George Clooney Köpekleri Kurtarmak İçin 10,000 Dolarlık Bir Bağış Yaptı

George Clooney Köpekleri Kurtarmak İçin 10,000 Dolarlık Bir Bağış Yaptı

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2018

Önemli olan ne kadar fazla şeye sahip olduğunuz değil; sahip olduklarınızla neler yaptığınızdır. Bu cümle bir insan ile ilgili pek çok şey ifade eder. Ve servetinizin – ki  bu her zaman para ile ölçülmemeli – bir kısmını köpekleri kurtarmaya yardım etmek için kullanmak, hayvanlar için yapılabilecek en harika şeylerden biridir.

İşte aktör George Clooney ve eşi olan avukat Amal Alamuddin, tam da bu bahsettiğimiz şeyi yaptı! Bu çift, ahlaki değerleri tamamıyla hiçe sayan bir köpek üreticisinin elinden kurtarılan Cocker Spaniel cinsi dokuz köpeğe yardım etmek için 10,000 dolarlık bir bağışta bulundu.

Kalbinizi Isıtacak Bir Hikaye

veteriner bakımı yapılan köpek

Camp Cocker Rescue (Türkçe’ye Cocker Kurtarma Kampı olarak çevrilebilir) adındaki bir grubun üyeleri, köpekleri kurtarmaya geldiğinde köpekler, Kaliforniya’da bulunan Mojave çölündeki bir evde yaşıyorlardı. Grup üyeleri, olay yerine vardıkları zaman içler acısı bir manzara ile karşılaştılar. Köpeklerin çoğunun çok acil olarak bir veteriner hekim tarafından görülmesi gerekiyordu.

Bu organizasyonun temel maddi kaynağı, organizasyona yapılan bağışlardı. Bu nedenle de köpekleri içlerinde bulundukları korkunç durumdan kurtarmak için yapılması gereken harcamaları karşılamak ve  bu çileli sürecin ardından köpeklerin bakımlarını yapabilmek adına acilen finansal desteğe ihtiyaçları oldu.

Bu organizasyonun internet sitesinde, her bir bireyden çok minik bir miktar, sadece 5 dolarlık bir bağış istediler.  Ancak grup üyeleri 10,000 dolar bağış aldıklarını fark ettikleri zaman, bu onlar için çok büyük bir sürpriz oldu! Hatta bağışı yapan bu ünlü kişilerin kim olduğunu gördükleri zaman daha da çok şaşırmışlardı.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Camp Cocker Rescue, Clooney ve Alamuddin çiftine diğer insanların da bu yardım merkezine destek sağlamalarını teşvik etmesi amacı ile, çiftin yaptığı bağışı halka duyurmalarının mümkün olup olmadığını sordu.

Cocker Spaniel köpeklerinin kurtarılışı ile ilgili bir videoyu aşağıda görebilirsiniz.

Kendini Hayata ve Sinemaya Adamış Olan Aktör Clooney

Aslında Alamuddin’e aşık olana kadar “en uygun bekar” olarak adının duyulmasından çok daha fazla olan Clooney için bağış yapmak hiç de yeni bir şey değil. Clooney her zaman kendi inançlarının ve düşüncelerinin arkasında duran bir insan olmuştur.

Sanatsal bir bakış açısıyla bile bakacak olursak, kameranın arkasında bir yönetmen olarak çalışmaya karar verdiği zaman dahi, politik kararlılığı belliydi. Alamuddin de ayrıca insan haklarına çok derinden bağlı bir insan. Örneğin, ünlü WikiLeaks davasında Julian Assange’ın avukatlarından biri de Alamuddin idi.

Yani bu gibi nedenlerden dolayı, çiftin kendi varlığını ve ününü yardıma ihtiyacı olan hayvanlar için kullanmak istemeleri bizleri şaşırtmamalıdır.

Son Söz

Ancak, dokuz kurtarılmış Cocker Spaniel’e geri dönecek olursak, onların artık daha iyi bir yaşama sahip olma ihtimalleri olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Önceleri, onlara sadece birer mal olarak muamele edilmişti.  Öyle ki, köpeklerin hiçbir zaman ve hiçbir şekilde bir veteriner bakımı görmedikleri ve insanlarla da çok az bir miktar iletişim kurdukları ortaya çıktı. Pek çoğu dışarda, sokaklarda yaşamıştı.

Pek çoğunun da çok ciddi sağlık sorunları vardı. Bu sorunlara aşağıdakiler de dahildi:

  • Meme kanseri
  • Ağız sağlığı sorunları
  • Kopmuş kulak zarı
  • Kireçlenmiş kulaklar
  • Cilt enfeksiyonları
  • Patilerindeki tırnaklarda içe doğru büyümeler
  • Kiraz göz hastalığı
kaldırımda yatan sokak köpeği

Tüm köpeklerin veteriner hekim bakımına ihtiyaç duymasına rağmen, bunların arasında Abigail adındaki Spaniel, bakıma en acil ihtiyacı olan köpekti. Köpeğin göğsünün her iki tarafında da çok büyük tümörler vardı. Tüm bunlara ek olarak, bazı hayvanlar çok zayıfken, bazıları ise aşırı kiloluydu. Ki bu her iki durum da hayvanların sağlıksız, dengesiz beslendiği alamına geliyordu.

İyi haber şu ki, Clooney ve Alamuddin çifti ve diğer cömert insanların iyi kalplilikleri ve bunu eyleme dökebilmeleri sayesinde köpeklerin bir barınağı var ve artık iyileşmek için imkanları var.  Dünyada hayvanları çok fazla istismar eden insanlara rağmen, köpekleri kurtarmak isteyen iyi insanlar da bir o kadar var. Ve ayrıca, yardım etmek için ünlü olmanıza da gerek yok!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.