Alışık Olmadığınız Bir Köpek Cinsi: Cavoodle

Alışık Olmadığınız Bir Köpek Cinsi: Cavoodle

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2018

İdeal bir köpek sizin için nasıl bir köpek olurdu? Yirmi yıllık hayatı boyunca genç bir köpek gibi görünmeye devam eden tüylü, doldurulmuş hayvana benzeyen bir köpek hayal edebiliyor musunuz? Peki ya aynı zamanda havlamayan, arkadaş canlısı ve alerjilere karşı herhangi bir reaksiyon göstermeyen bir köpeğe sahip olmayı tercih eder miydiniz? İşte tüm bu özellikler, yeni yaratılmış olan Cavoodle adında “safkan” bir köpek cinsinde bulunuyor.

Yeni Köpek Cinsleri Yaratmak Gerekli Mi?

Bu köpeklerin ne kadar sevimli göründüğünü bir tarafa bırakacak olursak, hâlâ evlat edinilmesi gereken pek çok evcil hayvan olmasına rağmen, yeni cinsler yaratmaya devam etmenin neden bir ihtiyaç olduğunu merak eden çok fazla insanın var olması çok normaldir.

Bunun en belirgin cevaplarından biri safkan köpeklerin iyi bir ticaret aracı olmasıdır. Cavoodle cinsi köpekler yaratıldığı zaman ortalama olarak belirlenmiş fiyatı 2,000 ila 3,500 arasında değişkenlik gösteriyordu. Sonrasında ise Cavoodle cinsi köpek almanın modası artık geçtiği ve insanlar ilgilerini kaybettiği için hayvanın fiyatı azaldı. Ancak sonuçta, ilk başta Cavoodle’ların yüksek bir popüleritesi varken üreticilerin onlardan kazanmış olduğu parayı kimse elinden almıyor.

Bu soruya verilecek bir başka cevap ise, insan denen varlığın, yaşamın kendisi de olmak üzere, etraflarında var olan her şeyi manipüle etme alışkanlığıdır. Ve bu şekilde, içinde bulunduğumuz yüzyılın ilk on yılının sonuna doğru, bu güzel köpek cinsi, aşağıdaki köpek cinslerinin çaprazlanarak çiftleştirilmesi ile elde edilmiştir:

 • Cavalier King Charles Spaniels
 • Minyatür Poodle
 • Bişon Çuha Köpeği (ya da Bichón Frisé)

Daha önce bu Cavoodle cinsi köpekleri duymuş muydunuz? Bu makalemizde size bu köpek cinsini biraz daha ayrıntılı olarak tanıtacağız. Bu köpekler, doldurulmuş hayvanlara benzeyen, havlamayan ve harika birer arkadaş olan küçük safkan köpeklerdir. Sağlıklı ve güçlü olan ve alerji geliştirmeye meyilli olmayan Cavoodle köpekleri aileler için ideal bir seçenek gibi görünüyor. Tabii bu köpekleri almak için yeterli maddi gücünüz varsa.

Cavoodle Cinsi Köpeklerin Kendilerine Has Özelliklerini Öğrenin

ABD’nin Arizona eyaletinde yaşayan bu cinsin üreticileri Linda ve Steve Rogers, ölene dek hiç yaşlanmayan ve bebek gibi yüzü olan, aynı zamanda da çoğu insanı kendine çekebilme yeteneğine sahip bir cins, yani Cavoodle cinsini yaratma fikrini ortaya attılar.

Bu nedenle, bir genetik bilimci ve bir veteriner hekimin de katılımıyla, yukarda bahsettiğimiz bu üç köpek cinsini çiftleştirdiler ve yaşlanmasına rağmen oyuncu birer köpek yavrusu gibi olan görünüşlerini kaybetmeyen köpekler ortaya çıktı.

