En Sevecen Köpek Irkları Hangileridir?

 Herhangi türden bir köpek, bir insanın en yakın arkadaşı olabilir. Fakat, bazı köpek türleri başkalarına olan sevgisini daha çok gösterir.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

En sevecen köpek ırkları, koşulsuz arkadaşlık arayanlar için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca bu tür köpekler çocuğunuzun gelişimi sırasında onunla ilgilenip, ona arkadaşlık edecektir.

Bir köpeğin insanlara karşı empati kurabilme kabiliyeti, sadece kalplerimizi kazanmasını sağlamaz, aynı zamanda hastalıklardan kurtulmamıza da yardımcı olur. Bu yüzden, bu ırkların birçoğu tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Daha sevecen ve arkadaş canlısı bir köpeğin, genellikle sevginize ve ilginize daha çok ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekir. Bir evcil hayvanı hayatınıza sokmadan önce bunu göz önünde bulundurmalısınız. En sevecen köpek ırkları sizlere çok fazla sevgi gösterirler, fakat sağlıkla büyüyebilmeleri için aynı sevgiyi sizden de görmeleri gerekir.

En sevecen köpek ırkları hangileridir?

1. Labrador Retriever

Labradorlar en sevgi dolu köpeklerdir. Bu ırk dünyada en çok bilinen ve sevilen köpek türlerinden biridir. Bu tür köpekler çok sadık, sosyal ve oldukça zeki olur. Mükemmel bir aile köpeğidir!

sevecen köpek

Labradorların çok hiperaktif oldukları doğrudur. Fakat düzgün şekilde eğitildikleri zaman, bu enerjilerini farklı görevler için kullanmayı öğrenirler. Bu nedenle, tedavi amaçlı faaliyetlerde, kurtarma görevlerinde ve polis köpekleri olarak silah ve narkotik tespitinde kullanılabilirler.

2.Chihuahua (Çivava)

Bu minik sevimli köpeklerin mükemmel karakterleri vardır. Hassas, sevgi dolu ve zeki bu köpekler küçücük boyutlarına rağmen ailelerini ve evlerini korumayı kolayca öğrenirler.

Çivavalar özellikle de çocuklar ve yaşlılar için ideal köpeklerdir. Kısa tüyleri vardır, kolayca tutulabilirler, insanlarla arkadaşlık yapmayı severler ve doğuştan korumacıdırlar. Fakat fazla sahiplenici olmamalarına dikkat etmelisiniz.

3.Alman Çoban Köpeği

Bu ırka mensup köpeklerden mükemmel bir polis köpeği olabilir. Alman çoban köpekleri dünyadaki en zeki, sevgi dolu ve sadık köpeklerden birisidir. Fiziksel dayanıklılığı, heybetli olması ve aşırı sadakati onu birçok görev için kullanılabilecek ideal bir arkadaş haline getiriyor.

Ne yazık ki, bu ırk insanlığın en çok zarar verdiği köpek türlerinden biridir. Alman çoban köpekleri, zekalarının ve fiziksel direnişlerinin mükemmelleştirilmesi için birçok bilimsel deneye tabi tutuldular. Bunların sonucu olarak, alman çoban köpeklerinin kalça displazisi gibi dejeneratif hastalıklara karşı genetik bir eğilimi oluştu.

4. Yorkshire Terrier (Yorkshire Teriyeri)

Terrier ailesinin bu küçük üyesi, gezegendeki en popüler ırklardan biridir. Sadık, enerjik, harika bir arkadaş ve iyi bir bekçi köpeğidir. Küçük olabilirler ama oldukça cesurdurlar. Fakat ileride fazla havlamalarını engellemek için erken yaşta eğitilmeleri gerekir.

Yorkshire Terrier türü bir köpek, çocuklarla ilgilenmesi ve onlara arkadaşlık etmesi için mükemmel bir seçenektir. Ve kesinlikle en sevecen köpek ırklarından biridir. Oyun oynamayı, atlamayı ve tüm gün koşmayı çok sever. Ayrıca doğuştan korumacı olan bu köpekler, herhangi bir tehlikeye karşı ailesini savunmaya asla tereddüt etmez.

Bu cins köpekler hipoalerjenik olarak kabul edilirler ve bu da onları alerjisi olan insanlar için ideal kılar.

5.Malta Köpeği (Maltiz Köpeği)

Bu cins köpekler uzun, beyaz, ipeksi tüyleriyle bilinir. Karakterleri de bir o kadar sevimlidir. İnsanlar ve diğer hayvanlarla arkadaşlık kurmayı çok seven hareketli ve sevgi dolu bir köpektir.

6.Daha da sevecen köpekler: Boksörler

Boksörlerin gücü, zekası ve fiziksel dayanıklılığı, onları evler için mükemmel bekçi köpekleri yapıyor. Sevimli ve arkadaş canlısıdırlar ama fazla enerjilerini harcamak için günlük egzersize ihtiyaçları vardır. Aksi halde, hasta olabilir ya da saldırgan olabilirler. 

7.Newfoundland

Gösterişli bir siyah kürkü olan bu büyük köpek, çok tatlı ve sevimli bir karaktere sahiptir. Sahipleriyle çok güçlü bir duygusal bağ kurduğu için terk edildiğinde ya da yeni bir koruyucu bir aileye verildiğinde bu duruma alışmakta çok zorlanabilir. Bu nedenden dolayı, bir Newfoundland sahiplenmeden önce iyice düşünmeniz gerekir.

Büyük boyutlarına rağmen, hareketli olmaları ve oyun oynamayı seviyor olmaları, Newfoundland türü köpeklerin tüm aile üyeleriyle iyi bir dostluk kurmalarını sağlar. Ayrıca diğer hayvanlar ile uyum içinde yaşamaya eğilimlidirler ve onlara karşı oldukça sabırlıdırlar.

8.Dakhund (Sosis Köpek)

Ünlü “Sosis Köpek” gittiği her yerde hayranlar edinir. Cesur, hareketli ve oyun oynamayı seven bir karaktere sahiptir. Avlanmayı sever. Koşmak ve oyun oynamak istediği zaman onu durdurmak neredeyse imkansızdır. Bu özelliği onu büyümekte olan çocuğunuz için mükemmel bir evcil hayvan yapıyor.

Hiperaktif oluşu, sevecenliğini asla engellemiyor. Bu tür köpekler eğlenceli, iyi kalpli ve çok koruyucu olurlar. 

9.İspanyol Tazısı

İspanyol tazıları dünyadaki en eski köpek ırklarından biridir. İlk olarak Mısır’da ortaya çıktıkları varsayılmaktadır.

Daha sonra, Avrupa’da da evcil hayvan olarak popüler olmuşlardır. Günümüzde, İspanya’nın yerli bir köpek ırkı olarak kabul edilirler.

Hiç tereddüt etmeden sahiplerine koşulsuz sevgi gösteren, çok itaatkar ve sevgi dolu köpeklerdir. Ayrıca yumuşak başlı kişilikleri olan koruyucu köpekler olarak bilinirler.

10.Karışık cins köpekler

Bu hayvanlar sadece bir şeyler öğrenmek, sizinle birlikte yaşamak ve size adapte olmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm yaşamları için size minnettar olacaklardır. Sevgisini vermek ve sevilmek için ikinci bir şans bekleyen çok fazla terk edilmiş köpek ve yavru köpek var.

Onlar sevginin ırk, tür ve renge sahip olmadığının en büyük kanıtı!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.