Artık Evcil Hayvanlar Sahipleriyle Birlikte Gömülebiliyor

Artık Evcil Hayvanlar Sahipleriyle Birlikte Gömülebiliyor

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Bir evcil hayvan sahibi olmak, aileye yeni bir birey eklemekle eş değer bir durumdur. Onlara karşı duyduğumuz sevgi hayal ettiğimizin de çok ötesine gitmektedir. Evcil hayvanlar da bize karşı gösterdikleri sonsuz sadakat ile bizi ne kadar çok sevdiklerini anlatmaya çalışırlar. Ve bir sonuç olarak da, bir evcil hayvanın ölümü bizler için gerçekten de çok zorlu bir deneyim olabilir. Aynı zamanda bir aile bireyinin ölümü de evcil hayvanlar için çok zor olacaktır. Bu yazımızda size, yakın bir zaman sonra evcil hayvanlar ve sahiplerinin öldükten sonra birlikte gömülmesi için New York şehrinde yapılan yeni düzenlemelerden bahsedeceğiz.

Ölüm, hayatın bir parçası olarak kabul ettiğimiz bir şeydir. Fakat birini kaybettiğimizde neden bu kadar çok acı çekmemize sebep olur ki? Neden evcil hayvanlarımıza sonsuza dek yakın olmak isteriz? Kesinlikle pek çok evcil hayvan sahibi, hayvanlarının yanına gömülmeyi arzu edecektir. İşte New York valisi Andrew Como tam olarak bu düşünceye sahip bir insan.

Yeni Düzenleme, Evcil Hayvanlar ve Sahiplerini Birlikte Gömmek

mezarlıkta alman kurdu

Andrew Como’nun söylediklerine göre, New York şehri sakinleri için evcil hayvanlar da ailenin bir parçasıdır. Bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarıyla birlikte gömülme talebi şaşırtıcı bir durum değildir. Hatta aslına bakılırsa New York şehrinin sakinlerinin tahmini olarak yüzde 60’ından fazlasının bir hayvan arkadaşı var.

Ortaya atılan fikir ise evcil hayvan sahiplerinin küllerinin hayvanlarıyla birlikte gömülmesine izin verilmesi idi. Gerçi mezarlıkların ekstra ücret alamayacakları ya da insanların cenaze törenlerinin reklamını yapamayacakları çok net bir şekilde belirtilmişti. Bu nedenle de ekstra ücretleri göz önünde tutarak, yeni düzenleme insan cenaze törenlerinin kesinlikle zarar gelmeyeceğini garanti altına alıyor.

Peki Bu Fikir Nereden Çıktı?

Bu fikir, bunu kişisel ve makul bir karar olarak gören bazı New York’luların ısrarlı talepleri doğrultsunda ortaya çıktı.  Bu karar bir evcil hayvan ve onun sahibi arasındaki yakın ilişkinin değerini anlamanın bir yolu olarak görülüyordu. New York’daki evcil hayvan nüfusu çok fazla. Şehirde 85. milyon insan ve 1.1 milyon evcil hayvan var. En azından kayıtlı veriler bu şekilde.

Ancak yine de bu tamamen yeni bir fikir değilmiş gibi görünüyor. Hali hazırda Hartsdale Evcil Hayvan Mezarlığı, 1920’lerden bu yana bu uygulamaya izin verdiğini onaylıyor. Belki de pek bilinen bir gerçek değildi; fakat bu mezarlıkta evcil hayvanların sahipleri ile birlikte gömülmesine izin veriliyordu. Aslına bakılırsa 2011’de bile ölen bir  polis memuru köpeğinin yanına gömülmüştü.

New York, burada evcil hayvanların ve sahiplerinin birlikte gömülmesi mümkün.

köpeğini öpen gelin

Ama New York bu düzenlemeyi uygulamaya geçiren tek yer değil. Virginia’da evcil hayvanlar ve insanlar için mezarlıklar var ve Pensilvanya’da ne insanın ne de hayvanın yakılmadan birlikte gömülmesine izin veriliyor..

İnsanların bir çoğu öldükleri zaman birlikte oldukları insanla ya da bir diğer aile üyesi ile birlikte gömülmek isteyebiliyor. Peki bu aile bireyi neden bir evcil hayvan olmasın ki? Aslına bakılırsa bir aile bireyi olarak yalnızca bir evcil hayvana sahip olan çok fazla yaşlı ya da tek başına yaşayan insan var. Neden bu insanlar hayvanlarıyla sonsuza dek birlikte olmasınlar ki?

Görünen o ki New York valisi bu durumu çok iyi bir şekilde anlıyor. Ve bu yüzden de evcil hayvanlar ve sahiplerinin birlikte gömülmesine izin veren yeni bir yasa çıkarıyor. Ancak şu an tabii ki Pensilvanya’da olduğu gibi olmayacak. Yasa, yakıldıktan sonra kalan kısımların ayrı tutulması gerektiğini ifade ediyor. İnsan da hayvan da yakılacak fakat ayrı kaplara konacaklar.

Bu örnek diğer ülkelere de yayılabilecek bir şeyin başlangıcı olabilir mi acaba? Neden olmasın. Bunu zaman gösterecek. Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Siz de evcil hayvanınız ile birlikte gömülmek ister miydiniz?

Aynı şekilde, evcil hayvan mezarlıkları da daha yaygın bir hale geliyor ve sizin seçim yapabilmeniz için daha fazla cenaze töreni seçeneği var. Bunlardan bazıları yakma, gömme, yakıldıktan sonrası için özel kaplar  ve özel tabutlar. Köpeğinizin hemen yanına gömülmenize yakın bir zamanda izin verilecek mi? Bunu bize yalnızca zaman gösterecek…


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.