Ancak üreticilerin bu köpek cinsinden beklediği özelliklerine ek olarak iki temel faydalı özellik daha elde ettiler. Cavoodle cinsi köpekler havlamıyorlar ve alerjik reaksiyon göstermiyorlar (hipoalerjenik).

Umarız ki tüm bu kendine has karakter özellikleri sebebiyle hiç kimse Cavoodle cinsi köpeklerin aslında ne oldukları konusunda bir kafa karışıklığı yaşamaz. Yani sonuçta onlar elbette ki birer oyuncak değil, canlı varlıklardır.

Cavoodle ile İlgili Daha Detaylı Bilgiler

Cavoodle’ın fiziksel özellikleri şunları içerir:

 • Geniş bir yüz
 • Kısa bir burun
 • Yuvarlak kulaklar
 • Yuvarlak bir kafa
 • Bodur ve iyi orantılı bir vücut
 • Çeşitli renkler (tarçın rengi, kahverengi, bej, vb)
 • Dalgalı ya da kıvırcık tüyler
 • 5 ila 7 kilogram arasında bir ağırlık

Bir Cavoodle’ın tipik karakter özelliklerini anlatacak olursak, onların çok eğlenceli ; ama aynı zamanda da nazik hayvanlar olduklarından bahsedebiliriz. Cavoodle cinsi köpekler diğer köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinirler.

Bu köpekler çok akıllı , arkadaş canlısı ve sevimli hayvanlar oldukları için genellikle terapi köpekleri olarak hizmet ederler. Buna ek olarak çok nadir tüy döktükleri için de hastanede ya da bakım evlerinde bulunan hastaları ziyaret için de oldukça uygundurlar.

İnsanlar Sürekli Olarak Kendi Çıkarlarını Düşünür

Üreticilerin bu safkan köpeklerde aradığı bir diğer özellik ise bakımlarının kolay olması idi. Cavoodle cinsi köpekler, normal bir köpeğin gerektirdiği bakımdan daha fazla bir şeye ihtiyaç duymazlar. Fakat buna ek olarak, Cavoodle cinsi köpekler aynı zamanda güçlü ve sağlıklı köpeklerdir. Ki bu da üreticilerin bu köpek cinsini yaratırken elde etmeyi umdukları bir başarı idi. Bunun anlamı ise, bu köpeklerin genetik bir kusurunun bulunmadığı ve bazı diğer köpek cinslerinde olduğu gibi belirli bazı hastalık türlerini geliştirmeye karşı meyilli olmadıklarıdır.

Bütün bu bilgilerin ışığında, Cavoodle’ın mükemmel bir evcil hayvan arkadaş olduğunu söyleyebiliriz; çünkü onlar küçük birer oyuncak ayıcık gibi yaratıklardır ve aynı zamanda da arkadaş canlısı ve eğlencelidirler. Bu köpeklerin, üreticilerinin söz verdiği gibi sağlıklı ve uzun yaşayan köpekler olup olmadığını ise bizlere zaman gösterecek.

Ancak yine de bu yeni tür, henüz herhangi bir köpek topluluğu tarafından kabul edilmemiştir. Öbür taraftan ise, bu, Cavoodles’in büyüleyici görünümüne aşık olan ve hala bir Cavoodle alabilmek için çok büyük miktarda para ödemeye istekli olan çoğu insan için küçük bir problem gibi görünüyor.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Bu özelliklere sahip bir köpek almayı tercih eder misiniz? Ancak bir yuvaya ihtiyacı olan ve şu an evcil hayvan barınaklarında yaşayan güzel ve tatlı bir köpeği de evlat edinme seçeneğine her zaman sahip olduğunuzu unutmayın. Ve kim bilir belki de bir barınakta Cavoodle cinsi bir köpek bile bulabilirsiniz. Bazı insanlar köpek satın almak ve daha sonra da bu satın aldıkları köpeğin ailelerine uygun olmadığına karar vererek onları bir köpek barınağına koymak gibi kötü bir alışkanlığa sahipler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.