Prenses Papağanı Adını Nereden Alır?

Çoğu insan tarafından dünyanın en özel kuşlarından birisi sayılan prenses papağanı ya da Alexandra'nın papağanı, adını İngiliz Kraliyet ailesinden almıştır.
Prenses Papağanı Adını Nereden Alır?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Prenses papağanı, solgun renkli güzel tüylere sahip olan Avustralya’ya özgü bir kuş türüdür. Tüylerinin çoğu yeşil, boğaz kısmı pembe, başı ve boğazı mavi ve kanatları açık yeşildir. Dünyanın en arkadaş canlısı ve en sevgi dolu papağanlarından bir tanesidir.

Prenses papağanı: tarihteki ilk resmi tasviri

Bu görev İngiliz doğa bilimci ve kuş bilimci John Gould’a düşmüştür. Gould ve eşi, kuşları inceleme ve bu konu üzerinde yeni bir kitap yazma amacıyla Avustralya’ya yelken açmışlardır.

Bu gezi, Avustralya’nın Kuşları (1840-1848) kitabının yayımlanmasıyla sonuçlanmıştır. Kitap, 600 sayfanın üzerinde ve 7 cilt uzunluğundaydı ve o zamanlar bilimde yeni olan 328 türün de ayrıntılarını içeriyordu. Yıllar boyunca, kuş bilimci içerisinde prenses papağanı da olmak üzere bu türleri tek tek isimlendirmiştir.

Bugün, Alexandra’nın papağanının nüfusu giderek azalmaktadır.

Alexandra kimdi?

Papağana adını veren Alexandra, Danimarka Prensesi Alexandra idi. 16 yaşında İngiliz Kraliyet ailesi Alexandra’yı, Wales Prensi ve Kraliçe Victoria’nın varisi olan Albert Edward’ın gelecekteki karısı olarak seçmişti.

Kraliyet çifti 10 mart 1863’te evlendi. Yıllar sonra 1901’de, Wales Prensi VII. Kral Edward olarak çıktı ve Alexandra ise Birleşik Krallık ve İngiliz Hakimiyeti’nin Kraliçesi oldu. Ayrıca, Hindistan İmparatoriçe konseyi unvanını da almıştır.

Kraliçe Alexandra sosyalleşmekten büyük keyif alır ve hayvanları da çok severdi. Danslara, akşam yemeklerine, ziyaretlere, hayırsever etkinliklere katılır, yetimhaneleri ve hastaneleri ziyaret ederdi. Ayrıca, birçok büyük hayır kurumu için de para toplardı.

Sonuç olarak, İngiliz halkı Kraliçe Alexandra’yı sever ve sayardı, o kadar ki onun tarzını ve giyimini de taklit etmeye çalışırlardı.

renkli kuş

Ünlü isimlerin adını alan çok kuş var mıdır?

Aslında yeni türlere, ünlü kişilerin ismini vermek çok yaygındır. Bu, anılarını taze tutmanın bir yoludur. Kuşlar arasında birçok örneği vardır. Mesela, bronz guguk kuşu ve Horsfield’in tarlakuşu, adını Amerikalı doğa bilimci Thomas Horsfield’dan alır.

Avustralyalı sanatçı ve illüstratör John Lewin’in onuruna iki tür isimlendirilmiştir: Lewin’s honeyeater (bal kuşu) ve Lewin’s rail (sutavuğu). Diğer örnek arasında, kuş bilimci John Gould’un anısına Gouldian finch (ispinoz) ve Gould’s petrel (fırtına kuşu) da yer almaktadır.

Kraliyet ailelerinden ise, adını Kraliçe Viktorya’dan alan cennet kuşu Victoria’s Riflebird ve İskender papağanı bulunmaktadır.

Adını siyasetçilerden alan türler

Birçok kuş türüne siyasetçi ve devlet adamlarının isimleri de verilmiştir. Bu zamana kadar B arack Obama, Indira Gandhi ve Nelson Mandela bu şerefe layık oldular. 

Ancak bu kişilerden çok önce, 1800 ve 1806 yılları arasında, Yeni Güney Wales Valisi Philip Gidley King’in adı Avustralyalı Kral (King) Papağana verilmiştir.

prenses papağanı

Prenses papağanı ile ilgili ilginç bilgiler

Prenses papağanı genelde sürü halinde saldırır, bu davranışı uzmanlar daha önce hiçbir papağan türünde gözlemlememiştir. Bu kuşlar mobbing tekniğini kullanarak avcıları caydırmayı amaçlar. Saldırı sırasında dalış yaparlar, ciyaklarlar ve hatta hedeflerinin üzerine sıvı püskürtürler.

Kayda değer başka bir özellikleri ise, kilometrelerce uzaklıktan duyulabilecek keskin çığlıklarıdır. Esaret altında oldukları zaman, dikkat çekmek için attıkları çığlıklar sağır edici olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Smith, J. (2007). Gender, Royalty, and Sexuality in John Gould’s Birds of Australia. Victorian Literature and Culture, 35(2), 569-587.
  • Collar, N. & Boesman, P. (2020). Princess Parrot (Polytelis alexandrae). In: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona. (retrieved from https://www.hbw.com/node/54563 on 8 January 2020).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.