Bahçenize Kuşları Çekmek için Neler Yapabilirsiniz?

Küçük kuşları bahçenizde besleyip onların bahçenize yuva yapmalarını istiyorsanız, onları bahçenize çekmek için su, yiyecek, bitki ve ağaçlar kilit rol oynar.
Bahçenize Kuşları Çekmek için Neler Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2019

Kuşlar, bahçelerin ve peyzajın refahını ve estetiğini korumaya katkıda bulunur. Bu hayvanlar istenmeyen böceklerden ve solucanlardan kurtulmak için harikadır; çünkü beslenme alışkanlıkları gereği bu hayvanları yerler. Bu yazımızda kuşları bahçenize çekmek için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Kuşlar, bitkilerinizin tozlaşma sürecini iyileştirmeye bile yardımcı olabilirler. Hal böyle olunca, bu yazıda paylaştığımız yönergeleri izleyerek, kuşları bahçenize çekmek için gereken tüyoları öğrenebilirsiniz.

Bahçenize Kuşları Çekmek için Yapabileceğiniz Şeyler

Bahçenizde var olan yiyeceklerin miktarı ve çeşitliliği, bahçenize kaç farklı hayvanın geldiğini direkt olarak etkileyecektir. Her ne kadar popüler inanışa göre yalnızca kışın dışarıda yemek bırakmanız gerektiğine inanılıyor olsa da, uzmanlar bunu yıl boyunca yapmanızı tavsiye ediyor.

Bahçenize belli bir kuş türünü çekmek istiyorsanız, o zaman kendi beslenme düzenlerine göre kuşların ihtiyacı olan yiyeceği dışarıda bırakmalısınız. Aşağıda, kuşların sık yediği bazı yiyecek örnekleri verilmiştir:

  • Yer fıstığı
  • Ayçiçeği tohumu, yulaf, kanarya tohumu ve darı tohum karışımları

Kuşlar için dışarıda yiyecek bırakırken, yüksek buğday içerikli yiyeceklerden kaçınmaya çalışın; çünkü bunlar çoğunlukla bahçenize zarar verebilecek olan güvercinleri çeker.

Aynı şekilde, kuşların içmesi için bahçenize su bırakmak, kuşları bahçenize çekmek için de önemli bir faktördür. Kuşları Koruma Kraliyet Birliği (Royal Society for the Protection of Birds), 2,5 ila 10 santimetre derinliğinde bir su içme çeşmesi önerir. Bu çeşme kuşların banyo yapmalarını ve su içmelerini sağlar.

kuşlar için bahçede yiyecek bırakmak

Bitkilerin Kuşları Bahçenize Çekmek Konusundaki Rolü

Bahçenizi içme çeşmeleri ve yem kapları ile doldursanız bile, kuşlarınızın gerçek evi her zaman ağaçlar olacaktır. Bahçenizde sadece ot ve küçük bitkiler varsa, kuşları bahçenize çekmek pek mümkün değildir.

Bahçenizi sığırcık gibi küçük kuşları çeken çalılarla doldurmaya başlayın. Özellikle yeni kuş popülasyonunuza saldırabilecek kedilerin olabileceği bir bölgede yaşıyorsanız, çalılar ne kadar sık olursa, kuşlar için o kadar iyidir.

Gül çalıları, diken çalıları ve hanımeli, bahçenizi yeniden şekillendirmeye başlamanız için kullanabileceğiniz bazı bitkilerdir. Meyve üreten herhangi bir bitki de kuşların dikkatini muhakkak çekecektir. Örneğin böğürtlen asmaları kuşları çeken en popüler yabani bitkilerden biridir.

yeni doğmuş kuşlar

Kuş Yuvaları

Eğer bahçeniz genişse ve kuşların yuvalarını inşa edebilecekleri uzun ve yapraklı ağaçlara sahipseniz, su ve yiyecek kaynaklarını dallara mümkün olduğunca yakın yerleştirmeniz gerekir.

Öte yandan, bahçeniz daha küçükse ve yalnızca küçük bitki ve çalılıklar ile kaplıysa, hazır yapılmış kuş yuvaları satın alarak ya da kendiniz bu kuş yuvalarını yaparak ve bu yuvaları stratejik yerlere yerleştirerek kuşlar için bahçenizde yuva yapmayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Kuş yuvaları için en popüler malzemeler yün, kağıt ve tahtadır. İdeal olarak, bahçenizdeki kuş yuvalarını yiyecek ve su kaynaklarına mümkün olduğunca yakın tutun.

Tüm bu ipuçlarını izledikten sonra, sabırlı olmanız ve beklemeniz yeterli olacaktır. Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, kuşları çekmek daha uzun sürebilir. Her ne olursa olsun, umarız tüm çabalarınız karşılığını verir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.