Evcil Hayvanlar Yalnızlık Hissini Azaltıyor

Evcil hayvanlar sahiplerine hem evin içinde, hem de dışında yardımcı olurlar. Örneğin, eğer bir köpeğiniz varsa, yolda yürürken diğer insanlarla sohbet sürdürebilir ve yeni ilişkiler kurabilirsiniz.
Evcil Hayvanlar Yalnızlık Hissini Azaltıyor

Son Güncelleme: 07 Ocak, 2019

Doktorların ya da aile üyelerinin yaşlı bireylere bir köpek ya da kedi evlat edinmelerini tavsiye etmeleri oldukça yaygındır. Bu aslında çok da çılgın bir fikir değildir; çünkü diğer tüm şeylerin yanı sıra, evcil hayvanlar yalnızlık hissini de azaltıyor.

Evcil Hayvanlar Yalnızlık Hissini Hafifletiyor

Daha yaşlı yetişkinler genellikle yalnız başına çok zaman harcıyor ve bu da depresyona ve hareketsiz yaşam tarzına yol açıyor. Bu nedenle yaşlı bir insan, ilgilenebileceği sürece kesinlikle bir evcil hayvan evlat edinmelidir.

Çünkü evcil hayvanlar, yalnızlık hissini hafifletiyor. Evde bir evcil hayvanın olması, yaşlı bir kişinin ruh sağlığını iyileştirir, stresle mücadele eder ve yaşlıların kendilerini faydalı hissetmesini sağlar.

Bunun nedeni, evcil hayvanın ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamaya kendilerini adamaları gerektiğidir. Ayrıca hayvanlar, bir insanın eşinin kaybı ile başa çıkmasına da yardımcı olabilir.

Evcil hayvanlar, yalnızlık hissini azaltmanın yanı sıra, yaşlı insanların daha fazla sosyalleşmesine yardımcı olur. İnsanlar köpekleriyle birlikte yürüyüşe çıktığında, köpekler diğer insanların (komşular ya da oradan geçenler) ilgisini çeker.

En azından sokakta biriyle kısa bir konuşma yapabilirler. Bunun yanı sıra, her zaman beraber takılan evcil hayvan sahiplerinin olduğu bir grubun parçası bile olabilirler.

İster inanın ister inanmayın; yaşları aynı olan ya da aynı şeyleri seven insanların ilişkileri birbirleri için çok faydalıdır. İnsanlar her gün köpeklerini gezdirmek ve parka götürmek sayesinde diğer insanlarla tanışır, duygusal ilişkiler ya da yakın arkadaşlıklar kurar.

köpek gezdiren yaşlı adam
Aynı zamanda, bu basit alışkanlık bir evcil hayvan sahibinin daha iyi giyinmesini, kendisine bir çeki düzen vermesini ve dışarı çıkarken dış görünüşüne daha iyi bakmasını sağlar. Bu, hem yaşlılar hem de yaşlıların diğer insanlarla olan ilişkileri için kesinlikle iyi bir şeydir.

Ev dışındaki ilişkiler, yaşlı bireylerin pek fazla sahip olmadığı şeylerdir. Yaşlı insanlar evden çok fazla ayrılmazlar ve ayrıldıkları zaman ise, hemen işlerini halledip geri evlerine dönerler.

Bir Evcil Hayvanın Arkadaşlığı: Utangaç Olmayın, Bir Hayvan Sahiplenin!

Ayrıca bir evcil hayvan evlat edinmek, kaç yaşında olurlarsa olsunlar; yalnız yaşayan yaşlılar için iyi bir fikirdir. Köpekler ve kediler yalnızlığı yenmenin en iyi yoludur. Şehirlerdeki temel sorunlardan biri de ilgisizliktir.

Bu bizi etkiler; çünkü insanlar, tıpkı kuzenlerimiz primatlar gibi, başkalarıyla temas kurması gereken memeli canlılardır. Bir arkadaşın olmaması ya da çocukların büyüyüp evlerinden ayrılması sebebiyle oluşan depresyon, tam emekli olmadan hemen önce, 40 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlere zarar verir.

köpekler yalnızlığı hafifletir

Bu nedenle bir arkadaşlık kaynağı olarak, bir evcil hayvan sahiplenmek tavsiye edilir. İş yerinde uzun ve yorucu bir günün ardından sizi bekleyen, sizi görünce sevinçle kuyruğunu sallayan, etrafınızda zıplayan ve sizinle oyun oynayan birini görmek için eve gelmekten daha iyi bir şey olamaz.

Hayvanların konuşmuyor olması önemli değildir. Konuşmalarına gerek yoktur. Onlar etraflarında olan her şeyi anlar. Eğer kendinizi kötü, üzgün ya da hasta hissederseniz, yanınıza sokulup yatacak olan ilk onlar olacaktır.

Ateşiniz olduğu zaman bir köpeğin çorba ya da çay yapamadığı doğrudur. Ancak yine de, evcil hayvanlar ne kadar gerekiyorsa o kadar yanı başınızda kalırlar. Bunun yanı sıra hayvanınızın orada, sizinle birlikte olması, sizin iyileşmeniz ve yataktan çıkmanız için size güç veren şey olacaktır.

Bir evcil hayvan, sahibini koşulsuz olarak seven temiz kalpli bir varlıktır. Onlar sizi asla terk etmezler. Siz onları evlat edindiğiniz için size karşı minettardırlar ve sahipleri için her şeyi yapacaklardır.

Hatta yapabilseler, hasta olduğunuzda yemek dahi yaparlardı. Pek çok insan bir evcil hayvanın arkadaşlığının tam olarak evde ihtiyaç duydukları şey olduğunu fark eder.

Öyleyse, hangi nedenle olursa olsun, eğer yalnız yaşıyorsanız, bir evcil hayvan evlat edinmek konusunda tereddüt etmeyin. Hayvanınız, uzun yıllar boyunca sizin arkadaşınız, müttefikiniz, dostunuz olacaktır. Ve karşılığında sizden sadece birazcık sevgi ve mama isteyeceklerdir. O kadar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hernández, M. F. M., Dios, R. G. H. de, & Suárez, M. Z. (2017). Vulnerabilidad, protección y asistencia social en el adulto mayor en México. REVISTA DOXA DIGITAL.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.