Logo image
Logo image

Papağanlarda Depresyon: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

3 dakika
Papağanlarda Depresyon: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Hayvanların da duygusal açıdan strese girdiklerini biliyor muydunuz? Psikolojik olarak kuşlar en hassas hayvanlardan biridir ve her ne kadar çoğu papağan sahibi durumun farkında olmasa da, papağanlarda depresyon ciddi bir durumdur.

Dinamiklerdeki herhangi bir değişim, papağanlarda anksiyete uyandırmaya yeter. Çoğunlukla bilgisizlikten dolayı, kuş sahibi olan insanlar hayvanlarını stresli durumlara sokabilir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Papağanlarda depresyonun birçok nedeni, çok az belirtisi ve çok kısıtlı düzeyde de tedavisi vardır.

Papağanlarda depresyonun 3 nedeni

Papağanlar ayrılık kaygısı çekebilirler. Etraflarındaki kişilere çok bağlanabilirler. Eğer bir papağanın eşi ölürse ya da terk ederse, yemeden içmeden kesilebilir. Papağanları doğal çevrelerinden koparmak onlar için ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Ancak, papağanlarda depresyonun tek sebebini bağlılıkla açıklayamayız. Başka bir neden ise travmadır. Yüksek bir ses duymak bile onları strese sokar ve yaşadıkları bu şokla, sinir sistemleri hasar görebilir.

Some figure

Diğer sebepler ise dış dünyayla olan etkileşimleriyle ilgilidir. Çok soğuk ortamlara maruz kalmak, ani hava akımları ya da çok dar kafesler onları bunaltabilir ve depresyona sokabilir.

Papağanlarda depresyon belirtileri

Tekrar eden anlamsız davranışların yanı sıra iştah kaybı, papağanın duygusal açıdan sağlam olmadığını gösterir. Ardından yemek yemeyi de kesebilir ve bu durum çok ciddi ve ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Papağanın kanatlarını basitçe çırpması ilgiye muhtaç olduğunun bir belirtisidir. Papağan sahiplerinin, bu işaretin erken depresyon belirtisinin bir uyarısı olabileceğini de bilmeleri gerekir.

Psikolojik sorunları ilerleyen bir papağan, kendine zarar verme amacıyla tüylerini yolmaya başlayabilir. Hiç tüy bırakmayana kadar devam edebilirler, bu da onları daha da savunmasız bırakarak durumu daha da kötüleştirir.

Akıl sahibi papağanlar

Papağanlar oldukça zeki hayvanlardır. Çevrelerindeki çoğu şeyi kavrama yetenekleri vardır. Hatta bazı araştırmacılara göre papağanların zekaları küçük çocuklarınkine çok benziyor.

Buna ek olarak, bu hayvanlar eşlerine çok sadık olurlar. Vahşi doğada bile, iki papağan bir araya geldiği zaman genelde ölene kadar birlikte kalırlar. Görünüşe göre papağanlar için istikrarlılık ve bağlılık, onların hayatta kalabilmeleri ve duygusal açıdan huzurlu olabilmeleri için çok önemlidir.

Tüm bunlar onların içgüdüleriyle ve kimyasal bileşenleriyle bağlantılıdır. Son bir konu ise, papağanların çok hızlı işleyen bir metabolizmaya sahip olmalarıdır. Bu yüzden yemek yemeyi bıraktıkları anda, geri dönülemez bir şekilde zarar görmeleri çok da uzun sürmez.

Papağan sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler

İnsanların yapabilecekleri en kötü şeylerden bir tanesi yetişkin bir papağan edinmektir. Pet shoplar, genellikle papağanları belli bir yaşa geldikleri zaman satışa sunarlar ve bu da hayvanların yeni bir eve taşındığı zaman depresyone girmesine yol açar.

Ancak, çok küçük bir papağan alsanız bile, çok dikkatli olmalısınız ve papağanınız için gerekli ortamı oluşturmalısınız. Oda sıcaklığının uygun olmasına ve papağanınızın kafesinin geniş olmasına dikkat edin.

Son olarak, papağanınızın vücut dilini yakından takip edin. Her zaman konuşuyor ya da şarkı söylüyor diye mutlu olacaklar diye bir durum yok.

Some figure

Papağanlarda depresyon nasıl tedavi edilebilir?

Tedavinin içeriği, papağan için olumlu ve sağlıklı hisler uyandıracak ortamı yaratmaktır. Papağanınızı düzenli olarak gezintiye çıkarmanız, onların dikkatini dağıtmanız için çok etkili bir yöntemdir.

Papağanlardaki depresyon tedavisi için Prozac gibi antidepresan ilaçların kullanımıyla ilgili birçok bilgiyi internette bulabilirsiniz. Ancak, evcil hayvanlarınızı hedef alan tedaviler için önce güvenilir bir veterinere başvurmanız gerekir.

Sonuç olarak, papağanlardaki depresyonu önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yolunun sevgi ve iyi iletişim ile olduğunu unutmamak gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shivaprasad, H. (2014) Patología de las aves. Una revisión. Curso de Sanidad Avícola. Recuperado el 25 de marzo de 2022, disponible en: https://www.asav.es/wp-content/uploads/2016/05/3-1-Patologia-de-las-aves-una-revision-Shivaprasad.pdf
  • DE LA PEÑA, M. R. (1980). Manual de enfermedades de las aves. Colmegna.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.