Huzurlu Bir Yaşam İçin Köpeklerden Öğrenebileceğimiz 8 Şey

Huzurlu Bir Yaşam İçin Köpeklerden Öğrenebileceğimiz 8 Şey

Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2018

İnsanların köpeklerden öğreneceği çok şey var denir. Herhalde siz de bu fikre katılırsınız. Köpekler sadece insanın en iyi dostu olmakla kalmıyor, ayrıca insanların onlardan öğrenip uyguladığı takdirde hayatlarını güzelleştirecek harika özelliklere de sahipler. Bunlardan belki de en önemlisi huzur içinde yaşamak.

Köpeklerin oldukça rahat ve stresiz bir hayatları var. Birçok kez köpeğinize bakıp; “Köpeğim gerçekten hiçbir şeyi kafaya takmıyor gibi görünüyor” demişsinizdir. Peki nasıl oluyor da etraflarına bu kadar huzur saçabiliyorlar? İnsanlara neler öğretebilirler? Cevaplar için yazımıza bir göz atın.

Köpeğiniz huzur içinde yaşıyor, siz de onun gibi yaşayın

huzurlu köpek

Köpeklerin basit, sade bir yaşam tarzı var. Evet, köpekler bizim uğraşmak zorunda olduğumuz işler ve sorumlulukların hiçbirine kafa yormak durumunda değiller. Bu nedenle insanların onların sakinlik seviyesine ulaşması çok da kolay değil. Ancak yine de biraz olsun onlar gibi olabiliriz.

Mutlu olduğunuzu dünyaya gösterin!

Köpekler anı yaşarlar ve her an mutludurlar. Bunu hiç durmadan sağa sola salladıkları kuyruklarından da anlayabilirsiniz. Sabahları erkenden kalkıp dün neler yaşandığını hafızalarından silerler ve yarını da düşünmezler. Siz de bunu yapabilirsiniz! Her yeni güne kafanızı sıfırlayarak uyanın. İleride neler olabileceğine çok takılmayın ve her anı sanki son dakikanızmış gibi yaşayın. Ailenizi sevin ve kötü enerjileri hayatınızdan çıkarın.

Kin tutmayın

Köpeğiniz sizi hiç tersledi mi ya da size karşı kin tuttu mu? Tabii ki hayır! Köpekler asla karşılığında bir şey beklemeden ya da istemeden sizi severler. Sadece bazen gerginliğin azalmasını sağlamak amacıyla zaman vermek için sizden uzaklaşırlar.

Kin tutmak, bir bardak zehir içip karşı tarafın ölmesini beklemek gibidir.

Köpeğinizi örnek alın; siz de kendinize düşünmek için zaman verin ve olayları detaylıca öğrenmeden kimseyi yargılamayın. Kin tutmazsanız daha mutlu ve huzurlu bir insan olursunuz.

Ön yargılı olmayın

Köpekler tüm hayvanlarla sosyalleşebilirler. Kendi türleri arasında da boyut, ağırlık, renk ya da ırk ayrımı yapmazlar. Sadece yalnız kalmadıklarına sevinirler çünkü sosyal hayvanlardır. İnsanlar da böyle değil mi? Farklı kültür, ırk ve düşüncelere karşı açık fikirli olun. Böylece hiç yalnız kalmazsınız ve kişisel gelişiminiz için de önemli adımlar atmış olursunuz.

Kendinize güvenin

Sevgi dolu bir ortamda büyüyen köpeklerin hiçbir korkusu yoktur. Siz de şu güne kadar yaşadığınız hayatı bir kenara bırakıp kendinize güvenmeyi öğrenin. Kendinizi sevin, zihninizi ve kalbinizi olumlu düşüncelerle doldurun ve sevdiğiniz insanların sizinle ilgilenmesine izin verin.

Sadakat önemlidir

Köpeğiniz için dünyada sizden iyi insan olamaz. Hiçbir koşulda size ihanet etmez. Siz de aileniz, arkadaşlarınız ve diğer sevdiklerinize karşı böyle olabilirsiniz. Onlara zaman ayırmayı unutmayın ve ne olursa olsun arkalarını kollayın.

Vücudunuzu dinleyin

Köpekler, içgüdülerinin onlara rehberlik etmesine izin verir. Vücutları uyumak ya da yemek yemek istiyorsa buna kulak verirler. Bazen hayatınız çok yoğun ve karmaşık oluyor ve siz de vücudunuzu dinlemek gibi önemli şeyleri bir kenara atabiliyorsunuz. Sağlıklı besinler tüketin ve spor yapmayı ihmal etmeyin. Böylece daha stressiz ve huzurlu olabilirsiniz.

Küçük şeylerle mutlu olmayı bilin

kumsalda köpek

Köpekler nasıl göründüklerini umursamazlar. Sadece kendileri gibi olup anın tadını çıkarmaya bakarlar. İsterlerse kendilerini çamurlara fırlatırlar, isterlerse kumlarda yuvarlanırlar. Her an ne istiyorsanız onu yapın ve nasıl gözüktüğünüzü de kafaya takmayın. Güzel bir çiçek veya kelebek gördüğünüzde ya da bir kumsala ayağınızı bastığınızda mutlu olmayı unutmayın. Şöyle bir durup bakmadığınız için bazen en güzel şeylerin tadına varamıyorsunuz.

Kendinize gülün

Bir şeylere takılıp düşen, komik işler çeviren köpeklerin viral videolarını izleyip güldüğünüze şüphe yok. Öyleyse kendinize de gülmeyin öğrenin. Sakarlıklarınıza gülün ve başka kimsenin ne dediğini de önemsemeyin.

Bu liste, insanların köpeklerden öğrenebileceklerinin sadece bir kısmı. Sizin aklınıza köpeğinizden ders alabileceğiniz başka şeyler geliyor mu?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.