Papağanlar İçin Ev Yapımı Yiyecekler

Papağanlar İçin Ev Yapımı Yiyecekler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Papağanlar, evcil hayvanlar olarak sık sık bakılan ve pek çok insan için harika birer dost olan arkadaş canlısı kuşlardır. Düzgün bir beslenme düzeni ise her kuş için çok önemlidir. Bu yüzden insanların papağanların beslenmesi için ev yapımı papağan yemi kullanmanın sağlıklı olup olmadığını sorması şaşırtıcı bir durum değildir.

Bir papağan çok fazla bakıma ve ilgiye gerek duyar. Papağanınızın yiyeceğini ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hazırlamalısınız. Örneğin, kuşunuzun temiz su, sürekli temizlik ve uygun miktarda alana sahip olması gibi ihtiyaçlarını karşılamalısınız.  Ayrıca bütün papağanların aynı olmadığını aklınızda bulundurun. Bazı papağanlar diğerlerine göre daha sessizdir ve bazı papağanlar ise daha az ya da daha çok gürültücü ve sevecen olabilirler. Ancak konu yiyecekleri olduğu zaman, hepsi için aynı şeyler geçerlidir.

Ev Yapımı Papağan Yemi Hazırlayabilir Misiniz?

Tabii ki yapabilirsiniz! Dengeli bir beslenmenin bir papağanın hayatında çok önemli bir rol oynadığını bilmek çok mühimdir. Bu hayvan ihtiyacı olan bakımı görmezse depresyona girebileceği için, hem tüylerini hem de karakterini geliştirmek adına dengeli bir beslenme düzenine sahip olması gerekir.  Mağazalarda satılan paketlenmiş hazır gıdalar çok kullanışlıdır; fakat bunlar papağanın beslenme düzeninin çeşitli ve besleyici olmasını garanti altına alan yiyecekler değillerdir.

papağanlar ne yer

Güzel bir beslenme biçimi, bir papağanın yalnızca daha uzun yaşamasını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırır. Hastalıklara karşı daha dirençli olmasına ve psikolojik olarak sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

Meyve

Konu konuşkan arkadaşınız için ev yapımı yem hazırlamaya geldiği zaman, hayvanınızı meyve ve sebzelerle besleme fikri üzerinde düşünebilirsiniz. Meyvelerde sakkaroz ve glikoz bulunur. Bu nedenle hayvana meyve verirken dengeli porsiyonlar vermeniz şarttır. Örneğin muz gibi çok fazla sakkaroz içeren meyveler bir papağanın beslenme düzenine dahil olabilir; fakat kesinlikle sınırsız miktarlarda verilmemelidir. Haftada iki ya da üç kez, papağanınızı beslemek için yeterli olacaktır.

Papağanınızı çeşitli yiyeceklerle beslemek önemlidir; çünkü hayvanın sıkılmasını ve strese girmesini önler. Ayrıca, beslenme düzeni ne kadar çeşitli olursa, sahibinin harcamaları üzerinde de o kadar az olumsuz etkisi olacaktır. Bir papağanın bir günlük yiyeceği için elma, kavun ve armut harika seçeneklerdir. Bu meyveleri portakal, mandalina ve çilekle de karıştırabilirsiniz.

Sebze

Papağanlar için ev yapımı yiyeceklere sebzeler de dahil edilebilir. Bunların en göze çarpanları arasında marul ve ıspanak bulunur; ancak hayvanınızı bu sebzelerle çok sık beslememeye özen göstermeniz gerekir. Brokoli ve pazı da papağanlar için şiddetle tavsiye edilen yiyecekler arasındadır.

Papağanınız için mükemmel ev yapımı yiyecekler olan bazı saplar, kök bitkiler ve meyveler de vardır. Kök bitkilere gelince, papağanınızı havuç ve turpla besleyebilirsiniz. Aynı şekilde, biber – hem yeşil hem de kırmızı biberler – ve domatesin yanı sıra kereviz, enginar çiçekleri ve karnabahar da kullanabilirsiniz.

Yaygın Olarak Kullanılan Diğer Ev Yapımı Papağan Yemleri

Yukarıda belirtilen yiyecekler kolayca erişilebilen ve genellikle her evde kullanılan gıdalardır; ancak papağanınızı besleyebileceğiniz başka bazı popüler ürünler de vardır.  Örnek olarak:

papağanlar için sebzeler
  • Her çeşit farklı tariflerle makarna, bir papağanın beslenme düzenine dahil etmeniz gereken bir gıdadır. Papağanınıza ayrıca nohut, mercimek ve bezelye gibi çeşitli baklagiller de verebilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra, haşlanmış patates ve bal kabağı da papağanınız için çok lezzetli bir gıdadır ve sağlığına da herhangi bir zararı olmaz.
  • Her çeşit kurutulmuş tohum da papağanlar için tavsiye edilen yemler arasındadır. Tahıllar da bir papağanın menüsünün bir parçası olabilir; ancak bunları çeşitlendirmeyi hiçbir zaman unutmamanız gerekir.
  • Ayrıca dengeli bir şekilde yaptığınız sürece bütün bir tahıl ekmeğini de papağınızın beslenme düzenine ekleyebilirsiniz.
  • Her ne kadar birazdan vereceğimiz bilginin sizi şaşırtma ihtimali olsa da; bu bilgi doğrudur: Sizin güzel papağanınız da etçil bir hayvandır. Bu nedenle papağanları tavuk dilimleri ve beyaz balık eti ile de besleyebilirsiniz.
  • Şeker eklenmemiş yoğurt ve hayvansal yağ içermeyen el yapımı kurabiyeler, papağan üzerinde olumsuz etkileri olmayan yiyeceklerdendir.
  • Son olarak, papağanların yüksek konsantrasyonlu şeker içeren gıdaları tüketemeyeceğini unutmayın. Bu sebeple, papağanınıza çikolata ve kek gibi ürünler vermemelisiniz.
  • Ayrıca, hayvanınızı çok fazla tuz içeren yiyeceklerden de uzak tutmanız gerekir. Avokado, süt ve maydanoz papağanlara zarar verir ve beslenme düzenlerinden çıkarılmaları gerekir.

Bu kurallara dikkat ederek evcil hayvanınızın sağlıklı bir beslenme düzeni olmasını sağlayabilirsiniz.

Ana görselin kaynağı: Florin Feneru


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.