Yeni Zelanda'da Devasa Bir Papağan Keşfedildi!

Yeni Zelanda'da keşfedilen devasa papağan türü sayesinde, papağanların tarihini ve atalarını öğrenme fırsatı elde ettik.
Yeni Zelanda'da Devasa Bir Papağan Keşfedildi!
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün devasa bir papağan türü ile karşılaşmazsınız. Bu buluşun hiç beklenmiyor oluşu ve kazdıkları fosilin inanılmaz doğası, bu nesli tükenmiş kuşa Heracles inexpectatus adının verilmesinde önemli rol oynamıştır. Detaylar için okumaya devam edin.

Devasa bir papağan türünün beklenmedik keşfi!

Bu papağanın kalıntıları, Yeni Zelanda’nın Miyosen Dönemi’nden kalma sayısız fosili ile ünlü olan Central Otago’da bulunmuştur. Keşfi yapan araştırmacılara göre, 19 milyon yıllık papağan türlerinin ait olduğu dönem de bu dönemdir.

papagan fosili

İnsanlar ilk defa günümüzdeki canlılara benzer ancak daha büyüklerine ait nesli tükenmiş hayvan fosili bulmuyorlar. Örneğin, Madagaskar’a ait devasa lemurlar buna örnek verilebilir. Bir teoriye göre adadaki insan varlığının, bu neslin tükenmesi üzerinde bir etkisi olmuştur.

Bu durumda, devasa papağan günümüzdeki Psittaciform türüne aşırı derecede benzemektedir. Bahsettiğimiz hayvan çok ilginç olan kakapo (strigops habroptilus)’dur. Çok ilginç olan bu tür, tükenmenin eşiğindedir. Devasa papağan gibi, bu türün canlıları da vücut ağırlıklarından dolayı (2 kg üzeri) uçamazlar ancak kendilerini iyi kamufle edebilirler.

Devasa papağana gelirsek, boyları 1 m’yi bulabilir. Ağırlıkları kolayca 6 kg’ı bulabilir ki günümüzdeki papağanlara kıyasla bu ağırlık inanılmaz büyüklüktedir.

Eşsiz bir kuş türü

Bu devasa kuşun tarihi, uçamayan diğer büyük kuşların tarihine çok benzemektedir. Aynı Madagaskar’da nesli tükenmiş bir kuş türü olan elephant bird (fil kuşu) için geçerli olan durum gibi.

Yeni Zelanda da büyük kuş türlerine yabancı değildir. Buna en güzel örnek, deve kuşuna benzeyen büyük Yeni Zelanda kuşu olan Moa’dır.

devasa papağan

Bu büyük kuş türlerinin nesillerinin çabuk tükenmesinin sebebi insanlardır. Uçamıyor oluşları, avcı ve toplayıcı insanlar için kolay av olmalarına neden olmuştur. Tabii ki, bu durum devasa papağan için geçerli değildir çünkü fosile göre, tarihleri Yeni Zelanda’daki insan yerleşiminden çok daha eskiye dayanmaktadır.

Bu tür, Yeni Zelanda’da defne ve palmiye ağaçları ile çevrili alt tropik bir iklim hakim olsaydı beki hayatta olabilirdi. Güçlü gagaları sayesinde yerde buldukları her şeyi yiyebilme yetenekleri vardı. Aynı durum modern kuzenleri olan kakapolar için de geçerlidir. 

Önemli bir buluş

Bunlarla birlikte, bu döneme ait diğer hayvanlara kıyasla, bu dev papağanla ilgili bilgilerimiz kısıtlıdır. Ama aynı zamanda daha önce duyulmamış bir buluş ve papağanları ve atalarını anlamamız için önemli bir olaydır.

Heracles inexpectatus, Yeni Zelanda’daki kakapo ve kea gibi papağanlara çok benzeyen bir kuş grubuna aittir. Bu tür, amerikan papağanı, muhabbet kuşu ve kakadu gibi şimdiki Psittaciform türlerinden çok farklıdır. Bu kuşlar daha canlı ve daha renkli oldukları için çevrelerine kamufle olamazlar.

Arkeologların zahmetli çabaları sayesinde bu yeni türleri keşfedebiliyoruz. Bu tür şeylere ilgi duyuyorsanız, bir gözünüz Yeni Zelanda’da olsun çünkü bu buluşların sonu gelmeyecek!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.