Yavru Köpeğim Ne Zaman Yetişkin Bir Köpek Olur

Yavru Köpeğim Ne Zaman Yetişkin Bir Köpek Olur

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2018

Belki de evinizde küçük bir tüy yumağının olmasına alıştınız, ama siz istemeseniz de, küçük yavrunun büyümesi kaçınılmaz olacaktır. Tabi ki, pek çok şey değişecek ve küçük dostunuz büyüyecek, çünkü o artık yetişkin bir köpek olma yolunda. Peki ama, köpeğinizin artık bir yetişkin olduğunu ve ne tür değişiklikler yapmanız gerektiğini nasıl anlayacaksınız?

Köpeğim hangi yaşta artık bir yavru olmaktan çıkar?

Bir köpeğin yetişkinliğe geçtiğini gösteren kesin bir yaş sınırlaması yoktur. Bu daha çok hayvanın cinsine bağlı olarak değişecektir. İşte bazı örnekler:

kırmızı tasmalı küçük köpek
Fotoğraf: Angie Tarantino
  • Bir chihuahua, bichon veya bull dog yavrusu, 10 aylık olduklarında artık birer köpek yavrusu olmaktan çıkarlar. Basset hounds veya cocker spaniel gibi orta boy ırklar için de aynı şey geçerlidir.
  • Büyük veya dev ırklar 18 aylık olana kadar yetişkinliğe geçmezler. Bu nedenle büyük köpekler daha oyuncu olurlar.

Bir köpeğin yavru olma döneminden yetişkinliğe geçtiği dönemde beslenmesinin değiştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Yavru köpekler için beslenme önerisi

Yavrular çok miktarda enerji harcarlar, bu yüzden gerekli vitamin ve proteinlere ek olarak, alacakları gıdaların yağ veya başka bir deyişle sağladığı enerji bakımından da yüksek olması gerekir.

Buna ek olarak, dişlerinin güçlenmesi için mamaları gevrek olmalıdır. Birçok kişi, köpek mamasını su veya sütle ıslatmanın iyi olduğunu düşünse de, bu hiç de doğru bir yöntem değildir. Yumuşak gıdalar köpeklerin dişlerinin düzgün gelişmesine yardımcı olmaz.

Biraz daha pahalı olabilir, ancak uzun vadede köpek yavrusu için daha iyi olacağı için, bilinen bir markayı tercih etmenizi öneririz. Ayrıca, gün boyunca çok fazla enerji harcayacağından dolayı, yavru köpeğinizin günde 4-6 kez yemek yemesi gerektiğini de unutmayınPorsiyonlar azar azar ve eşit miktarlarda olmalıdır.

İki ya da üç aylıkken, öğünlerini yaklaşık dört porsiyona kadar azaltın; dört ila altı ay arasında üç; ve altı ay sonra, günde iki öğüne indirin. Ama yavrularınızın beslenme biçimi, küçük dostunuz bir yetişkin olur olmaz değişecektir.

Yetişkin köpekler için beslenme önerisi

su içen uzun kulaklı köpek

Yavru köpeğiniz bir yetişkin olduğunda, beslenme düzeni değişmelidir. Bu değişikliğin ne zaman gerçekleşeceğini bilmek önemlidir. Köpeğiniz artık yavru olmaktan çıktığında, yiyecek miktarı büyük oranda azaltılmalıdır.

Küçük ve orta boy köpekler on iki aydan itibaren, büyük köpekler ise 18 aydan itibaren günde en fazla iki kez beslenmelidir.  Tavsiye edilen miktar günde bir kez şeklindedir, ancak köpeğiniz doymamış gibi duruyorsa, miktarı iki eşit öğüne bölebilirsiniz. Unutmayın, bu, miktarı iki katına çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Daha ziyade, yemesi gerek miktarı ikiye bölmeniz demektir.

Yiyecek, evcil hayvanınızın büyümesinin ve sağlığının temelidir. Bu nedenle, yavru köpeğinizde gördüğünüz her türlü değişikliğe karşı çok dikkatli olmanız son derece önemlidir. Köpeğinizin i yi ve sağlıklı büyümesini istiyorsanız, ne zaman yavru olmaktan çıkıp, yetişkin bir köpeğe dönüştüğünü  bilmek son derece önem taşır.

Eğer yavru köpeğinizi sahiplendiyseniz ve onun kaç yaşında olduğu hakkında herhangi bir fikriniz yoksa, bir veterinere danışın. Sizi yönlendirecek bazı bilgiler verecektir, böylece değişiklik yapmanız gerektiğinde doğru zamanda yaptığınızdan emin olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.