleri kolayca sayabilirler.

beyaz papağan
gri papağan

Kakadu papağanı Avustralya’dan gelir. Genel olarak, vahşi kuşlardır. Bu nedenle, yetişkinler evcil hayvan olarak alınamaz. Ancak, doğum zamanından itibaren sağlıklı beslenir ve özenle bakılırlarsa, ideal bir evcil hayvan olurlar.

Kakadu papağanları çok sosyal hayvanlardır. Mutlu bir hayat yaşamak için sürekli etkileşime ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bu kuş ile geçirmek için yeterli zamanınız olması gerekir. Gerekli ilgiyi görmediklerinde, papağanlar depresyona girebilir ve kötü alışkanlıklar geliştirebilir.

Bu papağanların yüksek ilgi ihtiyacı çok zeki olmalarından kaynaklanır. Bu kuşlar konuşmayı öğrenme eğiliminde olmasalar da, gündelik hayattaki bazı sesleri taklit edebilirler. Bu sesler, kapı zili, çan türleri gibi şeylerin yanı sıra telefon uyarıları ve seslerini içerir.

Zekaları sayesinde çocuklara benzer bir mizaç geliştirebilirler. Ayrıca oynamayı severler ve ev işi yapan sahiplerine eşlik etmekten hoşlanırlar.

3. Papağanlar

Birkaç yıl önce, papağanlar, güçlü kişilikleri olmasına rağmen dünyada en çok tercih edilen evcil hayvan haline geldi. Zekaları sayesinde yemeklerden insanlara kadar, sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri ayırabilirler.

papağan ile oynayan çocuk

Evcil olarak papağan edinmek isteyenler bazı faktörleri göz önünde bulundurmalıdır. Papağan sahibi, papağanıyla olan ilişkisine zaman ayırmak durumundadır. Onların sevgi ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Papağanlar sürekli oyun oynar ve zekalarını geliştirecek aktiviteler yapar.

Evcil hayvan olarak bir kuş edinmek istiyorsanız, alışkanlıklarınız, rutinleriniz ve genel yaşam durumunuz hangi kuşun sizin için en iyisi olduğunu belirleyecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.