Köpek Sevgisi: Köpeğim Benim En İyi Arkadaşım

Siz de köpeğinizin en iyi arkadaşınız olduğunu düşünüyor musunuz?
Köpek Sevgisi: Köpeğim Benim En İyi Arkadaşım

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2018

Belki de siz de “İnsanları tanıdıkça, köpeğimi daha çok seviyorum.” mottosunu benimsemişsinizdir. Bazı insanlar, bize köpekleri daha çok sevmemiz, daha çok tercih etmemiz için çok fazla sebep verebiliyor. Genellikle hayvanlara kötü bir şekilde davranmaları, onları istismar etmeleri de bu sebeplerin arasında bulunuyor. Ancak şu da bir gerçek ki, eğer onlar için bu kelimeleri sık sık kullanır, çok fazla tekrar edersek bu ifadeler de anlamlarını bir süre sonra kaybedebilir.

“Köpekler insanların en iyi dostudur” sözü sizce nereden gelmiş olabilir?

kurt köpeği ve sahibi

Peki “köpekler insanların en iyi dostudur” sözünün temeli nereye dayanıyor? Çoğu kişi bu sözün yıllar geçtikçe ağızdan ağıza yayılan bir anonim ifade olduğunu düşünüyor. Fakat, 1870 yılında, Amerika’nın eyaletlerinden biri olan Missouri’de görülen bir davada, birisi gerçekten de bu ifadeyi kullanmıştır.

Dava vekili George Graham Vest adındaki kişi, yaptığı son savunmasında bu sözleri ifade etmiştir. Bu dava vekili, civarda bulunan bir çiftçi, Old Drum adındaki bir köpeği öldürdükten sonra, köpeğin sahibi tarafından tutulmuştur. Köpeğin Anma Konuşması” olarak adlandırılan konuşması, neden köpeklerin insanların en iyi dostu olduğunu anlatmak için kullandığımız birçok argümanı da içinde barındırmaktadır.

Gerçek şu ki, avukat anlattığı hikaye ile o kadar ikna edici olmuştur ki, Old Drum’ı öldüren kişiyi davayla ilgili yasanın öngördüğü 150 dolar para cezası yerine, 550 dolar para cezasına çarptırmayı başarmıştır. Fakat bunun yanı sıra, Missouri Yüksek Mahkeme binasının önüne köpeğin bir heykeli dikilmiş, üzerine de bu dava vekilinin yaptığı konuşma yazılmıştır.

“Bu bencil dünyada, bir insanın sahip olabileceği mutlak ve bencil olmayan – onu asla terk etmeyecek olan, nankörlük ya da hainlik nedir bilmeyen- tek dostu, o kişinin köpeğidir.”

-George Graham Vest-

Uzun Yıllar Devam Eden Bir Dostluk

En son elde edilen bilimsel bulgulara göre köpekler 40,000 yıldır insanlara arkadaşlık ediyor. İlk kurt köpeğinin evcilleştirilmesinin üzerinden günümüze dek çok uzun yıllar geçti. İnsanlar, köpekleri hem soylu görevler için kullandılar, hem de küçümsenen, aşağılık bulunan işleri de köpeklere yaptırarak onları istismar ettiler. Bu konu ile ilgili oldukça uzun bir liste yapabiliriz; fakat şu an bundan bahsetmemize gerek yok.

Bir gün, bu hayvanların evcil hayvanlar olarak da harika olduklarını keşfettik. Bu şekilde de ailemizin bir parçası oldular. Ve aramızda kurduğumuz ilişki sebebiyle kendimize sık sık onların en iyi dostumuz olduğunu söyleriz. Ki zaten bunun için bir sürü sebep vardır. Örneğin:

  • Köpeklerin bizlere karşı koşulsuz sadakatleri vardır.
  • Bize sürekli ilgi ve sevgi gösterirler.
  • Köpekler ayrımcılık yapmazlar ya da bizimle dalga geçmezler.
  • Bizi yargılamaz ya da hatalarımızı sorgulamazlar.
  • Biz zaman zaman onlara kötü davransak bile onlar bize karşı kin gütmezler.

Arkadaş olarak köpekler ve insanlar

Amacımız, söylediklerimizin aksini iddia etmek değil. Fakat neden bahsettiğimizi tam olarak anlatmak gerekirse, iyi bir arkadaşın sizi sorgulamaması ya da yargılamamasını söylemenin oldukça kendini düşünen, bencilce bir tavır olduğunu düşünüyoruz. Ancak bizim anlatmak istediğimiz, biz çok ciddi hatalar yaptığımızı bilsek de köpekler bize sevgi göstermeye devam edebilirler. İdeal olan şudur ki, sadık ve iyi bir insan eğer bizim arkadaşımız ise neyi yanlış yaptığımızı ve bu yaptığımız yanlış sebebiyle verdiğimiz zararı nasıl düzeltebileceğimizi görmemize yardımcı olur.

Belki de köpeklerin bize karşı kin tutmadığı gerçeği, bir şeyleri nasıl hatırladıklarıyla ilgilidir. Fakat bu bize hiçbir şekilde onları istismar etme hakkı vermez. Sırf onlar kindar değiller diye onlara kötü davranma hakkını kendimizde görürsek bu nasıl bir arkadaşlık olur ki?

Tüm bunların ötesinde, köpekler her ne kadar harika birer dost olsalar da, bizim yine de onları insanlaştırmak hatasına düşmememiz gerektiğini kesinlikle unutmamalıyız. Bir köpekle kuracağınız dostluğun, insan ilişkilerinin yerini tutabileceğini düşünmemelisiniz. Her ne kadar köpeğimizi sevdiğimizi söylesek de, eğer onlara bir insanmış gibi muamele edersek, yalnızca kendimize değil hayvana da zarar vermiş oluruz.

İnsanlar ve köpekler arasındaki sevgi ilişkisi ile ilgili bilimsel açıklamalar

köpeğini öpen kadın

Yapılan birbirinden farklı bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, insanlar ve hayvanlar arasında kurulan yakın ilişkinin sırrının oksitosin denilen bir madde olduğu söylenmektedir.

Yaygın olarak “aşk hormonu” denen oksitosin, bütün memeli hayvanlarda bulunuyor ve diğer özelliklerinin yanı sıra, diğer canlılarla bağ kurmakla da ilişkilendiriliyor. İnsanların ve köpekler birbirinin gözlerine her baktığında bu madde beyinlerinde salgılanmaya başlıyor.

Köpeğinizin insan olmayan en iyi dostunuz olması harika bir şey. Fakat Graham Vest’in meşhur ifadesini eyleme geçirmeyi de unutmayın.  


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.