Sahiplenmek Yerine Satın Almak, Hayvan İstismarını Teşvik Ediyor

Özellikle Doğu Avrupa'daki bazı yetiştiriciler, yavru köpeklere olan yüksek talep nedeniyle, dişi köpekleri kötü şartlar altında, ardı ardına yavrulamaya zorlamışlardır. Daha sonra yavrular, yaşamlarını sürdürmek için güvenli olmayan, zor şartlar altındaki ortamlara taşınmıştır.
Sahiplenmek Yerine Satın Almak, Hayvan İstismarını Teşvik Ediyor

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2018

Köpek sahiplenmek yerine satın almak

Çocuklar evcil hayvan mağazalarının pencerelerinden köpekleri izlemeyi çok severler ve yetişkinler de, sevilme isteği ile sevgi dolu bakan yavru köpeklerin gözleri karşısında  büyülenirler. Ama pek çoğumuz, bir köpeği satın almakla, sahiplenme arasındaki tartışmalardan habersiziz. Çoğu kişi, perde arkasında meydana gelen hasarlar konusunda hiçbir fikre sahip değildir.

İnsanların diğer canlılar için empati duyması doğaldır. Derinlerde bir yerde, bu yavruların neden bu durumda olduğunu düşünüyor olsak da, evcil hayvan mağazalarının pencerelerindeki köpeklerin acı çektiğini biliyoruz. Umursadığımız tek şey, bir köpek almak ve ona sevgimizi vermek.

Yavru Köpekler nereden geliyor?

Bazen, hiç farkında olmadan köpek yetiştiriciliğinin zalim dünyasının bir parçası haline geliyoruz. Yavruların nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Avrupa’da pek çoğu, Slovakya ve Macaristan gibi doğu ülkelerinde bulunan deneyimsiz yetiştirme alanlarından gelmektedir.

Avrupa kıtasının her yerindeki köpeklerin satışı üzerine işletilen bu yerler, safkan köpek yavrularının üretilmesine adanmıştır.

köpek yetiştirme çiftlikleri

Yavruların üretimi için, anneler sanki birer makine gibi görülüyor. Dişiler, yetersiz beslenme ile, enfeksiyon ve dehidratasyona açık küçük alanlarda kapalı tutuluyor.

Ardı ardına doğum yapan dişiler, fiziksel aktivite eksikliği olan üretim ekipmanı haline geliyorlar. Onların tek işlevi, güçlerinin yavaş yavaş tükendiği bildikleri halde, üretimin devam etmesini sağlamaktır.

Yetiştiricileri en çok cezbeden şey paradır, dolayısıyla doğal olarak dişi köpeklerin kapasitesini aşarlar. Üreme organlarına zarar verip vermedikleri ya da bu süreçte yavru köpeklerin ölmesi umurlarında değildir.

Köpek üreme uzmanları, bir dişinin çiftleşmeden önce adet döngüleri arasında beklemenin en iyisi olduğunu söylerler. Bununla birlikte, köpek yetiştiriciliğini düzenleyen yasaların kötüye kullanılması ya da var olmayan yasalar nedeniyle, sektördeki çoğu köpek fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmüştür.

Köpeklerin sağlık sorunlarının olması, virüsler ve depresyon, canlılara haksız yere kötü muamele yapılmasının birer sonucudur. Tanımladığımız gibi bir üretim anlayışında köpeklerin tek bir amacı vardır ve eğer bunu yerine getiremezlerse, katledilirler ve derhal bir yenisi ile değiştirilirler.

yavru köpek sahiplenmek

Evlat edinmek yerine bir köpeği satın almak, bizi istemeden de olsa, suç ortağına dönüştürüyor. Kasıtlı olarak orada tutulan ve üretilen hayvanlara istemeden de olsa zarar veren konumda olabiliriz.

Doğum, taşıma ve satış

Yavrular, beş ya da altı haftalıkken sütten kesilir ve tuvaletlerini emmesi için, içi kağıtlarla dolu olan plastik kutular ya da kafeslere konularak karanlık odalara alınırlar. Mama ve  su kapları da kafeslerinin içine konur, bu da, virüslerin ve enfeksiyonların yayılması için mükemmel bir ortam yaratır.

Köpekler daha sonra 72 saatten uzun sürecek olan zalim yolculuklarına çıkarlar. Bir kamyonu tıka basa dolduran 150, 200 yavru, birbirinin üstüne yığılmış kafeslerde taşınırlar. Tek durakları, distribütörlerden yavru köpek sipariş eden evcil hayvan mağazalarıdır.

Kafesler arasında, idrar ve dışkıların üst katlardaki kafeslerden, altta duran kafeslere düşmesini  engelleyen emici bir kağıt vardır.

kafeste köpek

Yavruların bacaklarını uzatması, temiz hava alması veya güneşi görmesi için mola verdikleri hiçbir durak yoktur. Su içmeleri ve beslemeleri, tavsiye edildiği gibi her dört saatte bir yapılmaz. Onlar henüz bu tür bir strese maruz kalmak için çok gençler, ayrıca bu firmaların hijyen ve sağlık sertifikaları da sahte.

Safkan köpeklere olan yüksek talep, bu tür bir kötü muameleyi de beraberinde getiriyor. Yetiştiriciler (ya da bazı ülkelerde adlandırıldıkları gibi köpek yetiştirme çiftlikleri) için öncelik, bu işten elde ettikleri kar olduğu için, bu koşulların köpeklerin fiziksel ve psikolojik sağlığına zarar verdiğini inkar ederler.

Pet shop’lar, online mağazalar ve yeraltı işletmeleri yavru satışını teşvik etmektedir. Pek çok durumda, köpekler hastalanmış ve yolculuğa çıkmadan önce antibiyotik kokteylleri ile uyuşturulmuşlardır. Köpek sahipleri, sürekli olarak beşinci hastalık ve benzerleri hastalıklarla savaşmaktalar. Yavrular bazen hastalıkları yenemez ve birkaç gün sonra da ölürler.

Sahiplenmek hayat kurtarır

Hayvan barınakları başıboş köpeklere sağlıkla ve sevgi ile bakılacakları sıcak bir yuva verir. Çoğu sokak köpeği oradadır çünkü, safkan değildirler. Bu arada,  pek çoğumuz perde arkasındaki suistimalden habersiz bir şekilde, köpek satın almayı destekliyoruz.

Sahiplenmek, yalnızca sokaklarda yaşayan köpeklerin hayatlarını kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda diğer köpeklerin köpek yetiştirme çiftliklerinde yapılan istismarlara karşı korunmasına da yardımcı olur. Barınaklar, köpeklerin hayatı ve sağlığı için bir şans verir.

Sahiplenme oranları artarsa, yavru yetiştirme çiftliklerine olan talep yavaş yavaş azalacaktır. Kısacası, hayvanları mal gibi alıp satan bu yerler, kapılarını kapatmak zorunda kalacaktır. Sevgi ve ilgi, bu hayvanların istediği tek şeydir ve bunun karşılığında da, bizlere koşulsuz sevgilerini sunarlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.