Muhabbet Kuşları için En İyi Ortamı Hazırlamak

Pek çok insan, muhabbet kuşlarını evcil hayvan olarak seçiyor, çünkü bu kuşların köpekler ve kediler gibi hayvanlar kadar ilgiye ihtiyaç duymadıklarını düşünüyor.
Muhabbet Kuşları için En İyi Ortamı Hazırlamak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhabbet kuşları en güzel kuş türlerinden biridir. Güzel renklere sahiptirler, son derece akıllıdırlar ve hatta evcilleştirilebilirler. Bu kadar popüler olmaları sebepsiz değildir.

Bir tane almayı düşünüyorsanız, onun için en iyi ortamların ne olacağını öğrenerek başlamak iyidir, çünkü onu mutlu ve sağlıklı tutmak için en önemli şey budur.

Muhabbet kuşları için en iyi ortamı seçme konusunda ipuçları

Bir hayvana sahip olmak, bir hayvana bakmak uzun vadeli bir sorumluluk almak anlamına gelir. Bu nedenle en yeni aile üyenizi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilecek şeyler hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamanız gerekir.

Pek çok insan, muhabbet kuşlarını evcil hayvan olarak seçiyor, çünkü bu kuşların köpekler ve kediler gibi hayvanlar kadar ilgiye ihtiyaç duymadıklarını düşünüyor.

Bu doğru olabilir… Bununla birlikte, onlar hassas küçük yaratıklardır ve bakımı diğer hayvanlara nazaran daha kolay olsa bile, bu onlarla daha az ilgilenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yaşamları ile ilgili sıcaklık, nem ve diyet gibi genel şeyler son derece önemlidir.

Bir muhabbet kuşunun bakımı

Sıcaklık

Sıcaklık, muhabbet kuşlarına bakma konusunda en önemli şeylerden biri. Genelde hassas oldukları için ve sağlıklı bir ortamda olduklarından emin olmak gerekir.

Öyleyse, muhabbet kuşlarının daha serin sıcaklıklarda yaşamaktan memnun olacağını bilmelisiniz. Bu hayvanlar terleyemezler, bu yüzden küçük vücutlarındaki sıcaklığı ayarlamakta zorlanırlar. Soğumalarının tek yolu gagalarını hızla açıp kapamaktır.

Muhabbet kuşları için ideal sıcaklık 25-27 derece arasındadır. Ayrıca, özellikle de yaz mevsiminde, gölgeli bir yerde durduklarından emin olmak önemlidir.

üç muhabet kuşu

Ayrıca, evde klimanız varsa, direk onlara üflemediğinden emin olmalısınız, çünkü bu ölümcül olabilir. Bu nedenle, orta derece bir sıcaklık ve gölgenin bu kuşlar için en önemli iki çevresel faktör olduğunu unutmayın.

Nem

Muhabbet kuşlarını sağlıklı tutmak için diğer önemli hususlardan biri de onlara yaşamaları için kuru bir yer vermektir. Temel olarak, muhabbet kuşunuz için en uygun ortam, düşük nemli, orta derecede serin bir yerdir.

Diyet

İyi bir diyet sağlıklı bir muhabbet kuşu anlamına gelir. Sağlıklı bir diyet dengelidir ve doğal ya da işlenmiş gıdalardan oluşabilir. Günümüzde çoğu bakkal ve evcil hayvan mağazası sadece muhabbet kuşları için hazırlanan yemler satıyor. Ana bileşenler genellikle kuş tohumu, darı, kenevir, yulaf ve diğer tohumlardır.

Muhabbet kuşları için sağlıklı bir ortamın sürdürülmesi

Muhabbet kuşlarına bakmak kolaydır. Bununla birlikte, mevsim değişikliği gibi şeyler sağlıklarını azaltabilir. Sıcaklık son derece önemlidir ve ayrıca kontrol edilmesi en zor unsurlardan biridir.

Yazın sıcak geçtiği bir yerde yaşıyorsanız, iyi bir fikir de, kafeslerine biraz su püskürtmektir. Bu, muhabbet kuşlarınızın serin kalmasına yardımcı olacaktır. Diğer bir ipucu, muhabbet kuşunuzun küvetini 2 cm’den fazla olmayacak şekilde ılık suyla doldurmak ve içinde oyun oynamalarını teşvik etmektir.

kafeste muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları için en iyi ev ortamı

Nem oranı yüksek bir yerde yaşıyorsanız, bir nem giderme cihazı satın almak ve onu muhabbet kuşlarınızın yaşadığı odaya koymak iyidir. Çok hassas bir solunum sistemine sahip olduklarını daima aklınızda bulundurun.

Muhabbet kuşlarının bakımıyla ilgili diğer ipuçları

Yapılacak bir başka iyi şey de kafesslerini göz seviyesine yerleştirmektir. Böylece çok yüksekte ya da çok alçakta durmak zorunda kalmazlar. Ayrıca kafesi sabit bir mobilyanın üstüne koymak ya da duvara asmak en iyi seçeneklerdir. Asla kafeslerini çamaşır makinesinin ya da kurutucunun üstüne koymayın, çünkü bu tür titreşimlere karşı çok hassastırlar.

Onları televizyonlardan uzak tutmak da önemlidir, çünkü sesler ve ışık onlara işkence eder. Onları serin ve gölgeli bir yerde tutmalısınız, ama aydınlık olması da önemlidir çünkü doğal ışık onların mutluluğu için önemlidir. Tabii ki, hepsinden de önemlisi onlara sevgi vermek. Muhabbet kuşları çok hassas küçük hayvanlardır ve şefkat belirtilerine çok iyi yanıt verirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.